Goldman Sachs: Globalna gospodarka najlepsze ma za sobą

Wzrost kosztów finansowania przyczyni się do spowolnienia w globalnej gospodarce już w 2019 r., zapowiada bank Goldman Sachs.

(fot. Reuters / FORUM)

W przyszłym roku globalny wzrost będzie nieco słabszy niż w 2018 r., zapowiadają w nocie do klientów ekonomiści Goldmana Sachsa pod kierunkiem Jana Hatziusa. Ich zdaniem na koniunkturę negatywnie wpływać będzie pogorszenie warunków finansowania, po tym jak Fed podniósł do tej pory stopy procentowe do 2,25 proc. Wpływ tego czynnika jedynie w części zdoła zrekompensować łagodna polityka fiskalna rządów (wpływ stymulacji fiskalnej będzie podobny jak w tym roku, jednak jej ciężar przeniesie się z USA na inne gospodarki dojrzałe oraz kraje rozwijające się). Jednocześnie specjaliści zastrzegają, że stawianie dokładnych prognoz przyszłorocznego wzrostu jest utrudnione, a to ze względu na trudne do przewidzenia zmienne, jak ceny ropy czy produktywność. Wzrost cen ropy wywierałby presję na większe spowolnienie, a dojście do skutku długo oczekiwanej poprawy produktywności mogłoby mieć przeciwny wpływ.

„Biorąc pod uwagę te czynniki nasze analizy wskazują, że w przyszłym roku wzrost będzie nieco wolniejszy niż w 2018 r.” – przekonują specjaliści Goldmana Sachsa.

Obliczany przez instytucję wstępny wskaźnik aktywności w globalnej gospodarce spadł w październiku do 3,7 proc. z notowanych na początku roku około 5 proc., wynika z noty.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 9 trooper

Lekkie spowolnienie to nie krach ani recesja. Czekamy cierpliwie na odreagowanie paniki na rynkach.

! Odpowiedz
4 13 modulometer

wchodzimy w inflacyjną fazę spowolnienia gospodarczego. Oczywiście przyjdzie jeszcze mocniejsze spowolnienie dezinflacyjne a nasi wirtuozi stopy procentowej zostaną na wietrze z bermudkach i palemką w szklance gdy nadciągnie zima choć ostatnio zaczyna się coś tam przełamywać w kwestii retoryki

! Odpowiedz
5 5 trooper

Dałem ci plusa, choć uważam, że inflacyjna faza spowolnienia jest jeszcze przed nami. Może rok, może 2 lata przed nami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil