REKLAMA

Gliński: Koszty lockdownu większe od korzyści

2020-10-13 09:09
publikacja
2020-10-13 09:09
fot. Krzysztof Kurek / Sejm RP

Nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związki z pandemią koronawirusa. Koszty takiego rozwiązania są znaczenie większe, niż korzyści z niego wynikające - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Pytany w RMF FM m.in., czy czeka nas "powolny, częściowy lockdown", Gliński odpowiedział, że "nie, nie chcielibyśmy lockdownu". Zaznaczył przy tym, że lockdown w pierwszej połowie roku był potrzebny, bo "nie znaliśmy jeszcze zupełnie zagrożenia".

"W tej chwili troszeczkę lepiej to zagrożenie rozpoznajemy. Po drugie koszty takiego lockdownu, jak się okazuje, są znacznie większe niż korzyści z niego wynikające, w tym sensie że skutki lockdownu uniemożliwią nam, krótko mówiąc, inwestowanie w ochronę zdrowia" - powiedział wicepremier.

"My jednak przewidujemy, że te obostrzenia, które zostały wprowadzone w sobotę, będą jeszcze wprowadzane w czwartek, spowodują, że za tydzień, 10 dni, dwa tygodnie, powinniśmy mieć jakąś stabilizację trwałą" - dodał Gliński.

Mówiąco lockdownie stwierdził, że "to nie jest rozwiązanie, które w jakikolwiek sposób pomoże w perspektywie dwóch, trzech miesięcy poradzenie sobie z epidemią". "My wtedy (w pierwszej połowie roku - PAP) musieliśmy to zrobić, ponieważ system zdrowia, system zabezpieczanie nie był przygotowany, nie mieliśmy maseczek, testów, laboratoriów, cały świat tego nie miał" - zaznaczył.

Dopytywany w części internetowej wywiadu o nowe obostrzenia, wicepremier powiedział, że "będą regulacje dotyczące godzin dla seniorów w sklepach". Zaapelował o spokój. "Państwo polskie działa" - stwierdził Gliński.

Pytany był też o pomysł dotyczący zamykania cmentarzy 1 listopada. "Apelujemy o dyscyplinę indywidualną. W Polsce na 1 listopada cmentarzy zamknąć nie możemy, natomiast apelujemy także do samorządów o większą ilość transportu zbiorowego" - powiedział.

Ministerstwo Zdrowia przekazało w poniedziałek informację o 4394 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 35 chorych. Łącznie od początku epidemii w Polsce stwierdzono 130 210 zakażeń i 3039 zgonów.

Zgodnie z zapowiedzią z soboty, od czwartku 15 października, mają zacząć obowiązywać w sklepach, aptekach, drogeriach "godziny dla seniorów" od godz. 10.00 do 12.00. (PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
tomkooo
łehehehe, a co z takim haslem, ktore rzucali na lewo i prawo "ze kazde zycie beda ratowac" - czyli juz nie beda, bo kasa wazniejsza ;)
po co bylo dyrdymaly gadac - kazdy wie, ze bez kasy to tu wszystko sie rozsypie i jakies zycia poswiecic trzeba (o ile sie nie myle to na zapalenie pluc srednio 50 osob dziennie w bolandii
łehehehe, a co z takim haslem, ktore rzucali na lewo i prawo "ze kazde zycie beda ratowac" - czyli juz nie beda, bo kasa wazniejsza ;)
po co bylo dyrdymaly gadac - kazdy wie, ze bez kasy to tu wszystko sie rozsypie i jakies zycia poswiecic trzeba (o ile sie nie myle to na zapalenie pluc srednio 50 osob dziennie w bolandii umieralo w poprzednich latach)
karbinadel
Pierwszy raz powiedział coś z sensem
jpelerj
Glińskiemu to wisi, bo kasę dostaje z naszych podatków a szpital ma dla wybranych, nie musi sie martwić o łóżko. Hienizm+
m00zyk
Niesamowite, w jakim kłamstwie oni muszą żyć i funkcjonować, jeśli raz na jakiś czas wymsknie im się coś prawdziwego... ;)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki