REKLAMA

Frankowcy i banki idą na ugody

2021-09-28 06:42
publikacja
2021-09-28 06:42

Millennium zawarło już ponad 4 tys. ugód z frankowiczami. Jak twierdzi bank, zainteresowanie tym rodzajem porozumień wśród klientów jest duże – pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Frankowcy i banki idą na ugody
Frankowcy i banki idą na ugody
fot. Wara1982 / / Shutterstock

Według gazety ugody dotyczą około 8 proc. kredytów frankowych w Millennium. Bank zapewnia, że kontynuuje rozmowy z kredytobiorcami w tej sprawie, a proponowane przez Millennium warunki ugód różnią się od tych sugerowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. "Rz" pisze, że są one mniej korzystne dla klientów, bo kurs przewalutowania nie jest tak niski, a w dodatku rozliczenie dotyczy jedynie przyszłości. Z kolei model KNF przelicza kredyt tak, jakby od początku był złotowym, a w dodatku bardziej zmniejsza saldo kredytu pozostające do spłaty (przez co jest bardziej kosztowne dla branży).

Którym bankom ciążą franki? U rekordzisty to prawie 40 proc. hipotek

Wśród notowanych na warszawskiej giełdzie banków największy portfel kredytów opartych na helweckiej walucie ma PKO BP. Pod względem udziału „franków” we wszystkich kredytach mieszkaniowych liderem jest jednak inna instytucja.

"Jeszcze większe korzyści finansowe przynieść klientom może unieważnienie umowy przez sąd. Czemu więc klienci decydują się na ugody według zasad Millennium? Przemawia do nich reguła: „lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”. Millennium nie uruchomiło powszechnego programu porozumień według planu KNF, deklaruje jedynie, że analizuje sprawę. Do tej pory żaden z banków nie wprowadził takiego programu i prawdopodobnie jeszcze długo może ich nie być" - czytamy.

"Rz" wskazuje, że z kolei procesy sądowe są czasochłonne, kosztowne i nie dają gwarancji sukcesu.

"Millennium informuje, że ugody oferowane są klientom niezależnie od tego, czy są z nim w sporze prawnym. Jeśli klient nie otrzymał oferty, może sam zgłosić się do banku. Klienci wskazują, że przy ugodach bank wymaga deklaracji zrzeczenia się kwestionowania takiej umowy w przyszłości. Bank tego nie komentuje" - podaje gazeta. (PAP)

wni/ dki/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (17)

dodaj komentarz
kaczdzonjar
BPH nie ma zamiaru iśc na ugodę, w dwóch pisamach które do nich wystosowałem otrzymałem odpowiedz że ich produkt jest najwyższej jakości i oj oj oj.... sprawa trafiła do sądu, walcze o uniważnienie i juz po pierwszej rozprawie BPH - nieoficjalnie przedstawiciel banku zapytał mnie czy nie interesowałby mnie ugoda - powiedziałem owszem BPH nie ma zamiaru iśc na ugodę, w dwóch pisamach które do nich wystosowałem otrzymałem odpowiedz że ich produkt jest najwyższej jakości i oj oj oj.... sprawa trafiła do sądu, walcze o uniważnienie i juz po pierwszej rozprawie BPH - nieoficjalnie przedstawiciel banku zapytał mnie czy nie interesowałby mnie ugoda - powiedziałem owszem - ale chce wszystko to czego żadam w pozwie + sucsses fee dla kancelarii, tak złosliwe oczwiście. teraz ugody nie będzie, a sąd myśle unieważni tą umowę.
greg2k
no jeżeli ktoś uważa, że kurs 3,30 dla reszty (ok. 60%) kredytu to jest uczciwa ugoda to chyba nie potrafi liczyć.
Propozycja Millennium to jakieś 30.000 PLN więcej niż jakby rozliczyć ten kredyt od początku w PLN. Początkowa kwota kredytu w PLN to 250.000
To jak policzę, że wydam te 30.000 PLN na prawnika na obie instancje
no jeżeli ktoś uważa, że kurs 3,30 dla reszty (ok. 60%) kredytu to jest uczciwa ugoda to chyba nie potrafi liczyć.
Propozycja Millennium to jakieś 30.000 PLN więcej niż jakby rozliczyć ten kredyt od początku w PLN. Początkowa kwota kredytu w PLN to 250.000
To jak policzę, że wydam te 30.000 PLN na prawnika na obie instancje i sąd orzeknie unieważnienie a obecnie mam już wpłacone 220.000 PLN to dopłacam 30.000 PLN i żegnaj Millennium i kredyt kosztuje 280.000 PLN
Widzicie dlaczego ludki z Millennium są tacy skorzy to zawierania takiej ugody.
Taka ugoda jest skrajnie niekorzystana dla klienta !
pagodzik
Mam wrazenie, ze takie ugody podpisuja klienci, ktorzy nigdy nie zamierzali isc do sadu.
stefan1515
Ja się zastanawiam czy bank Millennium lub podmioty z nim powiązane nie obstawiały i nie obstawiają opcji walutowych chf grając przeciwko klientom. Czy ktoś to w ogóle weryfikował ?
frewoj
No nareszcie ktoś poruszył ten temat. Ja ze swej strony żądam sprawdzenia czy przypadkiem zarządy banków lub spółek powiązanych nie zawarły zakładów u największych bukmacherów? Kto wie, kursy pewnie były korzystne.

No i oczywiście sprawdziłbym powiązania z masonami, grupą z Bilderberg i rodziną Rockefellerów. Wiadomo, że stoją
No nareszcie ktoś poruszył ten temat. Ja ze swej strony żądam sprawdzenia czy przypadkiem zarządy banków lub spółek powiązanych nie zawarły zakładów u największych bukmacherów? Kto wie, kursy pewnie były korzystne.

No i oczywiście sprawdziłbym powiązania z masonami, grupą z Bilderberg i rodziną Rockefellerów. Wiadomo, że stoją za większością dramatów na świecie to i pewnie tutaj maczali palce.
umiarnatura
Zastanawiające jakie będą te wyroki patrząc na obecną sytuacje kredytobiorcy : Rosnąca cena mieszkania która już zdecydowanie przekracza wartość kredytu , bezpieczeństwo kredytobiorcy i możliwości rozwoju dzięki zakupowi mieszkania .Unieważnienie umowy i powrót do stanu pierwotnego : brak mieszkania i koszt jego wynajęcia przez cały Zastanawiające jakie będą te wyroki patrząc na obecną sytuacje kredytobiorcy : Rosnąca cena mieszkania która już zdecydowanie przekracza wartość kredytu , bezpieczeństwo kredytobiorcy i możliwości rozwoju dzięki zakupowi mieszkania .Unieważnienie umowy i powrót do stanu pierwotnego : brak mieszkania i koszt jego wynajęcia przez cały okres trwania umowy powinno dać do myślenia ale no cóż kancelarie prawnicze otwierają się na spory i liczą zyski a rozsądku brak :)
damamad
Cena mieszkania czy wysokość kredytu jest bez znaczenia. Nie tego dotyczy spór i postępowania sądowe.
umiarnatura odpowiada damamad
Spór jest wtedy jak różnica kursowa dla klienta jest na minus .Jeśli jest dodatnia dla klienta to warunki są jasne i zrozumiałe ...
piotrwroclaw1987
Zaproponowano mi przewalutowanie dzisiejszego kapitału pozostającego do spłaty po kursie 3 zł (brałem po 2,20). Wszystkie moje spłaty przez ponad 13 lat itp to ich nie interesuje , do spłaty miałbym prawie 220 tys (brałem 270) i spłaciłem ponad 50 % okresu. Nie zgodziłem się na te warunki, moim zdaniem chca namowic jak najwiecej Zaproponowano mi przewalutowanie dzisiejszego kapitału pozostającego do spłaty po kursie 3 zł (brałem po 2,20). Wszystkie moje spłaty przez ponad 13 lat itp to ich nie interesuje , do spłaty miałbym prawie 220 tys (brałem 270) i spłaciłem ponad 50 % okresu. Nie zgodziłem się na te warunki, moim zdaniem chca namowic jak najwiecej osob aby zrezygnowaly z pozwu (ja zlozylem) lub mieli potencjalnych osob do ugod masowych (np po kursie z dnia zaciagniecia).
rubikk
Gdyby zaproponowali przeliczenie również tego spłaconego kapitału po 3zł to można byłoby to rozważyć, ale nie jeśli to ma dotyczyć tylko pozostałego do spłaty. Nienormalni są chyba wyskakując z taką "propozycją"

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki