Francuski rząd ogłosił plan opodatkowania internetowych gigantów

Francuski rząd ogłosił w środę plan obłożenia 3-procentowym podatkiem przychodów uzyskiwanych we Francji przez gigantów internetowych, takich jak Google, Amazon czy Facebook.

(fot. Adnan Abidi / Reuters)

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że takie międzynarodowe firmy płacą większość podatków w tych krajach UE, w których mają swoje centrale, przy czym często są to bardzo niskie podatki. W efekcie firmy te nie płacą prawie żadnych podatków w tych krajach, w których prowadzą działalność na wielką skalę.

Planowany we Francji podatek ma mieć zastosowanie wobec firm świadczących usługi cyfrowe z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro. Minister finansów Bruno Le Maire podkreślił na konferencji prasowej, że takie rozwiązanie będzie chroniło start-upy.

AP pisze, że nowy podatek będzie dotyczył ok. 30 firm, głównie z USA, ale także z Chin i państw europejskich. Agencja podkreśla, że Francja jako pierwsze państwo europejskie jest bliska wprowadzenia takiego podatku. Projekt ustawy w tej sprawie, przedstawiony w środę na posiedzeniu rządu, prawdopodobnie zostanie w nadchodzących miesiącach przyjęty przez parlament, gdzie partia prezydenta Emanuela Macrona ma większość.

Le Maire oszacował, że w tym roku do budżetu wpłynie z tytułu tego podatku ok. 500 mln euro; jego zdaniem później wpływy te będą "szybko rosły". Powiedział też, że nowy podatek nie będzie dotyczył firm prowadzących bezpośrednią sprzedaż online. Płacić będą go głównie firmy, które wykorzystują dane klientów do sprzedaży reklam online. Będą nim też obłożone firmy oferujące usługi online, takie jak Airbnb i Uber.

"Tu chodzi o sprawiedliwość - podkreślił Le Maire. - Ci cyfrowi giganci wykorzystują nasze dane osobowe, czerpią ogromne zyski (...) a potem transferują pieniądze gdzie indziej, nie płacąc podatków w godziwej wysokości".

AP odnotowuje, że Francja zdecydowała się na wprowadzenie tego cyfrowego podatku, kiedy podobna propozycja na szczeblu Unii Europejskiej nie uzyskała jednomyślnego poparcia państw członkowskich.

Organizacja CCIA (Computer and Communications Industry Association) z siedzibą w Waszyngtonie, reprezentująca firmy działające na rynku komputerowym i komunikacyjnym (m.in. Google), krytycznie odniosła się do francuskich planów, przewidując, że ostatecznie nowy podatek doprowadzi do wyższych kosztów ponoszonych przez francuskie firmy i konsumentów.(PAP)

az/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
24 11 carlito1

Znowu nakładacie podatek na własnych obywateli..?? Nikt mi nie wmówi, że firma weźmie taki podatek na klatę i nie przeżuci go na użytkowników...

! Odpowiedz
2 12 dziki_losos

Tutaj akurat nie ma takiego ryzyka - jeśli Facebook wprowadzi opłatę (choćby minimalną) za posiadanie konta, to sądzę, że nagle baza użytkowników skurczy się o 90%. Zapłacą za to reklamodawcy.

! Odpowiedz
15 40 kapitaneo

Czyli jedna polski rząd miał rację? Skoro Francuzi wprowadzają taki podatek na firmy internetowe to zapewne szybciutko odblokują w Komisji Europejskiej polski podatek nałożony na wielkie sieci handlowe. Chyba, że ponownie chcą wyjść na hipokrytów.

! Odpowiedz
28 15 open_mind

Wprost fenomenalny pomysł fiskalnych potworów, który w praktyce sprowadzi się do płatnego korzystania przez nas do np.: Google map, serdecznie dziękujemy bo już mam pod dziurki w nosie tej darmochy internetowo-podatkowej. Czy napisałem że Chciwe państewka Jurno-Podatkowe-Europejskie stracą tysiące miejsc pracy? Czy napisałem że rządy nie są od rozwiązywania problemów ale one są od ich tworzenia?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 wektorwg

Przecież ty nadajesz z Hameryki. Co cię interesuje UE

! Odpowiedz
12 32 distefano

Rząd Francji ma po prostu nieograniczony apetyt na podatki. Chorzy ludzie.

! Odpowiedz
1 2 dziki_losos

Kiedy pracownicy Facebooka wyjdą na ulice w niebieskich kamizelkach?

! Odpowiedz
4 20 wizytator

Pytanie jest takie.
Jak zrobić żeby podatki nakładane na koncerny nie przekladały się w pózniejszym czasie na opłaty ponoszone przez klientów? No jak?

! Odpowiedz
1 6 dziki_losos

Przecież jeśli za Facebooka albo Google trzeba będzie płacić, to zje ich unijna konkurencja, której teraz zbytnio nie ma, ale nagle może się pojawić - natura nie znosi próżni.

! Odpowiedz
21 64 pomorzaninm

bravo Francja ! my tez tak powinnismy zrobic ! ale myz USA jestesmy . Pani Ambasador wpadnie do sejmu i ...wsztystko po staremu a jeszcez zażyczy sobie lepszego traktowania koncernow farmacentycznych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne