REKLAMA
WEBINAR

Francja zwiększa import gazu LNG, ceny surowca w 2020 roku będą spadać

2020-01-27 16:55
publikacja
2020-01-27 16:55

Francja importuje rekordowe ilości skroplonego gazu z Kataru i Stanów Zjednoczonych. Maleje import gazociągami z Norwegii i Rosji. Francuski koncern Engie zapowiada spadki cen gazu w 2020 roku.

fot. Issei Kato / / Reuters
„Import gazu LNG w 2019 roku zwiększył się o 87 proc.” - ogłosił GRTgaz, spółka zależna francuskiego koncernu energetycznego Engie, która zarządza większością infrastruktury do transportu gazu we Francji.

Trzy terminale, przez które przechodzi tranzyt LNG, są wykorzystywane w 100 proc. Chodzi o instalacje w Fos-sur-Mer, Montoir-de-Bretagne i w Dunkierce. Instalacja w Fos ma zostać zmodernizowana - ogłosił dyrektor generalny GRTgaz Thierry Found.

Francja importuje gaz skroplony gównie z Kataru – 21 proc., z Rosji - 20 proc. oraz ze Stanów Zjednoczonych – 15 proc. Przy czym w ostatnich miesiącach rosną dostawy z Kataru i USA, a spadają z Rosji.

Jak podkreśla francuski dziennik ekonomiczny „Les Echos”, cała Europa masowo kupuje obecnie gaz skroplony. Oprócz historycznie wysokich dostaw z Kataru i Algierii, zdolności produkcyjne LNG wzrosły w Australii, Rosji, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Eksport napędzany jest przez popyt w Azji, jednak rosnąca produkcja skroplonego gazu powoduje spadek cen do poziomów nieobserwowanych od lat.

Francuscy konsumenci korzystają z niższych cen surowca. Ceny regulowane gazu w Engie spadły w ciągu ostatniego roku o 15 proc. Od 1 lutego spadną o kolejne 3,3 pkt proc. - ogłosiła w piątek Komisja Regulacji Energetyki.

„Napływowi LNG do Francji towarzyszył spadek importu gazu rurociągami z Norwegii, Holandii i Rosji. W zeszłym roku dostawy te spadły średnio o około 10 proc., ale nadal stanowią około 2/3 dostaw gazu do Francji” – poinformował Thierry Found.

Przepływy gazu przez Francję osiągnęły rekordowy poziom w 2019 roku, a Francja reeksportowała surowiec do Hiszpanii (wzrost eksportu o 42 proc.), Szwajcarii i Włoch (wzrost o 105 proc.).

Z Paryża Katarzyna Stańko

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ajwaj
Dziwne nie jest, w zach. Europie wiosna,
a nie zima +
+ ""Wall Street: Coronavirus pozwala Dow Jones przekazać cały roczny zysk"" itd.

Wieksza epidemia moze sieknac koniunkture -1,2 %
ajwaj
Dzisiaj przskoczyl licznik na Turk Stream,
poszedl 1 mld. m3

Hollandia chce Nord Stream 3 (bez Niemców), zamyka swoje wydobycie (tapniecia tam przez wydobycie). W Europie Zach. nie starczy pobliskiego gazu przy wzroscie konsumpcji ca +45 % 20 lat.
Nie wszyscy dadza sobie "wyklecac rece" przez kal-bojów, kupowac
Dzisiaj przskoczyl licznik na Turk Stream,
poszedl 1 mld. m3

Hollandia chce Nord Stream 3 (bez Niemców), zamyka swoje wydobycie (tapniecia tam przez wydobycie). W Europie Zach. nie starczy pobliskiego gazu przy wzroscie konsumpcji ca +45 % 20 lat.
Nie wszyscy dadza sobie "wyklecac rece" przez kal-bojów, kupowac drogi LNG. Europa nie chce byc wiecej wasalem slabnycych Jankesów (w stanie "wojny domowej")

_jasko
ajwaj, póki co jedziemy na jednym wózku.
Chociaż dzisiejsze notowania RTS były w Europie rekordowe (-3,60%),
to Polska okazała się "wiceliderem": WIG zjechał (-3,27%)
ajwaj odpowiada _jasko
c'est la vie = takie zycie,
musi spadac, zeby urosnac

EURO STOXX
AMADEUS IT GROUP S.A.
73,240 EUR -4,02 € -5,20%

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki