Francja: ponad 40 tys. osób na protestach "żółtych kamizelek"

Około 40,5 tys. osób uczestniczyło w sobotę w demonstracjach zorganizowanych po raz 19. z rzędu przez ruch "żółtych kamizelek", w tym w Paryżu ok. 5 tysięcy - poinformowało MSW Francji. W stolicy protest przebiegł w przeważającej części bez incydentów.

(fot. Benoit Tessier / Reuters)

W Paryżu kilkugodzinny marsz ruszył z placu Denfert-Rochereau na południu miasta i zakończył się przed kościołem Sacre Coeur na popularnym wśród turystów wzgórzu Montmartre. Sama demonstracja przebiegła spokojnie, ale po jej zakończeniu strzegąca porządku policja użyła gazu łzawiącego przeciwko zamaskowanym protestującym, którzy krzyczeli i rzucali różne przedmioty na pobliskiej ulicy Boulevard de Strasbourg, w pobliżu dworców kolejowych Gare du Nord i Gare de L'Est.

Paryska policja poinformowała, że do wczesnych godzin popołudniowych zatrzymała 51 osób, nałożyła 29 grzywien i przeprowadziła blisko 4,7 tys. "kontroli prewencyjnych" wobec demonstrantów.

Podczas przemarszu policjanci nie pozwalali jego uczestnikom schodzić ze zgłoszonej władzom miasta trasy. Zakaz demonstracji obowiązywał też w pobliżu Łuku Triumfalnego i Pól Elizejskich, gdzie tydzień wcześniej podczas demonstracji doszło do podpaleń i plądrowania luksusowych butików.

Po raz pierwszy do pilnowania porządku oprócz licznie reprezentowanej policji skierowano także żołnierzy z jednostek antyterrorystycznych uczestniczących w misji Sentinelle, którzy mieli za zadanie ochronę budynków rządowych i placów oraz odciążenie policjantów. Szef policji Didier Lallement zapewnił, że żołnierze "nie mieli kontaktu z demonstrantami".

Do starć z siłami porządkowymi doszło też w innych miastach, m.in. w Lille i Tuluzie. W Montepellier policja użyła gazu łzawiącego, miały miejsce podpalenia. Protestujący i funkcjonariusze starli się także w Nicei, gdy część "żółtych kamizelek" próbowała przedostać się do odgrodzonego miejsca. Prezydent Francji Emmanuel Macron w niedzielę wieczorem zamierza w pobliżu Nicei spotkać się na prywatnej kolacji ze swym chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem.

Organizowane od listopada ub.r. demonstracje "żółtych kamizelek" wymierzone są przeciwko polityce gospodarczej i społecznej prezydenta, a zwłaszcza przeciw zniesieniu podatku od wielkich fortun; część demonstrantów domaga się ustąpienia Macrona, lub wręcz prezydenta i całego rządu.(PAP)

akl/ mal/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 47 blind-oln

Upadek demokracji we Francji. Dlaczego Unia Europejska nic z tym nie robi? Dlaczego nie walczy o praworządność? Macron wysłał wojsko na ulice.

! Odpowiedz
11 52 raficus

Macron musi odejść!!!

! Odpowiedz
8 41 warszawyak

To nie możliwe , media kłamią co do ilości kamizelek . EU POtrzebuje akceptacji przed zbliżającymi wyborami do EU !!! Mamona dla członków EU niewyobrażalna dla Kowalskiego !!! Macron jest OK , Tuskk very OK , i POyostali deydenci very very very the best of the world

! Odpowiedz
3 57 bha

Cóż wyzysk.i coraz większe żerowanie,śmieciowy ,czasowy rynek minimalnie minimalnego zatrudniania to tylko jedna strona marazmu w zarobkach zdecydowanej większości osób na obecnym rynku pracy - do tego dochodzi w coraz większej ilości krajów coraz bardziej Ogromne ,rosnące coraz szybciej z każdym rokiem zadłużenie Państw .Niestety jest to do coraz droższej spłaty całych społeczeństw i to z ich wypracowanego budżetu społecznego !!!....O te coraz większe co roku miliardy euro,dolarów,czy złotych do spłaty tylko samych odsetek od ich narastającego ogólnego długo kraju jest niestety coraz mniej na ich różne ważne cele dla prawidłowego ,normalnego dalszego rozwoju życia danego społeczeństwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 62 talmud

".... Zakaz demonstracji obowiązywał też w pobliżu Łuku Triumfalnego i Pól Elizejskich...." gdzie sa sankcje & miedzynarodowe potepienie ?
tylko cija & mozzad sa gwarantem prawdziwej demokracji - salomon morel

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil