REKLAMA

SMS o nieuregulowanym rachunku za prąd od PGE to oszustwo

2021-08-05 09:30
publikacja
2021-08-05 09:30
SMS o nieuregulowanym rachunku za prąd od PGE to oszustwo
SMS o nieuregulowanym rachunku za prąd od PGE to oszustwo
fot. Blanscape / / Shutterstock

"Uwaga na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty!", "Miej się na baczności" – ostrzega ING Bank Śląski oraz Polska Grupa Energetyczna. Oszuści wysyłają wiadomości o konieczności dopłaty do rachunku za prąd - chcą w ten sposób wyłudzić dane do logowania do bankowości online. Uważaj, możesz stracić pieniądze.

Przestępcy nie mają wakacji - tym razem na ich celowników znaleźli się klienci PGE. ING Bank Śląski ostrzega przed podejrzanymi wiadomościami o konieczności dopłaty niewielkiej sumy do rachunku za prąd. Cyberprzestępcy straszą rzekomym wyłączeniem prądu w przypadku nieuregulowania płatności.

"Uwaga na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty! Nadawca wiadomości podszywa się pod PGE Polską Grupę Energetyczną i wysyła fałszywe SMS-y z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. W SMS-ach znajduje się link do strony, na której można dokonać wpłaty. Prosimy o zignorowanie takiego SMS-a i nieotwieranie strony podanej w wiadomości. Jej otwarcie może skutkować zainstalowaniem złośliwego oprogramowania na urządzeniu" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej PGE.

Oszustwo "na dopłatę do rachunku za prąd"

Treść fałszywej wiadomości wysyłanej przez oszustów jest krótka. W jej treści znajduje się informacja o nieuregulowanej płatności za prąd oraz link do strony, za pomocą której rzekomo można zapłacić. Z reguły kwota jest niewielka - może wynosić nawet kilka złotych. W ten sposób oszuści chcą uśpić czujność swojej potencjalnej ofiary oraz zachęcić do natychmiastowej zapłaty.

Przykład fałszywej wiadomości dotyczącej rzekomej nieuregulowanej płatności za prąd (ING)

"Jeżeli płacisz Blik, prawdziwa kwota wyświetli się w aplikacji. Jeżeli logowałeś się na podrobionej stronie banku - tak naprawdę podałeś login i hasło oszustom, a kod autoryzacyjny będzie dotyczył albo dużo większej kwoty, albo parowania nowego urządzenia mobilnego. Tym urządzeniem oszuści wypłacą wszystkie Twoje pieniądze!" – tłumaczy schemat oszustwa ING Bank Śląski.

ING i PGE ostrzegają przed oszustwem

Po czym poznać oszustwo? Pierwszym sygnałem alarmowym jest brak polskich znaków w treści wiadomości. Pomarańczowa lampka ostrzegawcza powinna zapalić się także w sytuacji, gdy otrzymujemy SMS-a od podejrzanego odbiorcy. Szerzej o metodach działania cyberprzestępców pisaliśmy na Bankier.pl w artykule pt. "Ich bezczelność, wasze pieniądze".

ING Bank Śląski oraz PGE zachęcają do kontaktu za pomocą infolinii w przypadku podejrzenia klienta, iż właśnie padł ofiarą kradzieży tożsamości.

Kliknij, aby przejść dalej (Bankier.pl)

DF

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki