EuroPKB: Węgry rosną najszybciej. Polska w czołówce

2019-08-14 11:05
publikacja
2019-08-14 11:05
YAY Foto

Kraje naszego regionu wciąż dominują w czołówce państw o największym wzroście gospodarczym w UE. Szybciej niż Polska rosną Węgry i Rumunia.

W drugim kwartale ubiegłego roku wyrównany sezonowo wzrost PKB wyniósł w Polsce 4,1 proc. w ujęciu rocznym – więcej na ten temat w artykule „Polska gospodarka wciąż zwalnia”. Wynik ten daje naszemu krajowi miejsce w czołówce unijnej stawki.

Jak wynika z danych zebranych przez Eurostat, szybciej od Polski rozwijały się Węgry (5,1 proc.) oraz Rumunia (4,6 proc.). Solidny wzrost odnotowano także na Litwie (4 proc.) i w Bułgarii (3,3 proc.). Stawkę zamykają natomiast Wielka Brytania (1,2 proc.), Niemcy (0,4 proc.) i Włochy (0 proc.).

W sumie w strefie euro i całej UE dynamika PKB spadła do odpowiednio 1,1 proc. i 1,3 proc. wobec 1,2 proc. i 1,6 proc. kwartał wcześniej.

Warto pamiętać, że Eurostat wciąż nie podał danych dla kilku krajów. Wciąż oczekujemy na raporty z Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii, które mogą zmienić sytuację w tabeli.

Na uzupełnienie tych danych poczekać musimy do finalnego raportu, który opublikowany zostanie 6 września.

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (23)

dodaj komentarz
bha
Co ma PKB do zarobków od lat w tym kraju mimo ogromnego jego wzrostu i mimo wzrostu wydajności pracy - niestety niezbyt wiele jesteśmy od dawna na szarym końcu krajów w Europie pod względem udziału płac w PKB kraju.Cóż od lat już wypadamy bardzo blado na tle UE. Nasz kraj jest na prawie szarym końcu z wynikiem około Co ma PKB do zarobków od lat w tym kraju mimo ogromnego jego wzrostu i mimo wzrostu wydajności pracy - niestety niezbyt wiele jesteśmy od dawna na szarym końcu krajów w Europie pod względem udziału płac w PKB kraju.Cóż od lat już wypadamy bardzo blado na tle UE. Nasz kraj jest na prawie szarym końcu z wynikiem około 48 proc. Gorzej jest tylko na Węgrzech (47,8 proc.), Malcie około (47 proc.), i Słowacji około (46 proc.). Średnia unijna wynosi około 55,5 proc.Najgorsze jest to że od 1995 r. ten udział płac naszych w relacji do PKB zmniejszył się o prawie 9 %.Niestety już od dawna ,aż 97% Polaków co roku rozlicza się w najniższym progu podatkowym,coraz więcej zarabia obecnie minimalnie minimalną lub niewiele więcej..A niby w mediach od lat rośnie ów PKB niby ogólny dobrobyt ,niby bogacimy się jako społeczeństwo i niby jest coraz lepiej ??? .....NIBY..........
bha
PKB-em ludzie się od lat w zdecydowanej większości ,ani nie dorobią ,ani tym bardziej obecnie od lat godziwie nie zarobią.
mith21
W Polsce i na Węgrzech najszybciej to rosną ceny.
1984
Sprawdzałeś czy piszesz by pisać? W lipcu największa inflacja W Europie była w Turcji, Ukrainie, Białorusi i Rosji. Następnie państwa UE czyli Rumunia, Węgry i Irlandia. Polska otwiera III-cią ligę wraz z Czechami, Bułgarią i Słowacją.

Pytanie dla większosci komentujacych - czy gwałtowny wzrost cen w ścisłej
Sprawdzałeś czy piszesz by pisać? W lipcu największa inflacja W Europie była w Turcji, Ukrainie, Białorusi i Rosji. Następnie państwa UE czyli Rumunia, Węgry i Irlandia. Polska otwiera III-cią ligę wraz z Czechami, Bułgarią i Słowacją.

Pytanie dla większosci komentujacych - czy gwałtowny wzrost cen w ścisłej czołówce to wynik rozdawnictwa, prezesa czy może coś złego dzieje się na świecie?
pluto85md
Poniewaz III kw zarowno w nastrojach jak i w danych koniunkturalnych wyglada gorzej, jak rowniez wypowiadane kontrakty na budowe wplyna na wynik negatywnie, to mozna sie spodziewac 3 z przodu juz w III kw. a dopiero co PKO prognozowalo 4,6% za caly rok. Troche trudne zadanie, gdy tylko jeden kwartal jest i to tylko nieznacznie lepszy.
ginwithtonic
Tam gdzie wysoka inflacja tam i wysoka dynamika PKB. Po odjęciu infalcji okazuje się, że kraje ze strefy euro takie jak Litwa, Cypr a nawet Słowacja mają większa dynamikę PKB niż Węgry czy Polska. Pomijam fakt, że oprócz inflacji posiadanie własnej waluty wiąże się dla Polski z co najmniej dwukrotnie wyższymi kosztami Tam gdzie wysoka inflacja tam i wysoka dynamika PKB. Po odjęciu infalcji okazuje się, że kraje ze strefy euro takie jak Litwa, Cypr a nawet Słowacja mają większa dynamikę PKB niż Węgry czy Polska. Pomijam fakt, że oprócz inflacji posiadanie własnej waluty wiąże się dla Polski z co najmniej dwukrotnie wyższymi kosztami obsługi długu. W skali ostatniego dzisięciolecia będzie z 200 mld pln w plecy na samych odsetkach. No al eJarek mówi, że złoty musi być :)
ginwithtonic
Pomijam też fakt, że NIemcy (Czesi też) , którzy tak kiepsko tutaj wyglądają mają zrównoważony budżet a nawet redukują dług co wzrostowi PKB nie służy.
b43
Jesli odejmujesz inflacje od PKB, to co wtedy robisz z deflatorem? A Slowacja ma wyzsza dynamike PKB od Wegier? No tak gin, chyba juz wszystko rozumiem ;) ...no i jeszcze te koszty posiadania wlasnej walut. Brak deficytu budzetowego Niemiec byl aktualny do ostaniego piatku, a od przyszlego roku Niemcy beda mialy deficyt.
ginwithtonic odpowiada b43
"Brak deficytu budzetowego Niemiec byl aktualny do ostaniego piatku, a od przyszlego roku Niemcy beda mialy deficyt." A dynamika PKB jest podana do ostatniego piątku czy to może wróżba na przyszły rok ??? Jak mam a nicku gin ale to ty chyba piłeś :)
and00
spora inflacja to duże wzrosty PKB...
Dobre
Wenezuela king

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki