Erdogan zapowiada dalsze czystki w instytucjach państwowych

2016-07-17 14:47
publikacja
2016-07-17 14:47

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w niedzielę dalsze oczyszczanie wszystkich instytucji państwowych z "wirusa" odpowiedzialnego za piątkową nieudaną próbę wojskowego zamachu stanu.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan / fot. Murad Sezer / FORUM

Erdogan nawiązał w ten sposób do osoby skonfliktowanego z nim od dłuższego czasu muzułmańskiego kaznodziei Fethulalha Gulena, który przebywa w USA.

Przemawiając w Stambule na pogrzebie ofiar piątkowych wydarzeń prezydent oświadczył, że pucz, jaki podjęło kierowane przez Gulena "ugrupowanie terrorystyczne", został udaremniony z woli narodu. Dodał, iż przeprowadza się aresztowania należących do tego ugrupowania wojskowych wszystkich rang, którzy "zrujnowali" siły zbrojne.

MSZ Turcji: ponad 290 ofiar śmiertelnych nieudanego puczu

W rezultacie podjętej w piątek w Turcji nieudanej próby wojskowego zamachu stanu zginęło ponad 290 osób, a ponad 1400 zostało rannych - poinformowało w niedzielę tureckie ministerstwo spraw zagranicznych.

Według wcześniejszych oficjalnych doniesień ofiar śmiertelnych było co najmniej 265.

Ponad 100 zabitych to uczestnicy puczu - zaznaczyło MSZ dodając, iż nie ma wątpliwości, że zorganizowali go zwolennicy przebywającego w USA muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, przeciwnika politycznego prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Przebywający na emigracji Gulen zaprzecza, by brał udział w próbie obalenia legalnego tureckiego rządu i zdecydowanie potępił pucz. (PAP)

dmi/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~plutarch
Proste: nie kupować ropy od Putina, żeby ten nie miał czym zapłacić za cytryny od Erdogana.
~PL
Brałem pod uwagę, że to ustawka. Jedno wydarzenie bardzo mnie w tym kierunku uwarunkowuje. Otóż miesce gdzie Erdogan przebywał zostało zbombardowane... a on sam cudownie się stamtąd wcześniej zawinął. Zawiało kiepską fabułą na miarę strzelaninek z Rambo czy innych tandetnych bohaterów.
~hiho
Co na to komisja wenecka? Turcja jest członkiem Rady Europy więc chętnie zapoznam się z propozycjami tej komisji.

~Jan
Na drugi dzień po tym nieudolnym puczu przyszła mi do głowy myśl że być może Erdogan upozorował tą hecę żeby zdobyć narzędzia i możliwość bezwzględnego rozprawienia się z opozycją. Nie jest to pomysł nowy. W końcu Reistag też sam się nie zapalił.
~naiwka
Czy przez czystki należy rozumieć to co było np. w ZSRR czy bardziej liberalnie ?
~SONDA
Czy Polska powinna zacząć gromadzić wieprzowinę jako broń biologiczną na ISIS?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie
~Wierze_Politykom
A w USA następne morderstwa policjantów Three officers are feared dead after a shooting in Baton Rouge, Louisiana, officials said. Kurcze Kopernik nie przewidział świat przyspiesza, Biegnę po popcorn i obserwuje show.
~Nie_Wierze_Politykom
Jestem zaniepokojony stanem demokracji w USA. To już chyba partyzantka miejska.
~plutarch odpowiada ~Nie_Wierze_Politykom
zainteresuj się demokracją w Matuszce R., hehe...

Powiązane: Próba zamachu stanu w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki