REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Eksperci: nie będzie exodusu pracowników ukraińskich z Polski

2019-06-14 06:16
publikacja
2019-06-14 06:16

Nowe przepisy niemieckie o imigracji wykwalifikowanej siły roboczej jedynie uchylają drzwi na niemiecki rynek pracy, nie powinny doprowadzić do exodusu pracowników ukraińskich z Polski - uważają eksperci.

fot. Alexei Pavlishak / / TASS

"Myślę, że nie powinniśmy się spodziewać masowego wyjazdu obywateli Ukrainy z naszego kraju, natomiast Niemcy uchylają drzwi na swój rynek. Dużo jest jednak ograniczeń w tych przepisach" - powiedziała Katarzyna Ziółkowska, radca prawny w kancelarii Chakowski & Ciszek.

Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Andrzej Drozd zauważa, że nowe przepisy niemieckie to zmiana, która może nie rodzi dramatycznych konsekwencji, ale jest dobrym pretekstem, aby przeanalizować sytuację na polskim rynku pracy i wypracować takie rozwiązania, które w przyszłości będą stanowić dodatkowy argument, by obywatele Ukrainy pozostawali w Polsce.

Natomiast prezes Foreign Personnel Service Paweł Kułaga ocenia, że niemieckie przepisy to jeszcze nie otwarcie rynku, a ułatwienie uznawania kwalifikacji.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Uważam, że nie będzie exodusu ukraińskich pracowników z Polski, szczególnie z tych branż, które zatrudniają w największym zakresie cudzoziemców. Mam na myśli produkcję przemysłową, budowlankę, proste usługi i prace sezonowe" - powiedział Kułaga.

"Przydałoby się wprowadzić dalsze ułatwienia procedury legalizacji pobytu Ukraińców w Polsce, aby nie byli zmuszeni do przerw w zatrudnieniu wymuszonych przepisami" - dodał.

Wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy Marek Benio tłumaczy, że to, co trzyma pracowników z Ukrainy w Polsce to nie tylko warunki pracy, ale i cała infrastruktura społeczno-kulturowa. Z kolei za niemieckim rynkiem przemawiają warunki zatrudnienia i mniejsze problemy administracyjne.

"Ci pracownicy, którzy już się w Polsce osiedlili, mają tu rodziny, mieszkanie, prawdopodobnie nie wyjadą do Niemiec po +lepszy kawałek chleba+. Stracimy natomiast możliwość pozyskiwania nowych pracowników z Ukrainy, którzy teraz będą mieli do wyboru: albo łatwa droga administracyjna do Niemiec z trudnym językiem niemieckim, albo trudna droga administracyjna do Polski z łatwym językiem polskim" - powiedział Benio.

O ile Ukraińcy podbijają polski PKB

Przyznam, że to pytanie mnie od dłuższego czasu intrygowało, sądzę bowiem, że Ukraińcy odpowiadają za znaczną część nadzwyczaj szybkiego wzrostu gospodarczego Polski w ostatnich latach. I mam tego potwierdzenie - pisze Ignacy Morawski.

Jego zdaniem największym zagrożeniem, jest to, że po wejściu w życie nowych przepisów w Niemczech, przestaniemy pozyskiwać nowych specjalistów z Ukrainy.

Ziółkowska przypomniała, że w ubiegłym tygodniu Bundestag przegłosował ustawę o imigracji wykwalifikowanej siły roboczej. Dotyczy ona obywateli państw spoza Unii Europejskiej, którzy chcieliby rozpocząć pracę w Niemczech.

"Z nowych przepisów nie będą mogły skorzystać osoby, które nie mają żadnych kwalifikacji zawodowych. Jako osobę, która jest wykwalifikowanym pracownikiem uznaje się taką, która ukończyła co najmniej 2-letnią szkołę zawodową. Jest to warunek, który koniecznie trzeba spełnić aby skorzystać z tych przepisów" - wyjaśnia Ziółkowska.

Przypomniała, że na rynku niemieckim najbardziej deficytowe pod względem pracowników są branża związana z opieką i kwestiami zdrowotnymi, budowlanka, produkcja i rzemiosło.

Dodała, że dzięki nowym przepisom Niemcy liczą, iż rocznie do ich kraju przyjedzie i rozpocznie pracę około 25 tys. osób. Nowe prawo ma zacząć obowiązywać od początku roku 2020. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
andrzej_warszawski
bt5 - interesuajcy opis rynku pracy w DE. Do tego warto jeszcze dodać przeciętne koszty życia w DE i wówczas obraz jest nieco pełniejszy. Ale pozostaje ważne pytanie to: po co i jak długo tak pracować?
szlachta-nie-pracuje
,, z łatwym językiem polskim albo trudnym niemieckim " ten pan powinien zmienić dilera
bt5
W Niemczech są następujące rodzaje pracy: 1. praca państwowa i związkowa - do tego nikt nie zasiedziały od lat się nie wbije. 2. Praca tymczasowa na stanowiska wykwalifikowane - wymagane papiery zawodowe i język niemiecki w stopniu komunikatywnym czyli faktycznie rzecz biorąc dobrym gdyż albo się rozmówimy czyli znamy język albo W Niemczech są następujące rodzaje pracy: 1. praca państwowa i związkowa - do tego nikt nie zasiedziały od lat się nie wbije. 2. Praca tymczasowa na stanowiska wykwalifikowane - wymagane papiery zawodowe i język niemiecki w stopniu komunikatywnym czyli faktycznie rzecz biorąc dobrym gdyż albo się rozmówimy czyli znamy język albo znamy kilka słów na krzyż z kursu językowego i się nie rozmówimy. Do tego jeszcze wymagany samochód z tego względu że wypożyczalnie pracowników rzucają swoimi robolami to tu tam na prace około tygodnia- dwóch. No oczywiście jak zaznaczają agencje samochód musi być sprawny. 3. Praca tymczasowa niekwalifikowana typu kurierka , kurczaki, palety, komisjonowanie, , tu z wyjątkiem kurierki to nawet przyjmą bez języka lecz rzadko kto wytrzymuje wysokie tempo pracy za 6 euro /h na reke i jest mega rotacja na tych stanowiskach. Nawet jak tam pojadą Ukraińcy to gwarntuje że 90% z nich nie będzie z tego zadowolonych , zaronki w sumie cieniarkie a praca niemozliwa.

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki