REKLAMA

O ile Ukraińcy podbijają polski PKB

Ignacy Morawski2019-06-12 09:36główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
publikacja
2019-06-12 09:36

Przyznam, że to pytanie mnie od dłuższego czasu intrygowało, sądzę bowiem, że Ukraińcy odpowiadają za znaczną część nadzwyczaj szybkiego wzrostu gospodarczego Polski w ostatnich latach. I mam tego potwierdzenie.

O ile Ukraińcy podbijają polski PKB
O ile Ukraińcy podbijają polski PKB
fot. Piotr Mecik / / FORUM

W bardzo ciekawym wywiadzie dla Obserwatora Finansowego, ekonomista z NBP i SGH Jakub Growiec mówi, że w banku oszacowano wpływ imigracji z Ukrainy na wzrost PKB na 0,3-0,9 pkt proc. rocznie. Polecam cały wywiad, ponieważ znajduje się tam wiele ważnych wątków. 

Dlaczego jest to ważne? Kilka lat temu wydawało się, że Polsce trudno będzie osiągnąć przez dłuższy czas wzrost gospodarczy znacznie wyższy niż 3,5 proc. Nawet przyjmując, że cykliczne ożywienia bywają mocne, można było oczekiwać, że maks na co stać Polskę to wzrost powyżej 4 proc. przez kilka kwartałów. Wiele prognoz wskazywało nawet, że Polska wchodzi w erę trwałego spowolnienia gospodarczego. Tymczasem od dziewięciu kwartałów wzrost PKB znacznie przekracza 4 proc. i wiele wskazuje, że tak zostanie do końca tego roku. Gospodarka systematycznie, kwartał w kwartał, rośnie szybciej niż wskazują prognozy rynkowe. Jakby analitycy nie doceniali jakiejś ukrytej siły tkwiącej w gospodarce. 

Ukraińcy stanowią element tej niespodzianki – jeden z trzech elementów. Mamy wzrost gospodarczy wyższy o ok. 1 pkt proc. od średnie historycznej i tego, czego oczekiwano kilka lat temu. Jeżeli wyliczenia cytowane przez Growca są słuszne, to za połowę tej premii we wzroście odpowiada imigracja. Kolejny element niespodzianki to – moim zdaniem – stymulacja konsumpcji, która w warunkach wyższego potencjału gospodarki (wyższa podaż pracy = wyższy potencjał) dała efekty większe od oczekiwań. Mówiąc językiem eksperckim, wyższy potencjał gospodarki sprawił, że luka popytowa była niższa, a mnożniki fiskalne znacznie wyższe od oczekiwań. I wreszcie ostatni element tłumaczący bardzo wysoki wzrost to nadzwyczajna siła polskiego sektora eksportowego. Widać to po wysokiej dynamice eksportu w warunkach globalnego spowolnienia produkcji przemysłowej. Wiele inwestycji zagranicznych dokonanych w Polsce w ostatnich latach po prostu się spłaca. 

Większość szacunków wskazuje, że potencjał rozwojowy Polski wciąż tylko nieznacznie przekracza 3 proc. I w perspektywie 4-8 kwartałów do takiego tempa rozwoju będziemy się pewnie zbliżali. Ale silna ekspansja ostatnich lat trwale podniosła poziom dochodów ponad oczekiwania i to jest sukces, którego nic nie zniweluje.

fot. / / SpotData

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
2kbb
Wreszcie zaczyna Pan pisać porządne opinie i opracowania... Rosja się rozpada...
trollmaster
jaki jest cel tej proukraińskiej propagandy?
może dla odmiany - o ile Ukraińcy obniżają wzrost wynagrodzeń?
2kbb
Ukraińcy nie tylko podnoszą nasze PKB ale także uratowali swoją gospodarkę przed bankructwem. Wreszcie też obudzili się amerykanie którzy zapowiedzieli przyznanie Ukrainie specjalnego statusu w NATO co zwiększy bezpieczeństwo Ukrainy i pozwoli jej się odbić ekonomicznie...
bt5
Wskaźnik PKB w gospodarce zależnej typu Polska jest małowartościowy przy ocenie dobrobytu. Co w szczegółach wychodzi z tego wzrostu PKB. Głównie jest to produkcja zagranicznych firm na terenie Polski zatrudniających Ukraińców i ostatnio Hindusów przez na dodatek zagraniczne agencje pośrednictwa. Czyli jest tak PKB rośnie jak na drożdżach Wskaźnik PKB w gospodarce zależnej typu Polska jest małowartościowy przy ocenie dobrobytu. Co w szczegółach wychodzi z tego wzrostu PKB. Głównie jest to produkcja zagranicznych firm na terenie Polski zatrudniających Ukraińców i ostatnio Hindusów przez na dodatek zagraniczne agencje pośrednictwa. Czyli jest tak PKB rośnie jak na drożdżach a długi Polaków nieregulowane wg ostatnich danych rosną jeszcze szybciej niż PKB , bo wzrost nieregulowanego zadłużenia to 7% r/r. Na dodatek w maju padły kredyty mieszkaniowe i zaraz padnie budowlanka . I czy ma sens się podniecać wzrostem PKB.
bwoczon
PKB to idiotyczny wskaźnik odc. 3154. Nic nie liczmy, nic nie mierzmy, dobrobytu nie ma.
histeryk
wiadomo. Ukraińcy płacą podatki dochodowe, ale przede wszystkim płacą VAT - bo ten podatek płacą także nielegalnie zatrudnieni. Wydają pieniądze w Polsce zwiększają konsumpcję. Podobny efekt jak 500 plus - też zwiększa konsumpcję i też wpływa na zwiększenie dochodów z VAT.
pomorzaninm
a pamietacie stawke VAT 21 % ? ja pamietam ze to tylko na czas kryzysu potem obnizymy :) ... i trwa kryzys do dzis :) ... podatek KGHM ...
zapamietajcie sobie przyjaciele ze raz wprowadzony podatek w polskich realiach zostaje na wieki ...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki