O ile Ukraińcy podbijają polski PKB

założyciel SpotData.pl

Przyznam, że to pytanie mnie od dłuższego czasu intrygowało, sądzę bowiem, że Ukraińcy odpowiadają za znaczną część nadzwyczaj szybkiego wzrostu gospodarczego Polski w ostatnich latach. I mam tego potwierdzenie.

W bardzo ciekawym wywiadzie dla Obserwatora Finansowego, ekonomista z NBP i SGH Jakub Growiec mówi, że w banku oszacowano wpływ imigracji z Ukrainy na wzrost PKB na 0,3-0,9 pkt proc. rocznie. Polecam cały wywiad, ponieważ znajduje się tam wiele ważnych wątków. 

Dlaczego jest to ważne? Kilka lat temu wydawało się, że Polsce trudno będzie osiągnąć przez dłuższy czas wzrost gospodarczy znacznie wyższy niż 3,5 proc. Nawet przyjmując, że cykliczne ożywienia bywają mocne, można było oczekiwać, że maks na co stać Polskę to wzrost powyżej 4 proc. przez kilka kwartałów. Wiele prognoz wskazywało nawet, że Polska wchodzi w erę trwałego spowolnienia gospodarczego. Tymczasem od dziewięciu kwartałów wzrost PKB znacznie przekracza 4 proc. i wiele wskazuje, że tak zostanie do końca tego roku. Gospodarka systematycznie, kwartał w kwartał, rośnie szybciej niż wskazują prognozy rynkowe. Jakby analitycy nie doceniali jakiejś ukrytej siły tkwiącej w gospodarce. 

Ukraińcy stanowią element tej niespodzianki – jeden z trzech elementów. Mamy wzrost gospodarczy wyższy o ok. 1 pkt proc. od średnie historycznej i tego, czego oczekiwano kilka lat temu. Jeżeli wyliczenia cytowane przez Growca są słuszne, to za połowę tej premii we wzroście odpowiada imigracja. Kolejny element niespodzianki to – moim zdaniem – stymulacja konsumpcji, która w warunkach wyższego potencjału gospodarki (wyższa podaż pracy = wyższy potencjał) dała efekty większe od oczekiwań. Mówiąc językiem eksperckim, wyższy potencjał gospodarki sprawił, że luka popytowa była niższa, a mnożniki fiskalne znacznie wyższe od oczekiwań. I wreszcie ostatni element tłumaczący bardzo wysoki wzrost to nadzwyczajna siła polskiego sektora eksportowego. Widać to po wysokiej dynamice eksportu w warunkach globalnego spowolnienia produkcji przemysłowej. Wiele inwestycji zagranicznych dokonanych w Polsce w ostatnich latach po prostu się spłaca. 

Większość szacunków wskazuje, że potencjał rozwojowy Polski wciąż tylko nieznacznie przekracza 3 proc. I w perspektywie 4-8 kwartałów do takiego tempa rozwoju będziemy się pewnie zbliżali. Ale silna ekspansja ostatnich lat trwale podniosła poziom dochodów ponad oczekiwania i to jest sukces, którego nic nie zniweluje.

(SpotData)

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 2kbb

Wreszcie zaczyna Pan pisać porządne opinie i opracowania... Rosja się rozpada...

! Odpowiedz
34 22 trollmaster

jaki jest cel tej proukraińskiej propagandy?
może dla odmiany - o ile Ukraińcy obniżają wzrost wynagrodzeń?

! Odpowiedz
13 28 2kbb

Ukraińcy nie tylko podnoszą nasze PKB ale także uratowali swoją gospodarkę przed bankructwem. Wreszcie też obudzili się amerykanie którzy zapowiedzieli przyznanie Ukrainie specjalnego statusu w NATO co zwiększy bezpieczeństwo Ukrainy i pozwoli jej się odbić ekonomicznie...

! Odpowiedz
14 30 bt5

Wskaźnik PKB w gospodarce zależnej typu Polska jest małowartościowy przy ocenie dobrobytu. Co w szczegółach wychodzi z tego wzrostu PKB. Głównie jest to produkcja zagranicznych firm na terenie Polski zatrudniających Ukraińców i ostatnio Hindusów przez na dodatek zagraniczne agencje pośrednictwa. Czyli jest tak PKB rośnie jak na drożdżach a długi Polaków nieregulowane wg ostatnich danych rosną jeszcze szybciej niż PKB , bo wzrost nieregulowanego zadłużenia to 7% r/r. Na dodatek w maju padły kredyty mieszkaniowe i zaraz padnie budowlanka . I czy ma sens się podniecać wzrostem PKB.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 bwoczon

PKB to idiotyczny wskaźnik odc. 3154. Nic nie liczmy, nic nie mierzmy, dobrobytu nie ma.

! Odpowiedz
6 25 histeryk

wiadomo. Ukraińcy płacą podatki dochodowe, ale przede wszystkim płacą VAT - bo ten podatek płacą także nielegalnie zatrudnieni. Wydają pieniądze w Polsce zwiększają konsumpcję. Podobny efekt jak 500 plus - też zwiększa konsumpcję i też wpływa na zwiększenie dochodów z VAT.

! Odpowiedz
1 40 pomorzaninm

a pamietacie stawke VAT 21 % ? ja pamietam ze to tylko na czas kryzysu potem obnizymy :) ... i trwa kryzys do dzis :) ... podatek KGHM ...
zapamietajcie sobie przyjaciele ze raz wprowadzony podatek w polskich realiach zostaje na wieki ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil