REKLAMA

KOMENTARZ"Ekonomiczny Nobel" dla "helikopterowego Bena"

Krzysztof Kolany2022-10-10 14:15główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-10-10 14:15

Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Uważny obserwator najnowszej historii świata finansów dostrzeże tu przynajmniej kilka ironicznych wątków.

"Ekonomiczny Nobel" dla "helikopterowego Bena"
"Ekonomiczny Nobel" dla "helikopterowego Bena"
fot. justyna gałązka / / Bankier.pl

- Współczesne badania nad bankowością wyjaśnią, dlaczego mamy banki, jak uczynić je mniej wrażliwymi na kryzysy i w jaki sposób upadki banków zaostrzają kryzysy finansowe. Fundamenty dla tych badań we wczesnych latach 80. położyli Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybvig. Ich analizy miały wielkie praktyczne znaczenie w regulowaniu rynków finansowych i radzeniu sobie z kryzysami finansowymi – czytamy w tegorocznym obwieszczeniu banku centralnego Szwecji.

fot. Johan Jarnestad / The Royal Swedish Academy of Sciences

Jakie to ironiczne wątki wspomniane wyżej? Po pierwsze nagrodę Riksbanku za „badania nad bankami i kryzysami finansowymi” otrzymał człowiek współodpowiedzialny za wybuch największego kryzysu finansowego we współczesnej historii. Ben Bernanke jako szef Fedu zasłynął z tego, że w latach 2006-07 zlekceważył powagę sytuacji na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych podwyższonego ryzyka (subprime). Także późniejsze reakcje Fedu były błędne, ponieważ bank pod wodzą Bernanke usiłował „gasić” kryzys wiarygodności kolejnymi zastrzykami płynności tak, jakby chodziło o niedobory tej ostatniej.

Po drugie „ratowanie” systemu finansowego przez Bernanke i administrację USA sprowadzało się do zaangażowania pieniędzy Fedu i podatników do pokrycia strat prywatnych banków w celu ratowania interesów ich zarządów i akcjonariuszy. Opinia publiczna uznała to za posunięcie skrajnie niemoralne, prywatyzujące zyski i uspołeczniające straty oraz zachęcające bankierów do podejmowania nadmiernego ryzyka (wręcz hazardu) na koszt społeczeństwa.

Po trzecie Ben Bernanke zasłynął jako prekursor badań na „helicopter money”, czyli metaforą zrzucania pieniędzy ze śmigłowców w celu pobudzenia „zagregowanego popytu”. Ta właśnie koncepcja w krajach Zachodu została de facto zastosowana w latach 2020-21, co zaowocowało niewidzianym od kilku dekad wybuchem inflacji cenowej.

I wreszcie po czwarte Fed pod wodzą Bernanke złamał „konwencjonalne” zasady prowadzenia polityki monetarnej. Rezerwa Federalna rozpoczęła masowe bailouty bankrutujących banków, przez lata utrzymywała zerowe stopy procentowe, uruchomiła skup obligacji za świeżo wydrukowane pieniądze (QE), generując w ten sposób dekadową hossę na rynkach finansowych, wzbogacającą najbogatszych i pogłębiającą nierówności majątkowe.

- Ben Shalom Bernanke - naczelny drukarz Ameryki, twórca hossy (lub bańki) na rynkach aktywów finansowych. Jest owładnięty obsesją na punkcie Wielkiej Depresji, z czego wynika jego niepohamowany pociąg do drukowania pieniędzy, które najchętniej zrzucałby z helikoptera. Tylko w 2012 roku "helikopterowy" Ben zainicjował dwa programy dodruku dolarów, czyli QE3 i QE4. Pod kierownictwem Bernankego Rezerwa Federalna faktycznie finansuje połowę deficytu budżetowego administracji Baracka Obamy – tak dekadę temu na łamach Bankier.pl charakteryzowaliśmy dzisiejszego „noblistę”.

Ostatnią ironią tegorocznego ekonomicznego „Nobla” jest to, że wszystko zostało w rodzinie. Czyli że bankierzy centralni przyznali najbardziej prestiżową nagrodę… byłemu bankierowi centralnemu, utrwalając mit „Helikopterowego Bena” jako zbawcę świata finansów. Zbawcę, który w rzeczywistości tylko przedłużył życie patologicznego systemu finansowego opartego o pusty pieniądz i z definicji oszukańczy system rezerwy cząstkowej.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (42)

dodaj komentarz
jaszczura
Poza tym, że faktycznie dodruk na taką skalę w USA powoduje eksport inflacji na cały świat, w komentarzach wiodą prym znajome, petersburskie nicki, z narracją, że to: albo Żydzi, albo elity, a może i masoni, stoją z tym celowym osłabieniem waluty, że jest to spisek przeciw nam maluczkim. Świetnie znane narracje wymiksowane z konspirologią,Poza tym, że faktycznie dodruk na taką skalę w USA powoduje eksport inflacji na cały świat, w komentarzach wiodą prym znajome, petersburskie nicki, z narracją, że to: albo Żydzi, albo elity, a może i masoni, stoją z tym celowym osłabieniem waluty, że jest to spisek przeciw nam maluczkim. Świetnie znane narracje wymiksowane z konspirologią, pokarm na "przebudzonych". Smacznego.
barysza51
Kiedyś Szwedzi mienili się samodzielnym myśleniem. Po dojści prawicy do władzy myśli za nich USA.
ultron
Jeżeli taka jest logika przyznawania Nobla w ekonomii to za rok może Erdogan za obniżanie stóp przy trzycyfrowej inflacji lub Łukaszenka za zamrożenie cen wszystkiego "już dziś nie jutro".
zoomek
Przecież te nagrody to polityczny syf!
Murzyn dostał za to że jest czarny pokojową nagrodę z góry a potem wojny prowadził. Jelinek jakieś pornosy pisała - sama się zdziwiła że jej dali. Nagrody nobla to głeboki muł - aż dna nie można znaleźć.
lebski_gosc
Nagrodę nobla można sobie zażyczyć za dobre odgrywanie roli.
jenak
To nowe doświadczenie. Jedne łapki "wchodzą", inne nie. Czyli głosowanie jest jedynie orientacyjne. Z dwóch powodów.
gcisoallse
Krytycy Bena nie rozumieją jaką katastrofą byłoby powtórzenie Wielkiej Depresji z lat 30 tych XX w. Wtedy produkcja przemysłowa w Niemczech i USA spadły o jakieś 50% w rezultacie spirali deflacji, bankructw i bezrobocia.
Narzekanie na katar, a Ben opracował metody zapobierzenia dzumie.
zoomek
Nie - oni ten"katar" sami wywołują. To są patole, satanistyczna banksterka. Koszerna.
http://fakto.pl/index.php/video/zbrodnicza-rola-wielkiego-babilonu-cz-1-ostatnia-bitwa
od_redakcji

Ben zapoczątkował i sprowadził świat na kolana. I otrzymał Nobla ! Światu potrzeba globalnej rewolucji. !!!!!

czelsi_01
Proponuję film The Big Short , zobaczycie gdzie był Ben w czasach wielkiego kryzysu. Jak on dostanie Nobla to tak samo można nadać pokojowego Putinowi, ta sama hipokryzja

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki