REKLAMA

Dziś rząd ma się zająć m.in. podatkiem handlowym

2016-10-18 05:48
publikacja
2016-10-18 05:48

Rząd ma zająć się projektem noweli ustawy o podatku handlowego. Pobór daniny ma być zawieszony do końca przyszłego roku.

/ fot. Grażyna Myślińska / FORUM

Proponuje się, aby przepisy ustawy były stosowane od przychodów ze sprzedaży osiągniętych od 1 stycznia 2018 roku. Według resortu finansów, 2017 rok powinien być okresem wystarczającym dla Komisji Europejskiej, aby mogła ona wydać decyzję w sprawie ustawy o podatku detalicznym.

W tej chwili obowiązywanie podatku zostało zawieszone na mocy rozporządzenia, które jest rozwiązaniem tymczasowym.

Podatek handlowy w Polsce zakwestionowała Komisja Europejska. Wydała również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję. W wydanym uzasadnieniu napisano, że istnieje obawa, iż progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Minister rozwoju i finansów powiedział, że prace nad nowym rozwiązaniem trwają. "Chcemy to zrobić tak, żeby było jak najmniejsze prawdopodobieństwo, że znowu Komisja Europejska uzna coś za niezgodne z prawem unijnym" - wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

Wicepremier dodał, że polski rząd patrzy na rozwiązania działające w innych krajach - na przykład we Francji, na to co od wielu lat mają Hiszpanie. "Tak, żeby nie było państw, które mogą stosować podatek handlowy i tych, które nie mogą tego robić" - powiedział wicepremier Morawiecki.

Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina, podatek handlowy powinien być podatkiem obrotowym.

Wicepremier dodał w radiowej Jedynce, że przy takim scenariuszu odpowiednio wysoka musiałaby być kwota wolna od podatku. Polityk wyjaśnił, że dzięki temu nastąpiłoby wyrównanie szans małych i średnich sklepów w stosunku do dużych sieci handlowych. Jak podkreślił, obecnie jest tak, że te pierwsze zajmują uprzywilejowaną pozycję.

Podatek handlowy zaczął obowiązywać 1 września, po raz pierwszy powinien być płacony do 25 października.

Początek posiedzenia rządu zaplanowano na godzinę 13:00.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Tokarczyk i K.P.//PR1/esz/dj

Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~stary1
Gowin ma rację. Podatek obrotowy jest prosty i trudny do uniknięcia. Za to nie podoba sie doradcom podatkowym, prawnikom i "specjalistom od niepłacenia" Tak że Gowinowi może się nie udać.
~obrotowy
bo prawda jest taka, że mafii politycznej i powiązanej z nią mafii "realnej" bardzo zależy na istnieniu takiej patologii jak vat, która wręcz w swej debilnej konstrukcji zachęca do robienia przewałów.
Podatek obrotowy jest prosty jak budowa cepa. Jedna stawka na wszystko w wysokości 5%. Koniec z pitami, sritami
bo prawda jest taka, że mafii politycznej i powiązanej z nią mafii "realnej" bardzo zależy na istnieniu takiej patologii jak vat, która wręcz w swej debilnej konstrukcji zachęca do robienia przewałów.
Podatek obrotowy jest prosty jak budowa cepa. Jedna stawka na wszystko w wysokości 5%. Koniec z pitami, sritami i największym g... jakim jest vat.

PS.
ciekawostka - czy wiedzieliście, że za tej złej, okropnej, komuny nie było akcyzy? :) Ja też jestem za tym. Akurat pewne rozwiązania fiskalne w PRL były bardzo dobre, tylko trzeba je z lekka dostosować do współczesnych realiów. Dlatego jak napisałem - 5% obrotowego, żadnej akcyzy i... wynagrodzenie dla każdej poselskiej świni, których powinno być max. 10 z każdego województwa, powinno stanowić średnią jaką podaje GUS. Oczywiście senat do likwidacji. Zdrowia życzę.
~plebs
jak to sie pieknie nazywa: danina zamiast podatek lub haracz

cos jak: dotacje zamiast kredytow
~silvio_gesell
Sklepy powinny płacić podatek od wartości ziemi, bo jej wartość pochodzi z wydatków państwa na infrastrukturę i powinna wracać do budżetu. W ten sposób zagraniczne hipermarkety i galerie zapłacą najwięcej, bo ich przewaga wynika tylko z tego, że miały dostęp do dużej ilości kapitału na zakup ziemi w korzystnych Sklepy powinny płacić podatek od wartości ziemi, bo jej wartość pochodzi z wydatków państwa na infrastrukturę i powinna wracać do budżetu. W ten sposób zagraniczne hipermarkety i galerie zapłacą najwięcej, bo ich przewaga wynika tylko z tego, że miały dostęp do dużej ilości kapitału na zakup ziemi w korzystnych infrastrukturalne lokalizacjach.
~PAWŁOW
Toż to czysty bolszewizm, niech małe sklepiki łączą kapitał i kupują ziemię w korzystnych lokalizacjach.
~silvio_gesell odpowiada ~PAWŁOW
Co ty pleciesz? Bolszewizm to była likwidacja prywatnej przedsiębiorczości, czyli wręcz przeciwnie niż piszesz.

Powiązane: Podatek sklepowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki