Dzień Ojca: jaka jest historia tego święta?

Dziś Polacy obchodzą Dzień Ojca. Z tej okazji Google przygotowało specjalne doodle. Jaka jest historia tego święta? Kiedy Dzień Ojca obchodzony jest w innych państwach?

Dzień Ojca świętujemy w Polsce 23 czerwca
Dzień Ojca świętujemy w Polsce 23 czerwca (YAY Foto)

W Polsce Dzień Ojca obchodziliśmy zawsze 23 czerwca. Święto to ma w naszym kraju już ponad półwieczną tradycję. Pierwszy raz świętowaliśmy je w 1965 r., 51 lat temu. Mimo, że Dzień Ojca nie jest tak popularny jak Dzień Matki, warto pamiętać o złożeniu życzeń.

Dzień Ojca nie przypada na całym świecie 23 czerwca. Razem z polskimi ojcami świętują tylko ci z Nikaragui. Tradycja obchodzenia Dnia Ojca jest ściśle związana z obrządkiem katolickim i swój początek ma jeszcze w średniowieczu. Do dziś 19 marca (w dzień św. Józefa) święto to obchodzone jest m.in. w Portugalii, Włoszech i Hiszpanii. Tradycja obchodzenia Dnia Ojca została później przeniesiona stamtąd do Ameryki Południowej. Później Dzień Ojca stał się świętem świeckim.

Dzień Ojca: jak to się zaczęło?

Pierwsze świeckie obchody Dnia Ojca miały miejsce 19 czerwca 1910 r. w amerykańskim mieście Spokane. Zorganizowała je Sonora Smart Dodd, która chciała wyrazić wdzięczność swojemu ojcu – weteranowi wojny secesyjnej, który sam wychował ją i piątkę jej rodzeństwa. Od tamtej pory Dzień Ojca w USA obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca.

Wtedy, kiedy Amerykanie, świętują ojcowie z 76 krajów, m.in. z Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Węgier, Argentyny, Turcji czy Chin. W pierwszą niedzielę czerwca Dzień Ojca przypada na Litwie i w Szwajcarii, zaś Estonia, Szwecja, Finlandia, Islandia i Norwegia składają życzenia tatom w drugą niedzielę listopada. Najpóźniej, 26 grudnia, Dzień Ojca obchodzony jest w Bułgarii.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Syn

Wszystkim Ojcom zdrowia i wszelkiej pomyślności!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.