REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kurs euro w górę. Kryzys bankowy się rozkręca

Krzysztof Kolany2023-03-24 10:02główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-24 10:02

Rozpoczęty dwa tygodnie temu kryzys bankowy nie wytraca dynamiki, a inwestorzy wzięli na celownik kolejny bank. Zyskuje na tym dolar, a traci euro. Jest to negatywna konfiguracja dla polskiego złotego.

Kurs euro w górę. Kryzys bankowy się rozkręca
Kurs euro w górę. Kryzys bankowy się rozkręca
fot. DesignRage / / Shutterstock

Po plajtach dwóch banków w Stanach Zjednoczonych i awaryjnej fuzji Credit Suisse z UBS rynek typuje kolejnych bankrutów. Za Atlantykiem faworytem jest kalifornijski First Republic Bank. Za to na Starym Kontynencie znów mówi się o Deutsche Banku. Akcje niemieckiego kredytodawcy zniżkują dziś o blisko 7% po tym, jak w miesiąc spadły już o 23%.

Zawirowania wokół  Deutsche Banku osłabiły euro i wsparły dolara. Kurs EUR/USD spadł z najwyższych poziomów od początku lutego. W rezultacie w piątek rano za dolara trzeba było zapłacić już prawie 4,36 zł. Jeszcze 24 godziny temu „zielony” kosztował 4,28 zł i był najtańszy od 3 lutego. Oznacza to niemal 8-groszowy ruch w górę.

Umacniający się dolar zaszkodził także złotemu na parze z euro. O 10:03 kurs euro rósł o ponad grosz, osiągając wartość 4,6907 zł. Od początku marca daje się odczuć podwyższoną zmienność na parze euro-złoty. W grze cały czas pozostaje optymistyczny dla złotego scenariusz przełamania linii covidowego trendu wzrostowego łączącego minimum z lutego ’20 z dołkami z lutego i grudnia '22.

Jeszcze wyraźniej umacniał się frank szwajcarski, któremu pomógł czwartkowy komunikat Szwajcarskiego Banku Narodowego. SNB nie tylko podniósł stopę procentową o 50 pb., ale też podtrzymał plany dalszych podwyżek oraz gotowość do przeprowadzania interwencji walutowych umacniających franka względem euro.

W rezultacie kurs franka szwajcarskiego w piątek rano zwyżkował o blisko trzy grosze, osiągając poziom 4,7422 zł. Nadal niewiele to zmienia w szerszym obrazie sytuacji. Od listopada kurs CHF/PLN utrzymuje się w konsolidacji, poruszając się w przedziale 4,65-4,85 zł po tym, jak jesienią ustanowił historyczny rekord na poziomie 5,1258 zł.

Reklama

Funt szterling zyskiwał przeszło dwa grosze. W czwartek Bank Anglii dokonał już jedenastej z rzędu podwyżki stóp procentowych (o 25 pb., do 4,25%), wynosząc je do najwyższego poziomu od 2008 roku. Dla przypomnienia, stopa referencyjna NBP od września pozostaje bez zmian na poziomie 6,75%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (6)

dodaj komentarz
110011
Zdaje się że g...o wpadło już w wentylator ii teraz wszyscy będą ładnie pachnieć.
jenak
W takiej chwili, co lepiej dzierżyć w dłoni? Boton, złoto czy papier?Ktoś zauważył, gdzie ucieka jeden proc z majątkiem luźnym?
jenak
Pospólstwo gdzieś tam słyszało, nie wie gdzie, i nie wie dokładnie co, o G. Reset.

Podobno to jakaś teoria.

no_comment
Ankieta: o ile po weekendzie będzie mniej banków? First Republic Bank już raczej bierze wodę jak Tytanic, Deutsche jest chyba za duży by się epicko obrócić stępką do góry.
bechas
"Kurs euro w górę " następnie "Zyskuje na tym dolar, a traci euro."
Pomyłka?
polonu
dojedziemy do jesieni Unia kasy nie da nie ma szans . pożyczyć nikt nie chce na poczet tych pieniędzy z Unii , jeszcze kary są , chyba że Ameryka nadrukuje parę wagonów kolejowych tej makulatury i podeśle PIS-owcą

Powiązane: Kryzys bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki