REKLAMA

Bank Anglii podnosi stopy już tylko o 25 pb.

Krzysztof Kolany2023-03-23 13:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-23 13:00

Bank Anglii dokonał już jedenastej w tym cyklu podwyżki stóp procentowych, ale tym razem ograniczył się do 25 punktów bazowych. Nie zmienia to faktu, że cena pieniądza w Wielkiej Brytanii osiągnęła poziom po raz ostatni widziany jesienią 2008 roku.

Bank Anglii podnosi stopy już tylko o 25 pb.
Bank Anglii podnosi stopy już tylko o 25 pb.
fot. POOL / /  Reuters / Forum

Decyzją Komitetu Polityki Monetarnej (MPC, brytyjski odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej) referencyjna stopa procentowa Banku Anglii została podniesiona z 4,00 proc. do 4,25 proc., czyli o 25 punktów bazowych.  To najwyższy poziom od października 2008 roku.

Decyzja zapadła stosunkiem głosów 7 do 2 i była zgodna z oczekiwaniami rynku. Przy tym dwóch decydentów optowało za utrzymaniem stóp na niezmienionym poziomie. Także w lutym dwóch członków MPC sprzeciwiło się podwyżce stóp procentowych.

To już jedenasta podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii w tym cyklu. W lutym koszty kredytu zostały podniesione o 50 pb. Także w grudniu stopy poszły w górę o 50 pb. Natomiast w listopadzie Bank Anglii podniósł koszty kredytu aż o 75 pb., co było najmocniejszym ruchem od 33 lat. We wrześniu dokonano podwyżki o 50 pb. i była to druga 50-punktowa podwyżka z rzędu (i druga taka od 1995 roku). W czerwcu 2022 roku Bank Anglii podniósł stopy o 25 pb. Wcześniejsze podwyżki miały miejsce w maju, w marcu oraz w lutym. Zerwanie z prowadzoną od 2009 roku polityką prawie zerowych stóp procentowych nastąpiło jednak już w grudniu, co wtedy było sporą niespodzianką.

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii znalazły się na najwyższym poziomie od blisko 15 lat. Niemniej jednak sama stawka na poziomie 4,25 proc. pozostaje względnie niska zarówno w ujęciu historycznym, jak i realnym. W lutym inflacja CPI w Wielkiej Brytanii przyspieszyła do 10,4% względem 10,1% odnotowanych w styczniu. Natomiast w październiku osiągnęła najwyższy poziom od czterech dekad (11,1%). Zatem realna stopa procentowa dla funta liczona ex-post pozostaje głęboko ujemna.

Cel inflacyjny Banku Anglii wynosi 2% i jest przekroczony przeszło 5-krotnie. Przez Wielką Brytanię przetacza się fala strajków i protestów. Pracownicy żądają podwyżek płac pozwalających utrzymać realny poziom dochodów. To grozi nakręceniem się inflacyjnej spirali cenowo-płacowej i to nawet w sytuacji, gdy malejący produkt krajowy brutto sygnalizuje stan recesji.

- Mieliśmy do czynienia z dużymi i zmiennymi ruchami na światowych rynkach finansowych, zwłaszcza od momentu upadku Silicon Valley Bank a następnie zakupu Credit Suisse przez UBS (…) Komitet Polityki Finansowej (FPC) Banku Anglii  zdał raport MPC na temat rozwoju wypadków w globalnym sektorze bankowym. FPC ocenia, że system bankowy Zjednoczonego Królestwa pozostaje dobrze dokapitalizowany oraz posiada silną pozycję płynnościową – czytamy w marcowym komunikacie Banku Anglii.

Dzień wcześniej na kolejną -  i być może już ostatnią w tym cykli – podwyżkę stóp procentowych zdecydowała się Rezerwa Federalna. A dziś rano 50-punktowy ruch w górę zgodnie z oczekiwaniami wykonał szwajcarski Bank Narodowy. Tydzień temu także o 50 pb. w górę poszły stopy procentowe w Europejskim Banku Centralnym.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jas2
Niech podnoszą do 6%.
Co ma im być lepiej niż nam?
luckyrich
Inflacja u nas ponad 18%, lokaty na 7-8%. W plecy 10%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację Inflacja u nas ponad 18%, lokaty na 7-8%. W plecy 10%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
adam841019
A oprocentowanie na hipotekę w UK w marcu wynosi już 7,02% także życzę powodzenia w spłacie kredytów.
qwertas
Przynajmniej zniknie popyt na drogie hipoteki.
simonsoft8
Andy pokazuje zabezpieczenia banku na wypadek ...
andregru
Ważne że podnosi i daje sygnał że coś robi nie tak jak nasz Klapiński .
itso_battlestar_point_g
więcej ryżu ? :)

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki