REKLAMA

DM BOŚ: ostatni mocny spadek kursu 11 bit studios jest nieuzasadniony

2018-11-19 19:40
publikacja
2018-11-19 19:40
11bit

Wyniki finansowe 11 bit studios nie uzasadniają mocnego spadku kursu akcji spółki w ostatnich dniach - ocenia analityk DM BOŚ, Tomasz Rodak. Według jego szacunków spółka jest obecnie notowana z ok. 50-proc. dyskontem wobec firm zagranicznych.

Kurs 11 bit studios spada w poniedziałek o godz. 16.50 o 7,1 proc. proc. - to drugi najmocniejszy spadek w mWIG40, po Getin Noble Banku. Od środowej publikacji wyników za trzeci kwartał giełdowa wycena producenta gier spadła o 22,7 proc., do poziomu nienotowanego od kwietnia.

"Tak mocny spadek kursu 11 bit studios, moim zdaniem, jest zupełnie nieuzasadniony. Jest to obecnie najtańsza spółka growa na naszym rynku, szczególnie biorąc pod uwagę jej jakość. Według mnie spółka jest obecnie wyceniana na około 13-krotność oczyszczonych zysków na ten i na przyszły rok, co wskazuje na około 50 proc. dyskonto wobec zagranicznych spółek gamingowych" - powiedział Rodak.

"Do tego (spadku kursu - PAP) dokłada się nasz krajowy rynek kapitałowy, jego płynność" - dodał.

Zysk netto 11 bit studios w trzecim kwartale wyniósł 3,6 mln zł i okazał się o 16 proc. niższy od średniej prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes. Przychody wyniosły 13,9 mln zł i były o 10 proc. wyższe od konsensusu. Spółka poniosła w trzecim kwartale 4,75 mln zł kosztów usług obcych oraz 2,5 mln zł kosztów wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych, wobec odpowiednio 1,63 mln zł i 0,67 mln zł kosztów przed rokiem.

Zdaniem Rodaka, w spółce nie widać znaczącego wzrostu faktycznych kosztów operacyjnych. Analityk ocenił, że tegoroczny wzrost wydatków jest związany z jednej strony z tantiemami dla producentów gry "Moonlightera", a z drugiej z "niegotówkowymi" kosztami programu motywacyjnego dla kluczowych pracowników 11 bit studios.

"Wrażenie (wzrostu kosztów - PAP) może powstawać, ponieważ spółka ujmuje w kosztach tantiemy płacone dla producentów gier z wydawnictwa, w tym 'Moonlightera'. To jest naturalne dla modelu biznesowego działalności wydawniczej i nie wiąże się z żadnym nadzwyczajnym wzrostem kosztów" - powiedział Rodak.

11 bit studios w maju wydało grę "Moonlighter", której producentem jest hiszpańskie studio Digital Sun. W raporcie kwartalnym polska spółka podała, że jej tegoroczne wyniki uwzględniają m.in. tantiemy płacone producentowi "Moonlightera" - tantiemy te, których wartość wyniosła blisko 7 mln zł, skutkowały wzrostem kosztów usług obcych giełdowej spółki do 11,7 mln zł z 4,3 mln zł rok wcześniej.

W wynikach za okres od pierwszego do trzeciego kwartału rezerwy związane z programem motywacyjnym dla kadry 11 bit studios miały natomiast wartość 4,1 mln zł.

"To co jest w tym roku dodatkowe, o czym nie wiedzieliśmy przed drugim kwartałem, to koszty programu motywacyjnego, ale - moim zdaniem - należy oczyścić wyniki o ten wpływ. Bierze się on z faktu, że spółka rozwlekła okres pomiędzy ogłoszeniem programu a wyznaczeniem jego beneficjentów. W tym okresie kurs mocno wzrósł, co spowodowało naliczenie bardzo wysokich kosztów. To sztuczne koszty, dodatkowo niepieniężne" - ocenił Rodak.

Dodał, że pozytywnie o sytuacji spółki świadczy duża ilość posiadanych środków pieniężnych - na koniec września było to 29,6 mln zł. Łącznie środki zgromadzone przez 11 bit studios na kontach, lokatach bankowych oraz w obligacjach i jednostkach udziałowych TFI na koniec trzeciego kwartału wynosiły 61,7 mln zł.

Dodatkowo, zdaniem analityka, ma korzyść spółki przemawia to, że będzie ona jeszcze długo notowała istotne przychody ze sprzedaży gry "Frostpunk", której premiera miała miejsce w kwietniu.

"Nie ma sytuacji niepewności związanej z nadchodzącą premierą - mamy już grę, 'Frostpunk', która zarabia i będzie zarabiać. Być może część inwestorów ma wątpliwości czy tak będzie, bo spółka negatywnie zaskoczyła wynikami w kwartale premiery, ale według mnie są one wyolbrzymione – tego typu gry strategiczne mają zwykle bardzo długie ogony sprzedażowe" - powiedział analityk. (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bankierpkl
https://m.bankier.pl/wiadomosc/DM-BOS-obnizyl-cene-docelowa-akcji-11-bit-studios-do-231-zl-7557268.html

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki