"DGP": GetBack chciał przycisnąć Altusa

120 mln zł na początek i arbitraż, a zapomnimy o podejrzanej transakcji i jeszcze pomożemy w prokuraturze. "DGP" dotarł do pisma, które GetBack wysłał do Altusa, tuż po zatrzymaniu twórcy TFI - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

"Tak w skrócie brzmiała oferta, jaką dostało towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Stało się to kilka dni po zatrzymaniu Piotra Osieckiego, głównego akcjonariusza Altusa. Później ustaleniem, czy GetBackowi należy się owe 120 ml zł, miałby się zająć międzynarodowy arbitraż" pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta przypomina, że w aferze GetBacku zarzuty ma już 20 osób. Wśród nich znany biznesmen i główny akcjonariusz Altus TFI Piotr Osiecki. "W jego przypadku chodzi o transakcję sprzedaży innej spółki windykacyjnej EGB Investment, która należała do funduszy zarządzanych przez Altusa. GetBack kupił konkurenta za ponad 200 mln zł. Cena, jaką zapłacił, jest kwestionowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Śledczy potwierdzili ustalenia nadzoru i postawili w tej sprawie zarzuty wyrządzenia GetBackowi szkody majątkowej przez byłego prezesa Konrada K., ale także Piotra Osieckiego i Jakuba Rybę, który wówczas był w zarządzie tego TFI. Zdaniem prokuratury wrocławski windykator przepłacił co najmniej 160 mln zł" pisze dziennik.

"DGP" podaje, że twórca Altusa został w tej sprawie zatrzymany 31 sierpnia i trafił do aresztu. "Kilka dni po jego zatrzymaniu do TFI wpłynęło pismo od... GetBacku. Zawierało warunki porozumienia w sprawie transakcji EGB. Wcześniej przez kilka miesięcy GetBackowi i Altusowi nie udało się osiągnąć w tej sprawie konsensusu" czytamy w artykule.

W piśmie, do którego dotarł "DGP", pojawiła się kwota 120 mln zł, które fundusze Altusa miałyby zwrócić GetBackowi w związku z tym, że ten w przeszłości przepłacił, przejmując konkurencyjnego windykatora.

"Kwota miałaby być rozliczona w formie długoterminowej pożyczki. Obie strony miałyby też wystąpić do międzynarodowego arbitrażu i w nim ustalić, kto ma rację w sprawie transakcji. W praktyce oznaczało to, że GetBack chce przelewu dzisiaj, żeby jak najszybciej zaspokoić roszczenia osób, które kupowały od niego obligacje i nie mogą od pół roku odzyskać zainwestowanych pieniędzy. Dzięki pieniądzom od Altusa mogliby dostać je szybciej, a godziwa rekompensata dla GetBacku zostałaby dopiero za jakiś czas ustalona lub nie w arbitrażu. Co, gdyby okazało się, że windykatorowi należy się mniej niż 120 mln zł? Wówczas dostałby zwrot, ale w drodze konwersji na akcje GetBacku" czytamy w dzienniku. (PAP)

mgost/ joz/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 bankierkomentuje

tu RYBA tu RYBA - Wąski gdzie jesteś, znalazłeś Kilera v H A Moralesa ?

ostro panowie z Altusa pogrywali z klientami i powinni ostro za to odpowiedzieć - NIE WARTO POWIERZYĆ żadnemu TFI pieniędzy w zarzadzanie bo ogola cie nie na 3.9% prowizji ale możliwe że na zero:

https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/altus- i-rockbridge-kontrowersyjna-transakcja/kzzqw9d


https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/altus-i-rockbridge-potencjalne-nieprawidlowosci-w-funduszach/9d23pyr

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 31 sonmi451

Podsumowując cały ten bajzel: proponuję następującą kolejność:

1. Pozwolić PIS skończyć z oszustami i kryminalistami z tzw. "branzy finansowej". Z Czarneckim włącznie.
2. Rozliczyć PIS. Jak dla mnie: przede wszystkim za nepotyzm.

! Odpowiedz
10 39 sonmi451

bo nie mamy chyba wątpliwości, ze żadne PO nigdy by sie punktem 1 nie zajęła. Pitera to nawet kamienic nie zauważyła u siebie w Warszawie. A co dopiero z Brukseli. A to ona była odpowiedzialna za walkę z korupcją w PO.

! Odpowiedz
5 33 sonmi451

Czemu nie opublikowaliście artykułu "Przychodzi Ryba do Rockbridge"?!
Czemu nie pokazaliście w jaki sposób okrada się klientów TFI poprzez przenoszenie najlepszych transakcji do tych funduszy, z których TFI ma największe wynagrodzenie?!

Czemu publikujecie tylko niektóre, te mniej skandaliczne, artykuły?

A powinniście, bo swego czasu jakaś 1/4 artykułów na temat TFI na tym portalu dotyczyła akurat właśnie Altusa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 sonmi451

TAK DBACIE O DOBRO PORTFELI WASZYCH CZYTELNIKÓW?!?!

! Odpowiedz
15 14 tomkon44

Siedzi taki pracownik biura poselskiego PO i uprawia swoja propagande ...

! Odpowiedz
12 21 knf

Siedzi taki pracownik biura poselskiego PIS i uprawia swoja propagande ...

! Odpowiedz
6 27 knf

Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, iż afera GetBack ma podłoże systemowe, to system naczyń połączonych a zarazem błędne koło.

Wszyscy odpowiedzialni powinni teraz ponieść koszty naprawienia szkód wyrządzonym akcjonariuszom oraz obligatariuszom.

Na odszkodowania dla inwestorów powinny się złożyć (pod przymusem) następujące podmioty:

1# Banki
Pozbyły się toksycznych, nieściągalnych oraz przedawnionych długów. Co więcej część banków np. Idea Bank, Lion's oraz inne wprowadzały w błąd swoich klientów co gorsza część z nich może nawet nie wiedzieć iż zamienili lokaty na obligacje korporacyjne

2# KNF
Zaniedbania ze strony KNF dotyczące dopuszczenia prospektu emisyjnego oraz jego błyskawicznego zaakceptowania w sytuacji gdy Polski rząd jest w sporze prawnym z głównym udziałowcem GetBacku na kwotę ponad 1 mld zł.

3# Deloitte

Renomowany audytor nie zidentyfikował (celowo lub nie) istotnych zagrożeń oraz podpisał się pod raportami finansowymi spółki.

4# BFG

Banki sprzedając toksyczne wierzytelności stały się beneficjentami a inwestorzy ofiarami zmowy instytucjonalnej

5# Abris

Główny udziałowiec ODPOWIADA za nadzór nad kontrolowaną spółką. Zachodzi uzasadnione podejrzenie iż cała operacja została zaplanowana celem uzyskania spornej kwoty od skarbu państwa. Fakty wskazują na to iż państwo brało udział w tym układzie i zgodziło się na grabież pieniędzy od inwestorów.

6# Skarb Państwa

Rząd, minister finansów, minister sprawiedliwości, zgodzili się aby podmiot, który domaga się gigantycznych roszczeń od Polski został właścicielem spółki, która ma realny wpływ na stabilność systemu finansowego w kraju. Rynek obligacji, zaufanie do KNF oraz audytorów zostało bezpowrotnie stracone.

7# Odpowiedzialność osobista zarządu oraz rady nadzorczej
W tym przypadku konfiskata rozszerzona to absolutne minimum, dodatkowo kara bezwzględnego więzienia na okres 10 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 ali_bla

Tylko ktoś musiałby się tą sprawą zająć i zmusić polubownie lub przez sąd wymienione instytucje do działania o któym piszesz. Niestety nie widzę kto miałby się tym zająć. KNF z nową obsadą i pod jescze większą kuratelą bankowca Morawieckiego nie zrobi nic z kolegami bankowcami.

! Odpowiedz
15 26 knf

Widać, iż rząd prowadzi całościową strategię: 
- najpierw czyszczenie bilansów banków poprzez GetBack (kosztem akcjonariuszy i obligatariuszy) 
- uśmiercenie rynku obligacji korporacyjnych 
- likwidacja konkurencji w postaci prywatnych TFI 
- przejęcie rynku przez państwowe PZU i nowo utworzoną platformę inPZU. 

Upiekli kilka pieczeni na jednym ogniu - i jeszcze do kompletu brakuje tylko ugotowanie zupy z LC i jego banków. 


Szkoda ludzi, bo jednak AmberGold to było UCZCIWE oszustwo, firma wpisana do rejestru ostrzeżeń KNF, w przypadku GetBack i jego debiutu giełdowego, akceptacji prospektu przez KNF, raporty badanie przez Deloitte, spółka przeszła badanie due-diligence przez Haitong-Bank a tu taki klops... i jeszcze ta nieszczęsna nagroda od GPW za optymalne wykorzystanie rynku finansowego :) rzeczywiście optymalnie wykorzystali innych! 

Dobra Zmiana ma rozmach!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
ALTUSTFI 6,61% 2,34
2019-06-18 17:03:22
WIG 1,83% 59 936,46
2019-06-18 17:15:00
WIG20 0,08% 2 326,93
2019-06-19 09:01:45
WIG30 -0,06% 2 667,96
2019-06-19 09:01:00
MWIG40 1,34% 4 064,68
2019-06-18 17:04:30
DAX -0,08% 12 321,36
2019-06-19 09:03:00
NASDAQ 1,39% 7 953,88
2019-06-18 22:03:00
SP500 0,97% 2 917,75
2019-06-18 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.