REKLAMA

Czym różni się polecenie zapłaty od zlecenia stałego?

2010-04-09 13:02
publikacja
2010-04-09 13:02
Polecenie Zapłaty - Jest to wygodna forma regulowania cyklicznych płatności, takich jak opłaty za energię, czynsz, telefon, abonament płatnej telewizji, składkę ubezpieczenia itp. Dzięki poleceniu zapłaty nie musimy już pamiętać o tym, kiedy mija termin płatności. Wystarczy zapewnić środki na rachunku a należność będzie pobierana przez bank i przesyłana do banku wierzyciela w ostatnim dniu terminu płatności. Polecenie zapłaty zwiększa także bezpieczeństwo – przelewy w ramach polecenia zapłaty są realizowane systemem ELIXIR, w pełni elektronicznie, co minimalizuje możliwość powstania drobnych błędów, zdarzających się podczas zlecania przelewów ręcznie. Po uruchomieniu Polecenia Zapłaty nie trzeba już zlecać pojedynczych przelewów - rachunki będą opłacały się „same”. Zlecenia Stałe można realizować z konta na dowolny rachunek bankowy w Polsce. W niektórych bankach (jak np. mBank) definiowanie zleceń stałych możliwe jest przez internet.

Zlecenie stałe polega na automatycznym realizowaniu zleceń przelewu określonej, stałej kwoty w regularnych odstępach czasu.

Reasumując, najważniejsza różnica polega na tym, że w przypadku Polecenia Zapłaty wysokość kwoty, którą zostanie obciążony nasz rachunek, jest ustalana przez wierzyciela (na przykład dostawcę usług telefonicznych lub internetowych) zaś w przypadku Zlecenia Stałego – jej wysokość definiujemy sami.
Wojciech Toboła, ekspert ds. produktów podstawowych w mBanku
Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ako
Dlaczego przy zleceniu stałym pobiera mi dwa razy zleconą kwotę z konta ? To zdarzyło mi się miesiącu styczniu przy 4 przelewach ?
~ww
czy zlecenie stałe jest objęte usługą elixir

~zz
zlecenie stałe to są te płatności ,które placisz co miesiąc np za telefon
polecenie zapłaty to co płacisz jednorazowo ,jak przelew jednorazowy
~Grzegorz
Dnia 2010-04-12 o godz. 12:39 ~zz napisał(a):
> zlecenie stałe to są te płatności ,które placisz co miesiąc
> np za telefon
polecenie zapłaty to co płacisz jednorazowo
> ,jak przelew jednorazowy

zlecenia stałe i polecenie zapłaty dotyczą tych samych płatności tj. za usługi masowe np. telefon,
Dnia 2010-04-12 o godz. 12:39 ~zz napisał(a):
> zlecenie stałe to są te płatności ,które placisz co miesiąc
> np za telefon
polecenie zapłaty to co płacisz jednorazowo
> ,jak przelew jednorazowy

zlecenia stałe i polecenie zapłaty dotyczą tych samych płatności tj. za usługi masowe np. telefon, ebergia, gaz, internet, TV kablową itp. Polecenia zapłaty nie stosuje się do opłacania usług jednorazowych, tak samo zleceń stałych. Zlecenie stałe to dyspozycja płatnika względem banku o terminowe realizowanie płatności na rzecz określonego wierzyciela, polecenie zapłaty to glejt dla wierzyciela umożlwiiający mu terminowe pobieranie płatności z Twojego rachunku w Twoim banku.
~W4Ready
Zlecenie stałe to forma płatności cyklicznej na stałą kwotę w stałych okresach czasu.

Polecenie Zapłaty - zgoda na obciążanie rachunku bankowego przez usługodawcę kwotami wynikającymi np. z faktury za telefon. Kwota oraz termin płatności mogą się zmieniać, ponieważ za każdym razem wierzyciel (np. firma
Zlecenie stałe to forma płatności cyklicznej na stałą kwotę w stałych okresach czasu.

Polecenie Zapłaty - zgoda na obciążanie rachunku bankowego przez usługodawcę kwotami wynikającymi np. z faktury za telefon. Kwota oraz termin płatności mogą się zmieniać, ponieważ za każdym razem wierzyciel (np. firma telekomunikacyjna) wysyła do banku informację o płatnościach.
~Grzegorz
Jest jeszcze jedna istotna różnica, a mianowicie polecenie zapłaty można bez pytania drugiej strony odwołać, a zlecenia stałego już nie. Ten aspekt jest pomijany przez ekspertów, a przeciez podstawową wadą polecenia zapłaty jest to, występuja obawy o kontrolę własnych finansów. Z jednej strony wynika to z chęci sterowania Jest jeszcze jedna istotna różnica, a mianowicie polecenie zapłaty można bez pytania drugiej strony odwołać, a zlecenia stałego już nie. Ten aspekt jest pomijany przez ekspertów, a przeciez podstawową wadą polecenia zapłaty jest to, występuja obawy o kontrolę własnych finansów. Z jednej strony wynika to z chęci sterowania terminami płatności, ale z drugiej wyniak to z obawy przed zbyt dużym obciążeniem konta i pobraniem zbyt dużej kwoty.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki