Czy Wielki Piątek powinien być wolny od pracy? [Sonda]

W krajach z kręgu kultury chrześcijańskiej (i nie tylko) Boże Narodzenie jest wolne od pracy. Z dniem upamiętniającym śmierć Chrystusa sprawa ma się inaczej. Czy czas już skończyć z  "wyższością Świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy"?

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla setek milionów chrześcijan na całym świecie. Mimo to w wielu krajach – w tym w Polsce – nie jest to dzień wolny od pracy. Co ciekawe, granice świata „pracującego i niepracującego Wielkiego Piątku” przebiegają dosyć niespodziewanie.

Jeżeli nie widzisz formularza sondy poniżej, kliknij w ten link

Drugi dzień Triduum Paschalnego jest wolny od pracy nie tylko w krajach o silnych korzeniach protestanckich. Poza Niemcami, Wielką Brytanią, Szwecją, Norwegią, Kanadą czy Australią, na liście państw, w których Wielki Piątek jest wolny, znajdują się także m.in. Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Peru, Ekwador, Wenezuela, Hiszpania, Filipin czy Malta. Od kilku lat nawet w ateistycznych Czechach Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Na tym tle nieco dziwnie wygląda to, że w Wielki Piątek do pracy idą Włosi czy Polacy.

W 2012 r. rządzący Kubą Raul Castro – w odpowiedzi na apel papieża Benedykta XVI – ustanowił Wielki Piątek dniem wolnym od pracy na wyspie. Od 2016 r. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy także w Czechach, uznawanych za jedne z najbardziej zlaicyzowanych państw Europy. Inny przedstawiciel tej grupy – Estonia – również utrzymuje Wielki Piątek na liście świąt. Ze względów historycznych Wielki Piątek dniem wolnym jest także w Indiach i Indonezji (gdzie chrześcijan jest relatywnie niewielu) oraz na Filipinach (gdzie chrześcijan jest bardzo dużo).

W Wielki Piątek wolne mają także powszechnie niepodejrzewane o religijność rynki finansowe. Oprócz giełd w wymienionych już krajach, wolne mają dziś także rynki akcji w innych krajach, w tym we wspomnianych Włoszech oraz Polsce (oczywiście ma to związek z brakiem handlu w USA, Niemczech czy Wielkiej Brytanii).

Stany Zjednoczone są wewnętrznie podzielone – do pracy nie pójdą dziś mieszkańcy Delaware, Connecticut, Hawajów, Indiany, Kentucky, Luizjany, New Jersey, Północnej Karoliny, Północnej Dakoty, Tennesee czy Teksasu. Podobnie jest we Francji, gdzie status dnia wolnego Wielki Piątek zachował w regionie administracyjnym Grand Est.

Status dnia ustawowo wolnego od pracy Wielki Piątek ma dla wąskiej grupy Polaków. Dziś dzień wolny – choć bez prawa do wynagrodzenia lub za odpracowaniem w inny dzień wolny od pracy - przysługuje wyznawcom Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, zielonoświątkowcom oraz baptystom.

Pod koniec ubiegłego roku klub PSL-UED złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, który zakłada że dniami wolnymi będą: Wielki Piątek oraz Wigilia Bożego Narodzenia. Gdyby propozycja przeszła, to lista dni wolnych od pracy wydłużyłaby się z 13 do 15 pozycji.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 jendreka

Dla mnie każdy piątek powinien być wolny a nawet i poniedzialek

! Odpowiedz
6 0 kasanowaistara

Mysle ze pytanie jakie warto sobie postawic to czy nas w ogole na to stac. Rozdawnictwo moze miec wiele postaci. Tylko latwiej dac niz zabrac, a czy my chcemy zeby naszym dzieciom zylo sie lepiej czy gorzej? Jest to kolejne fundamentalne pytanie godne postawienia. Pozdrawiam.

! Odpowiedz
5 3 pluto85md

Rozumiem wolne w pierwszy dzien wiosny, czyli w rownonoc. Ale wolne w piatek przed pierwsza niedziela po pierwszej pelni ksiezyca, po rownonocy to jest mniej oczywiste.

! Odpowiedz
5 3 tomi44g

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym a Trzech Króli powinno być dniem roboczym. Święto na początku stycznia to porażka, jeszcze ma się w głowie Boze Narodzenie i Nowy Rok, jest zimno i ciężko gdzieś wyjść. Wielki Piatek wolny od pracy wydłuża wolny weekend i wszyscy by byli zadowoleni.

! Odpowiedz
16 15 hulalula

Wystarczy kupić 3 krowy 4 świnie zrobic 5 dzieci i nie trzeba wogule myśleć o pracy, można być nierobem, jedyny to spacer do urny aby zagłosować na Kim Dzong Pis Una.

! Odpowiedz
7 13 grzegorzkubik

Użytkownicy Bankiera zdecydowali, że tak.:) Widać po głosowaniu:)

! Odpowiedz
27 24 karbinadel

Proponuję jeszcze zrobić święto w urodziny Wodza

! Odpowiedz
14 24 zenonn

Pracujące powinny być wszystkie niedziele. Reszta dni wolna

! Odpowiedz
9 11 zenonn

" jest wolny od pracy w krajach o silnych korzeniach protestanckich." Neofici.

Święta Wielkanocy wiążą się z żydowską Paschą. Święto to jest wspomnieniem niewoli narodu izraelskiego w Egipcie. Wyjście z Egiptu poprzedziło rytualne spożycie baranka paschalnego. Chrześcijanie wierzą, że Chrystus, kiedy spożywał ostatnią wieczerzę paschalną, wypełnił symbole starotestamentowe i był Barankiem Paschalnym, który dopełnił zbawczej ofiary.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 26 trooper

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy, ale tylko dla pracujących w biurach. Ci na stacjach benzynowych itp powinni zapin...ać cały rok bez wyjątku, bo wszyscy są równi wobec prawa, ale niektórzy są równiejsi

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.