Czechy i Węgry już z 3-procentową inflacją. U nas też tak będzie

Dane o inflacji w Czechach i na Węgrzech do złudzenia przypominają prognozy dotyczące wzrostu cen w Polsce. W ostatnich latach ceny nad Wisłą rosły jednak statystycznie wolniej niż nad Wełtawą i Dunajem.

Listopadowa inflacja w Czechach wyniosła 3,1 proc. w ujęciu rocznym oraz 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym. Był to odczyt wyższy zarówno od oczekiwań analityków (2,9 proc.) jak i rezultatu z października (2,7 proc.). Co więcej, tempo wzrostu cen przekroczyło 3 proc. po raz pierwszy od 7 lat.

Czeską inflację w górę ciągną przede wszystkim wyższe ceny energii elektrycznej (11,5 proc.), gazu (3,4 proc.) oraz wody i ścieków (2,6 proc.), a także żywności (0,9 proc.). W przypadku tej ostatniej dodatni wpływ miały wzrosty cen m.in. mąki (7,1 proc.), wieprzowiny (13,3 proc.), owoców (16,2 proc.) czy warzyw (11,8 proc.).

Jeszcze wyższą inflację w listopadzie zaobserwowano na Węgrzech. Wynik na poziomie 3,4 proc. jest jednak najwyższy „jedynie” od pół roku – na początku 2019 r. węgierskie tempo wzrostu cen podchodziło pod 4 proc.

Jak poinformował dziś urząd statystyczny KSH, motorem wzrostu inflacji była żywność (5,5 proc.), przede wszystkim wieprzowina (14,8 proc.), cukru (10,6 proc.) oraz owoce i warzywa (8,7 proc.). Mocno zdrożały także napoje alkoholowe i tytoń (8,3 proc.). Elektryczność, gaz i inne paliwa podrożały natomiast jedynie o 0,7 proc.

Inflacja CPI (r/r)
Inflacja CPI (r/r) (GUS, KSH, CSO)

Finalne dane o listopadowej inflacji CPI w Polsce poznamy w piątek o 10.00. Ze wstępnego odczytu wiemy, że roczna dynamika wyniosła 2,6 proc. (choć odczyt ten może zostać jeszcze zrewidowany przez GUS).

Warto przypomnieć, że przedstawiona na początku listopada centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI wyniesie: 2,3 proc. (2019 r.), 2,8 proc. (2020 r..) oraz 2,6 proc. (2021 r.). Oznacza to, że względem lipcowego raportu NBP podwyższył prognozy inflacji na ten rok (z 2 proc.) i obniżył na rok przyszły (z 2,9 proc.).

Zdaniem większości analityków inflacja w Polsce osiągnie swój szczyt (i przekroczy przy tym 3 proc.) w pierwszej połowie 2020 r. W kolejnych kwartałach sytuacja ma się poprawiać, choć sporo w tej kwestii zależy od wpływu czynników takich jak wielkość zbiorów w rolnictwie, ceny paliw czy energii elektrycznej.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 0 sergej84

Mężczyźni!! Znalazłem fajny serwis randkowy, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> russex.xyz

! Odpowiedz
0 5 anna_domagalczyk

@silvio_gesell: nazywanie artykułu, który cytujesz "porządnym badaniem" jest nadużyciem. Sami autorzy piszą o nim: "Demographic shifts, such as population ageing, HAVE BEEN SUGGESTED AS POSSIBLE EXPLANATIONS for the past decade’s low inflation. We exploit cross-country variation in a long panel to identify age structure effects in inflation, controlling for standard monetary factors. A ROBUST RELATIONSHIP EMERGES that accords with the lifecycle hypothesis". Czyli - jest hipoteza, ale na razie jeszcze nie udowodniona.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
107 30 grzegorzkubik

Polska się ładnie rozwija. Spadające bezrobocie, rosną powoli zarobki. Mamy wysokie tempo rozwoju.

! Odpowiedz
10 88 khh

Tak tak, "Polska rosnie w sile, a ludziom zyje sie dostatniej".

! Odpowiedz
5 61 panzerkampfwagen_marian

Wiesław! Wiesław! Wiesław! Wiesław!

! Odpowiedz
1 16 anna_domagalczyk

Tu takie plewy nie przejdą. Musisz się bardziej postarać.

! Odpowiedz
95 9 silvio_gesell

Mamy niższą inflację, bo w Polsce jest niższa dzietność. Nic nie jest tak inflacjogennego jak dzieci, które już konsumują, a jeszcze nie produkują. To rekordowo wysoka dzietność pokolenia baby boomers jest odpowiedzialna za wysoką inflację w latach 80 na całym świecie.

! Odpowiedz
1 53 khh

Bzdury pleciesz, Wegry maja bodajze najnizsza dzietnosc a najwyzsza inflacje.

! Odpowiedz
1 12 _jasko odpowiada khh

Ciekawy artykuł dot. bratanków "Plan na rzecz Ochrony Rodziny":
https://www.radiomaryja.pl/informacje/polityka-prorodzinna-na-wegrzech/

! Odpowiedz
2 25 khh odpowiada _jasko

Hehe, nic nie wiesz o Wegrzech. Jedyne dzieci, ktore tam sie rodza to cyganskie. Wegierskie dzieci jak sie nie rodzily, tak sie nie rodza nadal. I zadne z tych szemranych planow nie daly zadnego efektu, to juz my mamy wieksze sukcesy na tam polu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil