REKLAMA

Ćwik: W najbliższych tygodniach prezydent powoła radę ds. ochrony zdrowia

2021-01-08 06:41
publikacja
2021-01-08 06:41
Ćwik: W najbliższych tygodniach prezydent powoła radę ds. ochrony zdrowia
Ćwik: W najbliższych tygodniach prezydent powoła radę ds. ochrony zdrowia
fot. Jakub Szymczuk / / KPRP

Prezydent Andrzej Duda powoła w najbliższych tygodniach złożoną z ekspertów radę poświęconą tematyce ochrony zdrowia - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Jak dodał, planowane jest również powołanie gremiów zajmujących się m.in. ochroną środowiska czy sprawami młodzieży.

Kilka dni temu prezydent Duda dokonał zmian w kierownictwie swej kancelarii, na stanowisko zastępcy szefa KPRP powołał sekretarza stanu w KPRP Piotra Ćwika.

Ćwik pytany w rozmowie z PAP, jakie cele stawia przed sobą jako wiceszef KPRP, odpowiedział: "Realizację tych zadań, jakie pan prezydent przede mną postawił. Po pierwsze, jako sekretarz stanu, dalsze nadzorowanie Narodowej Rady Rozwoju i to jest proces, który będzie trwał, z uwagi na powoływanie kolejnych rad, które będą funkcjonowały w nowej formule".

Prezydencki minister przypomniał, że poprzednia Narodowa Rada Rozwoju zakończyła swe funkcjonowanie wraz z końcem pierwszej kadencji prezydenta. "Poprzednia Narodowa Rada Rozwoju funkcjonowała w formule poszczególnych sekcji i na czele tej Narodowej Rady stał sekretarz, który kierował pracami całości" - tłumaczył Ćwik. Jak wyjaśnił, obecnie kształt Rady zostanie "trochę przeformułowany", powstanie kilka "mniejszych, bardziej mobilnych ciał", które będą w sposób ekspercki doradzały prezydentowi oraz przygotowywały propozycje zmian legislacyjnych w poszczególnych obszarach.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta przypomniał, że kilka tygodni temu Andrzej Duda powołał już Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jej szefem został b. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Ćwik zapowiedział, że w ramach NRR zostaną również powołane kolejne ciała poświęcone innym zagadnieniom.

"Na pewno jedną z wiodących będzie w ramach Narodowej Rady Rozwoju rada, która będzie się zajmowała sprawami ochrony zdrowia. W naturalny sposób to jest bardzo istotne, patrząc na to, z czym się mierzymy od prawie roku, jeśli chodzi o pandemię i o wszystkie te ważne dla Polaków kwestie związane z ochroną zdrowia" - podkreślił Ćwik.

Pytany, kiedy zostanie powołana rada zajmująca się tematyką ochrony zdrowia odparł, że to "kwestia najbliższych pewnie tygodni". "Trwają teraz prace, chcemy cały pakiet przygotować i kolejne rady sukcesywnie będą przez pana prezydenta powoływane" - podkreślił. Zaznaczył, że obecnie trwają szerokie konsultacje dotyczące tworzenia zaplecza eksperckiego w poszczególnych radach.

Pytany, jakimi tematami będą zajmowały się kolejne, odparł: "Niewątpliwie ważnym obszarem jest kwestia dotycząca ochrony środowiska, energii i zasobów naturalnych. (...) Oprócz tego na pewno rada do spraw młodzieży" - dodał. Podkreślił, że trwają już konsultacje z tym związane z udziałem prezydenckich doradców - Kingi Dudy oraz Łukasza Rzepeckiego.

W ramach cyklu "Młodzi w Pałacu" odbywają się spotkania organizowane przez KPRP poświęcone tematyce młodych ludzi. Jak informuje prezydencka kancelaria, "Młodzi w Pałacu" to platforma dialogu o sprawach i przyszłości młodych ludzi; obejmuje cykl spotkań i konsultacji z przedstawicielami młodego pokolenia, poznanie ich problemów oraz wspólne znalezienie pomysłów na ich rozwiązanie.

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta czytamy, że Narodowa Rada Rozwoju to gremium konsultacyjno-doradczym przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Założeniem NRR jest stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej nt. rozwoju Polski i wypracowanie stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. NRR składała się dotychczas z sekcji poświęconych m.in. kwestiom bezpieczeństwa, obronności i polityki zagranicznej czy kultury, tożsamości narodowej, polityki historycznej.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
ten koleś od wyborów nie zrobił nic poza wakacjami w juracie i złapaniem covid

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki