REKLAMA

Cudzoziemcy stawiają na polskie uczelnie. Ten kierunek studiów wybierają najczęściej

2023-03-05 16:00
publikacja
2023-03-05 16:00

Najczęstszym wyborem wśród cudzoziemców w roku akademickim 2021/2022 było zarządzanie - wskazano w raporcie „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce” przygotowanym przez ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Raport dostępny jest na portalu RAD-on.

Cudzoziemcy stawiają na polskie uczelnie. Ten kierunek studiów wybierają najczęściej
Cudzoziemcy stawiają na polskie uczelnie. Ten kierunek studiów wybierają najczęściej
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

"Najczęstszym wyborem wśród cudzoziemców w roku akademickim 2021/2022 było zarządzanie. Na wskazanym kierunku w 2021 roku w Polsce kształciło się 17 proc. studentów zagranicznych. Zauważalny jest również wzrost zainteresowania tym kierunkiem (o 975 osób) w porównaniu z rokiem poprzednim" - wskazano w raporcie.

W 2020 roku współczynnik umiędzynarodowienia studiów wyższych wynosił 6,8 proc., w 2021 roku - 7,1 proc. Jak podano w komunikacie przesłanym PAP, w wartościach bezwzględnych pomiędzy tymi dwoma latami odnotowano wzrost liczby cudzoziemców o 3,34 tysiące, do poziomu 85,9 tysięcy osób w 2021 roku.

"Polskie uczelnie posiadają duży kapitał naukowy i cieszą się coraz większą popularnością wśród studentów z innych państw. Współczynnik umiędzynarodowienia studiów wyższych (udział cudzoziemców wśród studentów) w ostatnich latach stale rośnie. W 2019 roku wynosił 6,6 proc., w roku 2020 – 6,8 proc., a w 2021 – 7,1 proc." - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

"Dane zawarte w najnowszym raporcie OPI pokazują również, że w roku akademickim 2021/2022 na studiach stacjonarnych w uczelniach publicznych kształciło się ponad 38,3 tys. studentów zagranicznych, czyli około 3,2 tys. więcej niż na uczelniach niepublicznych. Z kolei cudzoziemcy na studiach niestacjonarnych częściej wybierają uczelnie niepubliczne" - dodał.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Z raportu OPI „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce” wynika, że od 2012 roku w największym tempie wzrastał udział studentów zagranicznych wybierających uczelnie niepubliczne. Konsekwencją tego trendu są zmiany w strukturze studentów na uczelniach niepublicznych: w 2012 roku studenci zagraniczni stanowili jedynie 2,1 proc. ogółu studentów, w roku 2015 już 8,1 proc., a obecnie jest to prawie 12 proc." - wskazał dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji, dr inż. Jarosław Protasiewicz.

"Nie ukrywam, że jako informatyk doceniam fakt, iż dużą popularnością wśród obcokrajowców w naszym kraju cieszy się właśnie informatyka. Zajmuje ona trzecie miejsce (po zarządzaniu i kierunku lekarskim) wśród wszystkich kierunków, które mają do wyboru obcokrajowcy w Polsce" – dodał.

Jak wskazano w raporcie, analizując wszystkie kierunki studiów najczęściej wybierane przez grupę studentów zagranicznych, zauważyć można także dużą popularność kierunku lekarskiego. W 2021 roku wybrało go 9 proc. cudzoziemców - podano. Niewiele mniejszym zainteresowaniem wśród cudzoziemców cieszyła się informatyka.

"Warto także zwrócić uwagę, że ranking najpopularniejszych kierunków kształcenia wygląda inaczej w przypadku poszczególnych poziomów studiów. Studenci pierwszego stopnia najczęściej wybierają kierunki z grupy zarządzania i administracji (podejmowane głównie przez studentów studiów stacjonarnych na uczelniach niepublicznych), następnie kierunki klasyfikowane, jako ochrona osób i mienia, turystyka i wypoczynek (podejmowane prawie wyłącznie przez studentów zagranicznych na uczelniach niepublicznych), a w dalszej kolejności ekonomię oraz politologię i wiedzę o społeczeństwie" - przekazała liderka zespołu Data Science w Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI, dr Aldona Tomczyńska.

"Wśród studentów drugiego stopnia w rankingu czterech najpopularniejszych obszarów nie znalazła się już ochrona osób i mienia. Popularne są natomiast kierunki z grupy zarządzania i administracji, politologii i wiedzy o społeczeństwie oraz literatury i językoznawstwa. Cudzoziemcy na studiach jednolitych magisterskich wybierają programy studiów z obszaru medycyny, w tym również stomatologii" – dodała jedna ze współautorek raportu, Anna Maziarczyk.

W raporcie wskazano również, że najwięcej studentów zagranicznych podejmuje studia w dużych miastach akademickich, takich jak Warszawa czy Kraków. Na uczelniach zlokalizowanych w woj. mazowieckim studia podejmuje blisko 26 tys. osób. Różnica między województwem mazowieckim a kolejnym (lubelskim) stanowi ponad 17 tys. osób.

"Za trzy dziesiąte liczby cudzoziemców wśród studentów odpowiadają natomiast województwa: lubelskie (8 471), dolnośląskie (8 011) oraz małopolskie (7 908). Powyżej 6 tys. cudzoziemców mają także województwa: wielkopolskie oraz łódzkie. Województwa z najmniejszą liczbą studentów zagranicznych, nieprzekraczającą 1 tys. osób to: świętokrzyskie (794), warmińsko-mazurskie (421) i lubuskie (240)" - podano.

Najwięcej cudzoziemców w roku akademickim 2021/2022 kształciła uczelnia niepubliczna: Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Studia na niej podjęło 4,9 tys. osób urodzonych poza granicami naszego kraju. W gronie uczelni publicznych prym wiedzie Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Raport nie obejmuje okresu po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.

W roku akademickim 2021/2022 42 proc. wszystkich studentów-cudzoziemców stanowili Ukraińcy, kolejne 13 proc. zaś Białorusini. W roku 2018 w Polsce było ponad 39 tys. studentów z Ukrainy, co stanowiło połowę wszystkich kształcących się na uczelniach cudzoziemców. Od tego momentu zarówno liczba, jak i udział studentów z Ukrainy wśród cudzoziemców stopniowo malały. W 2021 roku w Polsce kształciło się ponad 36 tys. studentów z Ukrainy, którzy stanowili 42 proc. ogółu studentów z zagranicy.

Jak wskazano, w roku akademickim 2021/2022 polskie uczelnie zatrudniały 2458 nauczycieli akademickich pochodzących z zagranicy. Najwięcej nauczycieli cudzoziemców zatrudniają akademickie uczelnie publiczne. Niemal 23,1 proc. wszystkich nauczycieli zagranicznych stanowili Ukraińcy.

"Wśród zagranicznych nauczycieli akademickich znajdują się także osoby pochodzące z Niemiec (6,1 proc.), Włoch (5,5 proc.), Indii (4,8 proc.), Wielkiej Brytanii (4,2 proc.), Białorusi (4,1 proc.), Hiszpanii (3,9 proc.) oraz Rosji (3,5 proc.)" - podano.

Raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji i Nauki. Opracował go zespół ekspertów OPI w składzie: dr Aldona Tomczyńska, Paulina Urban, Konrad Zwierowicz, Katarzyna Pyrtek, Anna Maziarczyk.

Autorka: Katarzyna Herbut

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
1a2b
"zarządzanie i marketing" ? to świetnie im więcej cudzoziemców tym mniej Polaków będzie marnować swój najlepszy czas na tych pseudo studiach
kaka2002
A wiecie dlaczego ? Bo jest tanio. Ale niestety za tą ceną idzie bardzo niska jakość. Znajomy z Polski studiuje w GB informatykę i mówi że nie ma w swojej siatce przedmiotów durnot. od pierwszego semestru uczy się ciekawych i pożytecznych rzeczy. A na polskich uczelniach , szczególnie prywatnych macie ładnie nazwane przedmioty a A wiecie dlaczego ? Bo jest tanio. Ale niestety za tą ceną idzie bardzo niska jakość. Znajomy z Polski studiuje w GB informatykę i mówi że nie ma w swojej siatce przedmiotów durnot. od pierwszego semestru uczy się ciekawych i pożytecznych rzeczy. A na polskich uczelniach , szczególnie prywatnych macie ładnie nazwane przedmioty a później to co tam jest wykładane to totalna porażka. Na uczelniach państwowych zaś przez 3 pierwsze semestry wkuwacie matmę i fizykę bo na nic innego nie starcza wam czasu i połowa z was wylatuje.
1a2b
precz z matmą i fizyką ze studiów technicznych powinny zostać tylko pożyteczne rzeczy jak w GB
andriej_duda odpowiada 1a2b
Pozyteczni idioci tez są :) Nie wiem jak bez znajomosci matematyki i fizyki chcialbys napisac program do analizy spektralnej sygnałów radiowych z wykorzystaniem Transformaty Furiera i zbadać ich interferencje np :) Chociaz moze dla ciebie informatyka to tylko pisanie gierek na telefon i robienie stronek - fakt pozyteczne ale do tego Pozyteczni idioci tez są :) Nie wiem jak bez znajomosci matematyki i fizyki chcialbys napisac program do analizy spektralnej sygnałów radiowych z wykorzystaniem Transformaty Furiera i zbadać ich interferencje np :) Chociaz moze dla ciebie informatyka to tylko pisanie gierek na telefon i robienie stronek - fakt pozyteczne ale do tego studia nie sa potrzebne. Wystarczy pare smiechowych kursów a i tak bez skonczonych porzadnych studiów malo kto to ogarnie pozniej..
bha
Jak się swoim, rodzimym
nie chce coraz to godniej płacić na rynku, w gospodarce zapatrzonej od lat tylko na Mamonę i zyski w ogromie już branż i zawodów - to szuka się w wielu krajach rynkowej alternatywy poza granicami. Niestety raczej udając przy tym jarząbka nie bez celu.
_xyz
Prawie wszyscy lgną do zarządzania, ale do roboty prawie nikt.
andriej_duda
Zarzadzanie uberem? XD Połowa tych zagranicznych studentów to fikcja. Gruzini i Turasy którzy przyjechali tu dorobic sobie pare zł i pogwałcić p0lki pod płaszczykiem studiowania w szkołach wyższych robienia hałasu. Wszyscy wiedzą o co chodzi a oni w "raporcie" nazywają to potencjałem naukowym XD
andriej_duda
zmiany w strukturze studentów na uczelniach niepublicznych: w 2012 roku studenci zagraniczni stanowili jedynie 2,1 proc. ogółu studentów, w roku 2015 już 8,1 proc., a obecnie jest to prawie 12 proc.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki