REKLAMA
Tylko u nas

Będą rekompensaty dla inwestujących w apartamenty w condohotelu Czarna Perła. Interweniował UOKiK

2022-05-19 10:35
publikacja
2022-05-19 10:35
Będą rekompensaty dla inwestujących w apartamenty w condohotelu Czarna Perła. Interweniował UOKiK
Będą rekompensaty dla inwestujących w apartamenty w condohotelu Czarna Perła. Interweniował UOKiK
/ Czarna Perła

UOKiK wydał decyzję w sprawie firmy CGA Invest, która wybudowała i sprzedawała lokale w condohotelu Czarna Perła w Siennej. CGA Invest zaproponuje konsumentom rekompensaty – podał UOKiK w czwartkowym komunikacie.

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w czwartkowym komunikacie, prezes UOKiK wydał decyzję wobec firmy CGA Invest, która zrealizowała i sprzedawała lokale w condohotelu Czarna Perła w Siennej.

„Wprowadzanie w błąd co do bezpieczeństwa inwestycji w lokal, wysokości i częstotliwości uzyskiwania zysków, a także nieprzekazywanie istotnych informacji o modelu finansowania – m.in. takie praktyki zakwestionował Prezes Urzędu” – stwierdzono w komunikacie UOKiK.

Urząd przypomniał, że CGA Invest zrealizowała condohotel Czarna Perła w Siennej, w gminie Stronie Śląskie. Przedsięwzięcie typu condo/aparthotel przewiduje możliwość zakupu lokalu użytkowego, z którego właściciel może korzystać przez wyznaczoną część roku, a w pozostałym okresie jest on wynajmowany. Zarządzanie wynajmem odbywa się zazwyczaj poprzez specjalistyczną firmę (tzw. „operatora”), z którym umowa najmu jest zawierana najczęściej na okres 5-15 lat z możliwością jej przedłużenia. Operator dzieli się zyskiem z właścicielem lokalu, wypłacając np. stopę zwrotu określoną w umowie.

Wątpliwości UOKiK – jak wskazano w informacji urzędu – wzbudziło m.in. to, że w materiałach reklamowych informowano o „pewności i bezpieczeństwie inwestycji”, tymczasem spółka nie stosowała żadnych środków ochrony wpłat nabywców, więc inwestycja w lokal była obarczona podwyższonym poziomem ryzyka. Poza tym konsumenci nie byli informowani o tym, że budowa condohotelu była finansowana w całości z ich wpłat. CGA Invest nie przewidziała zaangażowania własnych środków.

Według UOKiK, spółka deklarowała większe oraz częściej wypłacane zyski niż wynikało to z wzorców wykorzystywanych podczas zawierania umów z konsumentami. Mimo że zgodnie z reklamami zysk miał wynikać z kwoty zainwestowanej przez konsumenta, w treści umów faktyczną podstawą jego wyliczenia była wyłącznie cena netto za lokal - tj. kwota inwestycji pomniejszona o 23-procentową stawkę podatku od towarów i usług. Poza tym spółka informowała, że będzie operatorem Czarnej Perły. W rzeczywistości, inny podmiot zawierał umowy najmu z konsumentami.

„Nieinformowanie konsumentów o tak istotnych aspektach jak finansowanie inwestycji w całości z ich środków czy też mniejszych korzyściach finansowych mogło wpłynąć na decyzję dotyczącą zawarcia umowy. Być może konsumenci nie zrobiliby tego, gdyby dostali rzetelne i prawdziwe informacje o inwestycji. Przypominam, że zanim zainwestujemy w lokal w condo czy aparthotelu, powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami oferty, jak i być świadomymi ryzyka” – powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK podał także, że spółka CGA Invest zobowiązała się do zmiany praktyk i zrekompensuje konsumentom ich skutki. Na rekompensatę mogą liczyć osoby, które były zainteresowane ofertą CGA Invest, ale nie zawarły umowy, a także te, które nadal są właścicielami lokalu w condohotelu lub go sprzedały.(PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (4)

dodaj komentarz
xiven
czyli inwestorzy wpłacili całą kwotę wystarczającą na zbudowanie budynku a w zamian otrzymali prawo do kilku tygodni korzystania z lokalu nie będącego ich własnością plus jakieś tam napiwki wypłacane na bieżąco
szprotkafinansjery
A dalcegos rekompensaty jakisiek wypłocać? Przecies widoć na łobrazku ze hotel ładniutki.
trolley
To nie ludzie to wilki te inwestory. Biednemy deweloperowi który się chciał z dobroci serca podzielić kurom znoszoncom złote jajka to zawsze wiatr w oczy hehe.
szprotkafinansjery odpowiada trolley
No toć i godam! Świnto prowda, panocku, sakramencka nagonka na deweloperów łostatnio.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki