REKLAMA

Cognor liczy na utrzymanie 2 mld zł sprzedaży w '19, EBITDA może spaść do poziomu z 2017 roku

2019-03-13 15:46
publikacja
2019-03-13 15:46
fot. Kacper Pempel / FORUM

Grupa Cognor liczy na utrzymanie w 2019 roku przychodów ze sprzedaży na ubiegłorocznym poziomie 2 mld zł. W związku ze wzrostem kosztów produkcji możliwe jest obniżenie EBITDA do poziomu zbliżonego do 2017 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie Krzysztof Zoła, członek zarządu spółki.

"Nie oczekujemy istotnej zmiany wielkości naszych przychodów. Ilościowo to może być podobny rok do 2018. Jeśli chodzi o ceny jednostkowe naszych półwyrobów i produktów finalnych, to nie widzę przestrzeni do znaczącego ich spadku. Liczę zatem na powtórzenie wykonania ubiegłorocznych dwóch miliardów złotych" - powiedział Zoła.

Członek zarządu odniósł się do przewidywań analityków Domu Maklerskiego mBanku, którzy wskazują, że grupa Cognor będzie musiała zmierzyć się w 2019 roku ze wzrostem kosztów produkcji o około 60 mln zł. W 2019 roku przewidują oni spadek EBITDA do 143,9 mln zł z 200 mln zł w 2018 roku.

"Wzrost kosztów remontów wyniesie w tym roku około 12 mln zł, zwyżkę cen energii przewiduję na 32 mln zł i wzrost kosztów wynagrodzeń na około 15 mln zł. Jest to zbieżne z oczekiwaniami analityków przewidujących łączny uszczerbek dla EBITDA na poziomie około 50-60 mln zł. Przy innych parametrach stałych oznaczałoby to 25 proc. zmniejszenia EBITDA do wysokości podobnej w 2017 roku. To jeden z prawdopodobnych scenariuszy, ale nie prognoza, bowiem nie publikujemy takowych" - powiedział.

W 2017 roku EBITDA grupy Congor przekroczyła 140 mln zł.

Zoła zaznaczył, że dla zysku przed opodatkowaniem grupy Cognor w 2019 roku pozytywne będzie zmniejszenie o około 25 mln zł kosztów finansowych w związku z ubiegłorocznym refinansowaniem droższego zadłużenia kredytem bankowym.

Podczas publikacji wyników za 2018 roku zarząd grupy Cognor zapowiedział w komentarzu osiągnięcie w 2019 roku +przyzwoitej+ rentowności, jednak niższej od EBITDA i zysku netto osiągniętych w ubiegłym roku z związku z wyższymi cenami energii elektrycznej i wzrostem wynagrodzeń.

Zarząd spółki zarekomendował wówczas przeznaczenie 36 mln zł z zysku netto jednostki dominującej z 2018 roku na wypłatę dywidendy.

W ocenie analityków DM mBank zaproponowany poziom dywidendy może zachęcić posiadaczy obligacji Cognoru, do wcześniejszej konwersji obligacji na akcje. Ich zdaniem, gdyby obecnie wszyscy obligatariusze skonwertowali obligacje na akcje, to wówczas stopa dywidendy za 2019 roku spadnie do około 10 proc. z 15 proc. obecnie.

Członek zarządu Cognora nie spodziewa się masowej konwersji obligacji na akcje spółki.

"Dotychczas zdarzało się i może tak być, że niektórzy obligatariusze będą żądać wymiany obligacji zamiennych na nasze akcje. Z punktu widzenia obligatariusza, brak dywidendy nie jest jednak dla niego stratą. Dokumentacja obligacyjna zawiera postanowienia przeciwrozwodnieniowe. Z tytułu wypłaty dywidendy w ubiegłym roku oraz jeśli nastąpi wypłata dywidendy w tym roku, jak rekomendujemy Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy, obligatariusz za swoją obligację trochę odpowiednio więcej akcji dostanie, gdyż cena konwersji zostanie adekwatnie obniżona o taką wartość, jaką implikuje wypłacana dywidenda" - powiedział.

"Konwersje mogą mieć miejsce, ale nie spodziewam się ich na masową skalę. W ubiegłym roku też wypłacaliśmy dywidendę i nie notowaliśmy zwiększonego zainteresowania konwersjami" - dodał.

Wartość programu obligacji wynosi obecnie około 18 mln euro. Termin ich zapadalności to luty 2021 roku.

W 2018 roku Cognor wypłacił 11,86 mln zł dywidendy z zysku w 2017 roku, czyli 0,10 zł dywidendy na akcję.

Grupa Cognor prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: produkcji półwyrobów i wyrobów hutniczych ze stali, zarówno długich (pręty gładkie, płaskowniki, kształtowniki) jak i płaskich (blachy grube i cienkie), a także skupu, przerobu i sprzedaży złomów stali i metali nieżelaznych.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki