REKLAMA

Clinton obwinia szefa FBI za swoją przegraną w wyborach

2016-11-13 10:51
publikacja
2016-11-13 10:51

Hillary Clinton twierdzi, że to szef FBI James Comey stał się przyczyną jej porażki we wtorkowych wyborach prezydenckich w USA, tuż przed głosowaniem ogłaszając nowe śledztwo w sprawie jej serwera mailowego, a potem się z niego wycofując - podają amerykańskie media.

Clinton obwinia szefa FBI za swoją przegraną w wyborach / fot. Brian Snyder / FORUM

Media powołują się na uczestników sobotniej rozmowy telefonicznej między kandydatką Demokratów a partyjnymi darczyńcami.

Clinton powiedziała, że jej zespół prześledził zmiany w wynikach sondaży przed wyborami i z ich analizy wynika, że punktem zwrotnym, który zadecydował o jej porażce, było właśnie wystąpienie Comey'a i publiczne poinformowanie przez niego o ponownym otwarciu dochodzenia ws. jej serwera mailowego, co osłabiło poparcie dla niej w północnych stanach regionu Midwest.

Clinton przegrała m.in. w stanie Wisconsin, gdzie kandydat Partii Demokratycznej przegrał po raz pierwszy od 1984 r.

"Wiele było powodów, dla których ta kampania nie okazała się sukcesem. Ale z naszych analiz wynika, że (wypowiedź) Comey'a, ożywiająca podejrzenia, które były bezpodstawne i których bezpodstawność została udowodniona, pozbawiła nas rozpędu. Notowania spadły i musieliśmy bardzo ciężko walczyć, by odrobić straty" - tak, według mediów, uznała Clinton.

Choć na krótko przed wyborami dyrektor FBI obwieścił ponowne zamknięcie dochodzenia, jego wystąpienie sprawiło, że wyborcy, którzy dopiero w ostatnim tygodniu przed wyborami decydowali, na kogo zagłosują, w wyborach częściej oddawali głos na jej rywala, Donalda Trumpa.

"W ostatecznym rozrachunku okazało się, że przełomowe wydarzenie pod sam koniec kampanii było o jedną przeszkodą do pokonania za wiele" - wynika z analizy przygotowanej przez współpracowników Clinton.

Na 11 dni przed wyborami prezydenckimi w USA Comey ogłosił, że FBI dotarło do nowych maili, które "wydają się mieć związek" z zakończonym w lipcu śledztwem w sprawie używania przez Clinton niezgodnie z procedurami bezpieczeństwa prywatnego serwera pocztowego (zamiast rządowego) w czasie, gdy była sekretarzem stanu. Dwa dni przed wyborami Comey poinformował, że "na podstawie przeglądu" nowych maili FBI "nie zmienia swoich wniosków, jeśli chodzi o sekretarz Clinton", tj. nie znajduje podstaw do postawienia Demokratce zarzutów karnych.

Sztab Clinton zarzucił Comey'owi, Republikaninowi nominowanemu na szefa FBI przez Baracka Obamę, że zerwał z wieloletnią praktyką obowiązującą w Departamencie Sprawiedliwości, by nie komentować trwających dochodzeń, ani nie podejmować żadnych działań, które mogą wpłynąć na wybory. (PAP)

akl/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~KremlinOK
Pazdrawlaju Paliaki! Hahaha
~Michał_
Każdy wyje po przegranej
~PATRYJOTA
miejsce Clinton jest w kryminale za korupcje i inne przestepstwa
~tusssssk
A co na to ty Adamie Michniku ? Pozdrów pan brata ! :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dsfgsdfgdsfg
obwinia szefa fbi za to że zajmuje się sprawą jej nieprawnego przetrzymywania rządowych maili na swoim prywatnym serwerze w domu....

ta kobieta faktycznie jest chora
~ubawiony
taki komentarz usłyszałem w trójce :) na trampa głosowali głównie biali mężczyźni bez wyższego wykształcenia z małych miast , a na clinton głownie Afroamerykanie i Latynosi
~drit
Mleko się rozlało, karawana popyla dalej a Klintonowcy dalej wyją z wściekłości - tyle kasy pieskowi w pupunię.
Miejcie wy trochę godności i buziaczki w kubełuńki.
~pirx
Czy autor tego artykułu - gniota mógłby się podpisać z imienia i nazwiska?

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki