Cennik ubezpieczeń mieszkania Bankier.pl – luty 2012

redaktor naczelna portalu Bankier.pl

Kto kupuje niewielkie mieszkanie z drugiej ręki, powinien rozważyć ubezpieczenie go od nieszczęśliwych zdarzeń. Ten, kto takie mieszkanie kupuje na kredyt, będzie musiał to zrobić. Sprawdzamy, gdzie za polisę płaci się najmniej i ile oszczędzi, ubezpieczając tylko to, co konieczne.Ile trzeba zapłacić bankowi za pożyczenie środków na zakup niespełna 50-metrowego mieszkania z rynku wtórnego w dużym mieście typu Wrocław? Odpowiedź na to pytanie pada w lutowym rankingu kredytów hipotecznych Bankier.pl. Pewne jest, że oprócz zwrotu kapitału i regulowania odsetek (a na początku również dodatkowych opłat), bank w każdym roku spłacania kredytu zażąda również wykupienia podstawowej polisy mieszkaniowej. Niestety minimum nie zawsze oznacza optimum.

Ubezpiecz nieruchomość swoją

Banki wymagają podstawowego ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych na kwotę odpowiadającą wartości zobowiązania kredytowego. Taka polisa to klasyk w ofercie każdego towarzystwa majątkowego, a klient ma pełną dowolność w wyborze firmy. Różnica w cenach podobnych produktów może przewyższyć 100 zł.

Sprawdziliśmy, ile kosztuje roczne ubezpieczenie 45-metrowego mieszkania na jednym z PRL-owskich blokowisk, jakich nie brakuje w największych polskich miastach. Przyjęto założenie, że mieszkanie jest położone na kondygnacji pośredniej, nie było wcześniej ubezpieczone, nie ma też żadnych ponadstandardowych zabezpieczeń w postaci drzwi antywłamaniowych czy domofonu.

Zakup lokalu będzie kredytowany. Wartość nieruchomości to 250 tys. zł, klient posiada 10 proc. wkładu własnego, pożyczy więc 225 tys. zł i na taką sumę ochroną ubezpieczy nieruchomość. Zgodnie z wolą kredytodawcy, decyduje się na polisę od ognia i innych zdarzeń losowych; rezygnuje z OC w życiu prywatnym i innych polis. Nie obawia się włamania, kradzieży, powodzi i wybiera ubezpieczeniowe minimum. Zapłaci jednorazowo, z góry, przelewem bankowym.

Poza jednym, wszystkie spośród ankietowanych towarzystw proponują składkę w wysokości od 100 do 200 zł. Najmniej (100 zł) każe zapłacić Allianz, ledwie 2 złote więcej INTER Polska, obligatoryjnie dołączając home assistance i ubezpieczenie od aktów wandalizmu. Prawie połowa towarzystw ubezpieczy analizowane mieszkanie za 170-190 zł; najwyższa stawka to 210 zł.

Cennik ubezpieczeń 45-metrowego mieszkania z rynku wtórnego w wariancie minimum, wymaganym przez banki – kredytodawców
(wartość nieruchomości: 250 tys. zł, kwota kredytu i suma ubezpieczenia: 225 tys. zł)
Towarzystwo ubezpieczeń
Ubezpieczenie od ognia
i innych zdarzeń losowych
Składka oferowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe Dodatkowa obligatoryjna ochrona
Allianz tak 100 zł brak
INTER Polska tak 102 zł home assistance, wandalizm
Generali tak 131 zł brak
Signal Iduna tak 135 zł brak
Benefia tak 172 zł home assistance, wandalizm
Warta tak 174 zł brak
BRE Ubezpieczenia tak 176 zł brak
Compensa tak 179 zł brak
HDI Asekuracja tak 188 zł brak
Liberty Direct tak 193 zł OC, dewastacja i wandalizm, przepięcia
Link4 tak 210 zł ubezpieczenie szyb, home assistance, przepięcia
InterRisk tak nie dotyczy brak
PZU tak nie dotyczy brak

Źródło: ubezpieczyciele, Bankier.pl

Co ciekawe, dwóch ubezpieczycieli (InterRisk i PZU) odmówiło skalkulowania składki, tym samym sugerując, że nie popierają ubezpieczania majątku na kwotę niższą od wartości nieruchomości. Zalecane rozwiązanie to ustalenie sumy gwarancyjnej na poziomie, który gwarantuje faktyczne pokrycie strat w razie zniszczenia mieszkania. W tym konkretnym przypadku – na kwotę 250 tys. zł, co odpowiada pełnej wartości nieruchomości.

Cennik ubezpieczeń 45-metrowego mieszkania z rynku wtórnego w wariancie standardowym
(wartości nieruchomości i suma ubezpieczenia: 250 tys. zł)
Towarzystwo ubezpieczeń
Ubezpieczenie od ognia
i innych zdarzeń losowych
Składka oferowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe Dodatkowa obligatoryjna ochrona
Allianz tak 100 zł brak
INTER Polska tak 113 zł home assistance, wandalizm
Generali tak 146 zł brak
Signal Iduna tak 150 zł brak
PZU tak 171 zł dewastacja, przepięcia, home assistance
Benefia tak 190 zł home assistance, wandalizm
Warta tak 194 zł brak
BRE Ubezpieczenia tak 195 zł brak
Compensa tak 200 zł brak
InterRisk tak 200 zł brak
HDI Asekuracja tak 208 zł brak
Liberty Direct tak 212,52 zł OC, dewastacja i wandalizm, przepięcia
Link4 tak 282,40 zł ubezpieczenie szyb, home assistance, przepięcia

Źródło: ubezpieczyciele, Bankier.pl

Z racji podwyższenia sumy ubezpieczenia, większość składek (poza stałym poziomem zadeklarowanym przez Allianz) wzrośnie, choć nieznacznie – najczęściej o nie więcej niż 20 złotych rocznie. Trzy najatrakcyjniejsze w poprzednim wariancie oferty pozostają bez zmian. Na dalszych pozycjach plasują się propozycje podwyższonej składki w zamian za pakiet ubezpieczeń mieszkaniowych, z ubezpieczeniem na wypadek dewastacji i wandalizmu, przepięć czy home assistance włącznie (PZU, Benefia, Liberty Direct i Link4).

Nie powiększaj ryzyka swego

Wymagana przez banki ubezpieczeniowa opcja minimum, czyli polisa tylko od ognia i innych zdarzeń losowych i tylko na kwotę kredytu, wodzi na pokuszenie niższą składką. Takie rozwiązanie nie opłaca się jednak z dwóch powodów.

Po pierwsze istnieje ryzyko, że w razie nieszczęśliwego wypadku, kredytobiorca będzie musiał pokryć część strat z własnej kieszeni. Stanie się tak, jeśli zaciągnął kredyt na sumę mniejszą niż wartość nieruchomości i na taką samą kwotę ubezpieczył mieszkanie.

Po drugie, cena nigdy nie jest jedynym wyznacznikiem jakości ubezpieczenia mieszkania. Dobra polisa to plaster przyklejany na każde miejsce, z którego wyziera ryzyko. Przeciętny właściciel mieszkania chce przecież ochrony wszystkich składników swojego majątku i nie tylko na wypadek „ognia i innych zdarzeń losowych”, ale też w razie kradzieży, powodzi, przepięć czy innych kategorii ryzyka. Priorytet banku to troska o samą nieruchomość będącą zabezpieczeniem kredytu. W obliczu wielu okołokredytowych wydatków klienci idą jednak po linii najmniejszego oporu. Mimo niewielkich różnic w cenach, ubezpieczają nieruchomości według kryterium pieniądza, a nie faktycznych potrzeb.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~magdallena8

Ja od lat ubezpieczam w Generali i uwazam ze to naprawde jeden z lepszych i najbardziej zaufanych ubezpieczycieli.

! Odpowiedz
0 0 ~martau4

dziwne trochę te ceny, ja porównywałam ubezpieczenia na http://www.ubezpieczenie.com.pl i trochę inaczej ot wyglądało...

! Odpowiedz
0 0 ~Obserwator

Przedstawiona kalkulacja, to absolutny brak profesionalizmu! Co to znaczy ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych? Czy ochrona obejmuje tylko pożar, uderzenie pioruna i statku powietrznego, czy jest tam zalanie? A ponadto w jakiej wartości mamy proponowane ubezpieczenia?
Jeśli chcecie porównywać oferty różnych towarzystw, to przyjmijcie jednakowe kryteria
/ ta sama ilość zdarzeń objętych ochroną, identyczna wartość np. rynkowa i żadnych zniżek za zabezpieczenia, itp/. Dopiero wtedy będzie można coś więcej powiedzieć, aczkolwiek i to nie będzie do końca obiektywne, gdyż przy ubezpieczeniach domu, mieszkania możemy uzyskać szereg zniżek z tytyłu posiadania zabezpieczeń. Te zaś
w poszczególnych TU nie są jednakowe. Chętnie udzielę lekcji w tym temacie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Odpowi Adam

Jestem ciekawy, jak wypada mój ubezpieczyciel - ERGO Hestia - czemu nie jest ujęta w zestawieniu? Nie zapłacili jakiejś łapówki?

!
Polecane
Najnowsze
Popularne