REKLAMA

Budowa bloku w Kozienicach zgodnie z planem, próg rentowności przy cenie poniżej 200 zł: MWh (aktl.)

2013-08-27 15:24
publikacja
2013-08-27 15:24

# dochodzą kolejne szczegóły dot. inwestycji #

Realizacja bloku w Kozienicach przebiega zgodnie z harmonogramem i termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony. Enea szacuje, że blok będzie rentowny przy cenie energii na poziomie 190-200 zł/MWh - poinformowali na konferencji przedstawiciele Enei.

"Udało się tak skonfigurować roboty między konsorcjum a Eneą Wytwarzanie, że nie mamy opóźnień na budowie i termin realizacji inwestycji, czyli 21 lipca 2017 r., nie jest zagrożony. Mamy wręcz przyspieszenie prac zaplanowanych na 2013 r." - powiedział o budowie bloku w Kozienicach Paweł Orlof, członek zarządu Enei.

Poinformował, że najważniejsze elementy inwestycji zostały dopięte.

"Mamy zatwierdzony projekt budowlany, mamy pozwolenie na budowę, umowę na dostawy węgla, umowę przyłączeniową. Zabezpieczyliśmy finansowanie, podpisaliśmy umowę z ubezpieczycielem i wybraliśmy inżyniera kontraktu" - powiedział Orlof.

Pytany, czy nie obawia się ewentualnych problemów Polimeksu-Mostostal, który jest jednym z wykonawców bloku, odpowiedział:

"Struktura umowy z konsorcjum wykonawców jest taka, że jesteśmy zabezpieczeni. Gdyby Polimex miał jakieś problemy, to konsorcjum będzie realizować prace bez niego. Nasza współpraca z konsorcjum przebiega bardzo dobrze, na bieżąco monitorujemy też sytuację Polimeksu, jesteśmy w kontakcie z zarządem spółki".

We wrześniu 2012 r. Enea Wytwarzanie i konsorcjum Hitachi-Polimex podpisały wartą 5,1 mld zł netto umowę na budowę bloku w Kozienicach na parametry nadkrytyczne opalanego węglem kamiennym o mocy elektrycznej brutto, maksimum 1075 MWe. Udział Polimeksu-Mostostal w pracach wynosi ok. 43 proc.

Nowy blok zwiększy zdolności wytwórcze elektrowni w Kozienicach o około 30 proc. Elektrownia osiągnie moc ok. 4.000 MW.

Orlof poinformował, że na przełomie 2013/2014 roku prowadzone będą na budowie wykopy i roboty budowlane. W 2014 roku planowana jest budowa chłodni kominowej i głównej konstrukcji kotła, a na przełomie 2014/15 budowa chłodni, konstrukcji stalowej kotła i budynku maszynowni. Na lata 2015-17 przewidziana jest m.in. budowa placu nawęglania i części elektrycznej. Na przełom 2016/2017 planowany jest rozruch i ruch próbny bloku.

Krzysztof Zamasz, prezes spółki, dodał, że inwestycja w Kozienicach będzie opłacalna przy cenach energii nieco mniejszych niż 200 zł za MWh.

"Nasz break even point jest trochę niższy niż pojawiający się w mediach poziom 200 zł za MWh. Podtrzymujemy, że w naszym przypadku to będzie poniżej 200 zł/MWh, może 190-200 zł za MWh" - podał.

Inna spółka energetyczna, Tauron, informowała kilka miesięcy temu, że według jej szacunków projekt budowy bloku w Jaworznie będzie generował dodatnią NPV (wartość bieżąca netto) na poziomie ponad 1,2 mld zł przy cenie energii powyżej 200 zł/MWh, a IRR będzie na poziomie powyżej 10 proc.(PAP)

pel/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki