REKLAMA
PIT 2023

Buda: Pieniędzy na "Bezpieczny kredyt" wystarczy do momentu wprowadzenia kredytu 0 proc.

2023-11-03 09:19
publikacja
2023-11-03 09:19

Jeżeli założy się, że kredyt 0 proc. proponowany przez KO miałby wejść w życie od 1 marca 2024r., to środków na "Bezpieczny kredyt 2 proc." wystarczy do końca lutego - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w TVP1. Obecnie wykorzystana jest około połowa środków na ten cel - dodał.

Buda: Pieniędzy na "Bezpieczny kredyt" wystarczy do momentu wprowadzenia kredytu 0 proc.
Buda: Pieniędzy na "Bezpieczny kredyt" wystarczy do momentu wprowadzenia kredytu 0 proc.
fot. Pawel Czerwinski / / Unsplash

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda stwierdził w piątek w TVP1, że jeżeli ktoś uważa, że kredyt 0 proc., który proponuje Koalicja Obywatelska, "pobudzi rynek, ułatwi dostęp młodym osobom do mieszkań - niech go wprowadzi". Zaznaczył, że "podniesie rękę" za tym rozwiązaniem. Jego zdaniem kredyt 0 proc. powinien wejść w życie od 1 marca 2024 r.

"My wywiązaliśmy się z +Bezpiecznego kredytu 2 proc.+. Pięknie funkcjonuje: 27 tys. umów już zawartych, czyli kupionych już mieszkań, 62 tys. wniosków, czyli ta górka już została zdjęta z rynku, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie" - poinformował minister Buda.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Przyznał, że przyrost wniosków o +Bezpiecznego kredytu 2 proc.+. jest "stosunkowo mniejszy" niż było to na początku. "Teraz te przyrosty są o połowę mniejsze niż w sierpniu. W związku z tym należy spodziewać się, że te umowy zostaną zrealizowane w tym roku" - dodał.

Buda zapewnił też, że środków z pewnością wystarczy do momentu wprowadzenia kredytu 0 proc. "Jeśli mówimy o 1 marca 2024 r., to do końca lutego z pewnością środków wystarczy. Dzisiaj mamy wykorzystane z 947 mln zł około 500 mln zł, więc około połowa środków została wykorzystana w tym instrumencie. Mamy tutaj dużą poduszkę" - podkreślił minister.

Przypomniał, że wszystkie wnioski w 2023 r. bez względu na limit będą realizowane, a w 2024 r. w zależności od budżetu. "Czekamy na to, czy ten kredyt 0 proc. będzie wprowadzony, czy nie. Wszystko na to wskazuje, że powinien być od 1 marca 2024 r., więc płynnie 2 proc. powinno przejść w 0 proc." - dodał Buda.

Jego zdaniem "kluczową sytuacją" jaka miała wpływ na wzrost cen mieszkań był "odpływ ponad 110 tys. pracowników z Ukrainy w połowie 2022 r.", co spowodowało istotny wzrost kosztów pracy w budownictwie.

Buda poinformował również, że w ciągu kilku tygodni udostępnionych zostanie przez ministerstwo w Internecie kolejnych 7 projektów bezpłatnych mieszkań, do których resort infrastruktury wykupił prawa autorskie.

Zgodnie z informacją ministerstwa rozwoju "Bezpieczny kredyt 2 proc.", który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą. Stanowi ona różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł. W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł.

autor: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (36)

dodaj komentarz
ministerprawdy
To będzie jedna z większych afer: ludzie zrozumcie to. Do mega pompa kasy do banków. Te 900 mln to dopłata do kredytów przyznanych w końcówce roku na dopłaty do odsetek W TYM ROKU!! Do tych kredytów w przyszłym roku trzeba dopłacić kilka razy więcej i potem przez kolejne lata. Do banków na kredyty przyznane na warunkach których prawie To będzie jedna z większych afer: ludzie zrozumcie to. Do mega pompa kasy do banków. Te 900 mln to dopłata do kredytów przyznanych w końcówce roku na dopłaty do odsetek W TYM ROKU!! Do tych kredytów w przyszłym roku trzeba dopłacić kilka razy więcej i potem przez kolejne lata. Do banków na kredyty przyznane na warunkach których prawie nikt nie bierze na warunkach rynkowych.
bha
,, Bezpieczny kredyt'' oczywiście niby jest jak go przez dekady systematycznie w określonych terminach i w nie małych ratach terminowo spłacasz.
grzegorzkubik
Cena mieszkań w Polsce jest ceną dla niewolników. Będzie się jeszcze mnie dzieci rodzić bo coraz mniej ludzi chce się gimnastykować przez 20-30 lat na kredyt, który spłacą tuż przed emeryturą. Odsetki 2 czy 0% to nie jest rozwiązanie problemu.
trolley
Jaja jak berety. Nawet nie wiadomo na kogo lobbystów deweloperki jak Buda napuścić bo nie wiadomo kto bierze ministerstwo budownictwa XD.
jas2
Pieniądze to tylko zapis komputerowy a solidny dom będzie stał 100 lat albo i 1000.
zoomek
Prawdziwe pieniądzeto złoto i srebro a to co masz za pieniądze to dług!
jas2 odpowiada zoomek
Prawdziwe pieniądze to dom i żywość.
r4k
Tak, pięknie funkcjonuje pana Kredyt 2% panie Buda.
Ceny rosną w kosmos.

Pan jak widać szczęśliwy. Takie przynajmniej korzyści z braków intelektualnych.
marmaj
widać dla kogo pracują politycy. Są to tylko banki i korporacje. Dlatego ci ludzie tak garną do polityki, bo tam jest pieniądz, to jest rekrutacja do korpo. W myślicie że głosowaliście na jakąś opcję, a tak naprawdę w większości to są narcyzi, psychopaci, ludzie walczący o władzę, po trupach (tam nie ma miejsca na normalnego człowieka,widać dla kogo pracują politycy. Są to tylko banki i korporacje. Dlatego ci ludzie tak garną do polityki, bo tam jest pieniądz, to jest rekrutacja do korpo. W myślicie że głosowaliście na jakąś opcję, a tak naprawdę w większości to są narcyzi, psychopaci, ludzie walczący o władzę, po trupach (tam nie ma miejsca na normalnego człowieka, taki by nie wytrzymał długo).
bartoszw1973 odpowiada marmaj
Banki raczej nie bo tzw. "wakacje kredytowe" to miliardy ich strat.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki