REKLAMA
WEBINAR

Branża offshore postuluje zmiany regulacji

2022-11-16 14:20
publikacja
2022-11-16 14:20

Branża morskiej energetyki wiatrowej postuluje zmiany regulacji w Polsce, liczy na szybkie rozstrzygnięcia w sprawie przyznania koncesji na nowe obszary - poinformował Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że trwają prace nad nowelizacją ustawy dot. offshore.

Branża offshore postuluje zmiany regulacji
Branża offshore postuluje zmiany regulacji
/ Polenergia

"Morska energetyka wiatrowa na świecie przyśpiesza. To oznacza ogromną presję na deweloperów, na łańcuch dostaw. To presja kosztowa, inflacyjna, która powoduje, że potrzebujemy zmieniać pewne elementy, które zostały już wypracowane. W Polsce to prowadzi do postulatów branży, by spojrzeć jeszcze raz na ustawę offshore i wprowadzić tam pewne zmiany, by odzwierciedlić to, co zaszło na rynku od czasu jej uchwalenia. Te postulaty to m.in. uchwalenie indeksacji inflacyjnej od czasu pierwszej decyzji URE, czyli od zeszłego roku. Drugi postulat to zmniejszenie obciążenia finansowania dla inwestorów i konsumentów, które wiąże się z tym, że większość kosztów jest ponoszona w euro, więc przywiązanie kontraktu różnicowego do euro pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów hedgowania. Kolejny postulat to zmniejszenie obciążeń permittingowych oraz inwestycje w sieci przesyłowe" - powiedział prezes Michał Kołodziejczyk podczas konferencji branżowej Offshore Wind Poland.

Jak dodał, potrzebne jest też przyspieszenie działań. Zauważył, że do 2035 roku, w ramach I i II fazy, miałoby powstać 15,3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej.

"Zostało nam 12 lat, a od pierwszego pozwolenia lokalizacyjnego do uruchomienia pierwszych wiatraków z I fazy w 2026 roku minie 14 lat" - powiedział Kołodziejczyk.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE, poinformował na konferencji, że rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o OZE i dot. offshore, a planowane zmiany powinny być odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez branżę morskiej energetyki wiatrowej.

Wiceminister wskazał, że obecne przepisy zakładają, iż waloryzacja cen w ramach wsparcia przyznanego projektowi offshore następuje od momentu wydania przez Prezesa URE ostatecznej decyzji o poziomie wsparcia.

"Sytuacja nadzwyczajna związana z kryzysem energetycznym, wzrostem cen, skłoniła nas do tego, by przyjąć postulaty branży. W projekcie ustawy jest waloryzacja przyznanego wsparcia już od pierwszej decyzji Prezesa URE, a przypomnę, że dla wszystkich projektów decyzje były wydane do końca czerwca 2021 r." - powiedział Zyska.

"Drugi ważny obszar, który chcemy zmienić i znajduje się w przepisach ustawy to umożliwienie rozliczenia ujemnego salda przy wykorzystaniu ceny maksymalnej wyrażonej w całości lub w części w euro, by uniknąć ryzyka kursowego. Jest też szereg innych elementów, nad którymi powinniśmy pracować związanych z uproszczeniem procedur administracyjnych" - dodał wiceminister.

Equinor wspólnie z Polenergią realizuje trzy projekty offshore o łącznej mocy ok. 3 GW (MFW Bałtyk I, II i III).

Jak poinformował prezes Michał Kołodziejczyk, projekty są przygotowywane do formuły project finance. Trwają przygotowania do budowy bazy serwisowej w Łebie, trwają przetargi na komponenty.

"Tak ważne jest, by zmiany do ustawy zostały wprowadzone, abyśmy mogli wychodzić na rynek dostawców i gwarantować im przewidywalne terminy realizacji, które wiążą się z rentownością projektów, która dziś pozostawia trochę do życzenia" - powiedział dziennikarzom prezes Equinor Polska.

Jak poinformował prezes, Equinor złożył samodzielnie wnioski na 10 nowych lokalizacji offshore w polskiej części Bałtyku.

"Liczymy, że będziemy mogli uczestniczyć w dalszej dekarbonizacji Polski, rozszerzając nasze portfolio poza projekty Bałtyk III, II i I. Konkurencja jest bardzo duża i w gestii ministerstwa będzie leżało przydzielenie wniosków. Branża liczy, że rozstrzygnięcia będą jak najszybciej. Wydawanie pozwoleń jest ważne z punktu widzenia możliwości przygotowania do aukcji. Aukcja jest zaplanowana na 2025 rok i aby się odbyła potrzebne są minimum trzy projekty. Tymczasem dzisiaj mamy dwa projekty, które mogą ewentualnie wejść do aukcji: nasz projekt z Polenergią - Bałtyk I i projekt PGE - Baltica 1. Powinien się pojawić przynajmniej jeszcze jeden projekt, a nie pojawi się dopóki nie zostanie wydane przynajmniej jedno pozwolenie lokalizacyjne, które pozwoli się przygotować do aukcji" - powiedział Kołodziejczyk.

Poinformował, że koncern jest otwarty na potencjalną współpracę z partnerami przy nowych projektach.

"Equinor jest graczem, który się zawsze otwiera na nowe partnerstwa. Na razie złożyliśmy wnioski o nowe pozwolenia sami, a przyszłość pokaże, w jakiej formule moglibyśmy realizować projekty" - powiedział. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki