REKLAMA

Best chce w '21 wyjść na rynek z emisjami obligacji, by zwiększyć zakupy nowych portfeli

2020-11-27 12:46
publikacja
2020-11-27 12:46
Best chce w '21 wyjść na rynek z emisjami obligacji, by zwiększyć zakupy nowych portfeli
Best chce w '21 wyjść na rynek z emisjami obligacji, by zwiększyć zakupy nowych portfeli
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Best spodziewa się, że podaż portfeli kredytowych na rynku w IV kwartale będzie zbliżona do poziomu z III kwartału. Spółka planuje wyjść z emisjami obligacji w 2021 roku, by zwiększyć zakupy nowych portfeli - poinformowali w piątek przedstawiciele spółki.

"IV kwartał powinien być podobny do III kwartału, może trochę lepszy. Nie oczekujemy jeszcze tego zwiększonego wysypu portfeli - myślę, że to kwestia 2021-2022 roku" - powiedział prezes Bestu Krzysztof Borusowski.

Prezes ocenił, że na rynku wierzytelności utrzymuje się niepewność związana z pandemią COVID-19, a banki przesuwają sprzedaż znacznej części portfeli kredytów nieregularnych na przyszły rok i lata kolejne.

Zysk netto przypisany akcjonariuszom Best za trzy kwartały 2020 r. wyniósł 5 mln zł, podczas gdy w zeszłym roku było to 62,5 mln zł. Istotny wpływ na zyskowność miał odpis z tytułu utraty wartości udziałów w Kredyt Inkaso w kwocie 39,9 mln zł. Było to zdarzenie o charakterze niegotówkowym, bez wpływu na sytuację płynnościową GK Best.

W pierwszych trzech kwartałach Best wykupił obligacje o łącznej wartości 175 mln zł, a w październiku dokonał przedterminowego wykupu kolejnej serii obligacji o wartości 20 mln zł.

Spółka podała, że przygotowuje się do nowych emisji obligacji, by zwiększyć zakupy nowych portfeli, gdy warunki rynkowe będą sprzyjające.

"Dzisiaj możemy potwierdzić, że w przyszłym roku chcielibyśmy wyjść na rynek z nowymi emisjami obligacji, z emisjami publicznymi. Prace są tutaj zaawansowane" - powiedział wiceprezes spółki Marek Kucner.

"Będziemy potrzebować nowych emisji obligacji dopiero w sytuacji, kiedy będziemy chcieli kupować nowe portfele. Póki co, nasze analizy wskazują na to, że jesteśmy w stanie obsłużyć zapadające w ciągu 2 lat obligacje, bez odwoływania się do rynku obligacyjnego" - dodał.

Od 2010 r. spółka wyemitowała obligacje o łącznej wartości nominalnej 1,04 mld zł, z czego 715 mln zł zostało już spłacone.

"Emisje, które planujemy, chcemy w całości przeznaczyć na zakupy nowych portfeli" - powiedział Borusowski.

Łączne spłaty z zarządzanych portfeli wierzytelności w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. wyniosły 271,9 mln zł (wzrosły o 25 proc. rdr), z czego spłaty należne grupie Best wyniosły 244,3 mln zł (wzrost o 29 proc. rdr.).

Spółka podała, że uzyskane spłaty były o 30,5 mln zł wyższe od poziomu założonego w modelach wyceny wierzytelności.

Zysk z działalności operacyjnej za pierwsze trzy kwartały 2020 r. wyniósł 84,4 mln zł wobec 109 mln zł przed rokiem. Przy stabilnych przychodach, wpływ na ten wynik miał wzrost kosztów operacyjnych, przede wszystkim opłat sądowo-egzekucyjnych, które wzrosły o 74 proc. rdr.

EBITDA gotówkowa grupy w ujęciu skorygowanym (bez uwzględnienia Kredyt Inkaso) sięgnęła 158,6 mln zł, co oznaczało wzrost o 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki