REKLAMA

NBP: banki łagodniejsze dla kredytobiorców

2021-08-02 10:22
publikacja
2021-08-02 10:22
NBP: banki łagodniejsze dla kredytobiorców
NBP: banki łagodniejsze dla kredytobiorców
fot. metamorworks / / Shutterstock

Na III kwartał 2021 r. banki przewidują utrzymanie na dotychczasowym poziomie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych i dla przedsiębiorstw oraz złagodzenie w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Banki oczekują wzrostu popytu we wszystkich segmentach rynku kredytowego - wynika z ankiety NBP w opracowaniu "Sytuacja na rynku kredytowym".

Poniżej oczekiwania banków na III kwartał 2021 r. z ankiety NBP "Sytuacja na rynku kredytowym".

Stała stopa, mniejszy kredyt. Wybór hipoteki wpłynie na zdolność

Od początku miesiąca kredytobiorcy mogą wybierać ze znacznie dłuższej listy kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem. Taka formuła w niektórych bankach oznacza jednak niższą maksymalną zdolność kredytową, wynika z analizy Bankier.pl.

KREDYTY DLA PRZEDSIĘBIORSTW

W II kwartale 2021 r. ankietowane banki utrzymały na dotychczasowym poziomie kryteria udzielania kredytów krótko- i długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) kryteria kredytowania krótkoterminowego nie zostały zmienione, a długoterminowego zostały złagodzone przez pojedyncze banki.

Na III kwartał 2021 r., podobnie jak w kilku poprzednich kwartałach, banki nie planują wprowadzenia istotnych zmian standardów kredytowania dużych przedsiębiorstw (dla krótko- i długoterminowych kredytów). W przypadku krótko- i długoterminowych kredytów dla sektora MŚP banki ponownie zamierzają łagodzić politykę kredytową.

Według NBP prognozy co do zmian popytu są nadal optymistyczne. Znaczna grupa banków oczekuje wzrostu popytu na krótko- i długoterminowe kredyty dla dużych przedsiębiorstw oraz krótko- i długoterminowe kredyty dla sektora MŚP.

KREDYTY MIESZKANIOWE

„Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych pod wpływem prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym i presji konkurencyjnej oraz obniżyły w stosunku do poprzedniego kwartału wymóg dotyczący udziału własnego kredytobiorcy. Z drugiej strony, banki podniosły marżę dla kredytów o podwyższonym ryzyku. W ocenie banków istotny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2021 r. wynikał m.in. z oceny sytuacji na rynku mieszkaniowym, złagodzenia warunków i kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, oraz poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych” – napisano w informacji NBP.

NBP wskazał także, że w II kwartale 2021 r. banki lekko złagodziły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. Złagodzone zostały warunki udzielania takich kredytów, m.in. wzrosła maksymalna kwotę kredytu i spadła marżę kredytową. Zaobserwowany duży wzrost popytu wynikał ze zwiększonego zapotrzebowania na finasowanie zakupu dóbr trwałego użytku i poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.

„W II kwartale 2021 r. ankietowane banki utrzymały na dotychczasowym poziomie kryteria udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw i sektora MSP. Jednocześnie banki zwiększyły maksymalną kwotę kredytu i podniosły marżę dla kredytów o podwyższonym ryzyku. Po blisko dwuletnim okresie spadków banki zanotowały stosunkowo wysoki wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, zwłaszcza długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw i krótkoterminowe dla MSP. Do wzrostu popytu przyczyniło się ożywienie działalności – wzrost zapotrzebowania zarówno na finansowanie inwestycji, jak i zapasów i kapitału obrotowego” – zauważono w komunikacie banku centralnego.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez bank centralny wskazują, że w III kwartale może nastąpić złagodzenie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych i dla MSP. Utrzymane zaś zostaną dotychczasowe kryteria udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych. Według NBP, banki oczekują wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytu, przy czym w najmniejszym stopniu na kredyt mieszkaniowy.

KREDYTY KONSUMPCYJNE

W II kwartale 2021 r. banki złagodziły politykę kredytową w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Decyzje poszczególnych banków były jednak zróżnicowane – w 27 proc.

banków klienci mogli zaciągnąć kredyt konsumpcyjny przy nieznacznie zaostrzonych, a w 36 proc. nieznacznie złagodzonych wymogach w porównaniu z I kwartałem 2021 r.

Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, w tym zwiększyły maksymalną kwotę kredytu.

W III kwartale 2021 r. banki oczekują utrzymania się optymistycznych perspektyw dla rynku kredytów konsumpcyjnych. Zamierzają kontynuować łagodzenie kryteriów polityki kredytowej, a także prognozują dalszy wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne.

-------

Ankieta została skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków. NBP podał, że uzyskane odpowiedzi mogą nie uwzględniać stanowiska innych pionów banku niż pion kredytowy.

Ankieta została przeprowadzona na początku lipca 2021 r. wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88 proc.(PAP Biznes)

seb/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
tomaszektoma
ubieranie w kredyty po uszy
albo
rolowanie kredytu inflacja przy 0% stopach


już kiedys to bylo, zostaniesz z gotówka nic nie wartą PLN, jak książeczkami PKOBP
a kredyt się sam spłaci, zdenominuje
nostsherlock
Czyli w skrócie: banki pakują kogo się da w hipoteki zanim podniosą stopy i ciemny lud się zorientuje co się dzieje
bullman
Nie denerwuj się ,bierz hipotekę potem stwierdzisz że nie zrozumiałeś i cię ubrali.Wyrok to kwestia czasu ale zwrot za nieważne ,ty razem złotowe kredyty pewny.
deseczka18
To co mam do końca życia wynajmować? Czy czekać na zapowiadane latami bum na rynku nieruchomości?
chariotti odpowiada deseczka18
Ja właśnie też biorę kredyt bo aktualnie wynajmuje co jest totalnie nieopłacalne, tylko że biorę na 16 lat, wpłacam +20% przy cenie nieruchomości na poziomie 440 tyś i liczę sobie spłatę na już +5% do obecnego więc trzeba podchodzić do tego rozsądnie a nie na tak że biorę pod korek na 30/35 lat, ja wiem że kredyt Ja właśnie też biorę kredyt bo aktualnie wynajmuje co jest totalnie nieopłacalne, tylko że biorę na 16 lat, wpłacam +20% przy cenie nieruchomości na poziomie 440 tyś i liczę sobie spłatę na już +5% do obecnego więc trzeba podchodzić do tego rozsądnie a nie na tak że biorę pod korek na 30/35 lat, ja wiem że kredyt będzie mnie kosztował dokładnie tyle samo co obecny wynaje, więc sprawa jest prosta, po co płacić komuś skoro mogę być na swoim.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki