REKLAMA

Banki zapchane wnioskami o hipoteki. Nawet 70 dni roboczych oczekiwania

Michał Kisiel2021-07-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-29 06:00

Średnio dwa miesiące trzeba czekać obecnie na ostateczną decyzję kredytową w kredycie hipotecznym. Przewidziany w ustawie termin 21 dni to obecnie wyłącznie teoria. Expander sprawdził dla Bankier.pl, gdzie na rozstrzygnięcie oczekuje się najkrócej.

Banki zapchane wnioskami o hipoteki. Nawet 70 dni roboczych oczekiwania
Banki zapchane wnioskami o hipoteki. Nawet 70 dni roboczych oczekiwania
/ Shutterstock

Banki zalewane są wnioskami o kredyty hipoteczne, a w dodatku trwa sezon urlopowy. W efekcie rosną kolejki oczekujących na decyzję. – Kolejki są obecnie ogromne. Czas oczekiwania na decyzję jest najdłuższy, jaki pamiętam. Średnio na decyzję ostateczną trzeba czekać 2 miesiące. Zdarzają się banki, gdzie trzeba czekać nawet 70 dni roboczych – wskazuje Tomasz Gojtka, dyrektor poznańskiego oddziału Expander Advisors.

Przypomnijmy, że ustawa o kredycie hipotecznym jasno określa czas wydania decyzji kredytowej. „Kredytodawca, pośrednik kredytu hipotecznego oraz agent są obowiązani przekazać konsumentowi decyzję w sprawie udzielenia kredytu hipotecznego (decyzja kredytowa), na trwałym nośniku, w dwudziestym pierwszym dniu od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1, w celu umożliwienia porównania warunków umów o kredyt hipoteczny oferowanych przez innych kredytodawców, chyba że konsument wyrazi zgodę na wcześniejsze przekazanie decyzji kredytowej” (Art. 14. ust. 2 ustawy).

Banki już na etapie konsultacji projektu ustawy w 2016 r. zgłaszały wątpliwości co do interpretacji tego artykułu. Kredytodawcy wskazywali, że np. wniosek klienta może wymagać uzupełnienia o załączniki niezbędne do oceny zdolności kredytowej.

W lipcu 2020 r. KNF zaprezentował swoją interpretację tego fragmentu. „Art. 14 ust. 2 ustawy o kredycie hipotecznym należy rozumieć w ten sposób, że bieg terminu na przekazanie konsumentowi decyzji kredytowej przez kredytodawcę rozpoczyna się wraz ze złożeniem kredytodawcy wszystkich dokumentów i informacji niezbędnych do oceny zdolności kredytowej” – wskazała Komisja Nadzoru Finansowego w dokumencie kierowanym do banków.

Taka interpretacja daje bankom otwarte pole do wydłużania procesu, chociażby poprzez żądanie kolejnych dokumentów, rozdzielanie wnioskowania na kilka etapów i podobne formy „gry na czas”. Na łamach Bankier.pl wskazywaliśmy, że 21-dniowy termin to fikcja, a banki przeznaczają na analizę zwykle znacznie więcej czasu.

– W ostatnim czasie najszybciej decyzje wydawał PKO BP i Alior Bank. To jednak często się zmienia, w zależności gdzie akurat napływa większa liczba wniosków i gdzie analitycy korzystają z urlopu – podkreśla Tomasz Gojtka z Expander Advisors. Starający się dzisiaj o kredyt powinni zatem zarezerwować sobie więcej czasu niż dotąd. Często przywoływana rada mówiąca o dwóch miesiącach na zdobycie finansowania jest nieaktualna, to raczej optymistyczne minimum. Warto pamiętać o tym, formułując chociażby umowę przedwstępną.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (75)

dodaj komentarz
dareku87
Warto dlatego skorzystać z pomocy dewelopera. U mnie, jak kupowałem mieszkanie na Życzliwa Praga, bardzo pomogli doradcy zaprzyjaźnieni z deweloperem. Mam dużo korzystniejszą ofertę i wydaje mi się, że wszystko trwało połowę krócej niż zwykle.
dareku87
Niestety, coraz trudniej jest kupić mieszkanie – trudniej o dobre oferty, trudniej (dłużej) o kredyt, ogólnie ze wszystkim jest ostatnio trudniej. Cieszę się, że już dłuższy czas temu podpisaliśmy umowę z deweloperem (os. Życzliwa Praga), bo teraz nie wiem, czy doszłoby do skutku.
darek_znawca
Ponad 200tys mieszkań sie buduje rocznie, a 450tys rocznie umiera ludzi, to musi z hukiem jeb_nąć.
matpoz1
Nie, bo mieszkania buduję się głównie w największych aglomeracjach do, których cały czas napływa ludność z mniejszych miast, wsi i innych krajów.
majmun
Frankowicze zamienią się na hipotekowicze, tylko nie będzie już oręża że nikt ich nie ostrzegł że stopy % mogą wzrosnąć bo KNF w radiu nadaje ostrzeżenia.... Wczujcie się w rolę takiego kredytobiorcy, zakłada sznur na szyję na dłuuuuugie lata dodatkowo żyjąc w czasach w których przyszłość maluje się w b. ciemnych barwach i mając Frankowicze zamienią się na hipotekowicze, tylko nie będzie już oręża że nikt ich nie ostrzegł że stopy % mogą wzrosnąć bo KNF w radiu nadaje ostrzeżenia.... Wczujcie się w rolę takiego kredytobiorcy, zakłada sznur na szyję na dłuuuuugie lata dodatkowo żyjąc w czasach w których przyszłość maluje się w b. ciemnych barwach i mając tego świadomość.
msp
Kredyty są rozpatrywane do 2 miesięcy, bo to ostatnia fala tych, którzy popłyną na całe życie. Szkoda ludzi. Ich warunki, zasoby są tak nędzne, że wnioski są uwalane po kilka razy. Banki widzą golców kupujących m2 na zadupiu w cenie centrum Wrocka. Będzie płacz i zgrzytanie zębów ….
xxpp
Gdzie są wszyscy, którzy rok temu prorokowali załamanie rynku i mega spadki. Do tego pękniecie bańki (której nie ma do tej pory, bo ceny rosną wolniej od inflacji).
Gdzie jesteście? ;)
jasiek2017
Większość z tych życiowych cudaków uciekła. Natrolowali i poszli do piaskownicy gdzie ich miejsce.
Zostało jeszcze kilku życiowych frustratów bez 10 pln w kieszeni. DLa nich takie forum to możliwość obcowania z ludźmi inteligentnymi i obrotnymi.
Zamiast się pytać i uczyć na cudzych doświadczeniach wolą być trolami.
trolley odpowiada jasiek2017
Z jakiej wy dziury w ziemi cudaki wyleźliście to ja nie wiem xd

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki