REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

BMW i Baidu kończą wspólną pracę nad samochodami autonomicznymi

2016-11-18 13:16
publikacja
2016-11-18 13:16

Niemiecki koncern motoryzacyjny BMW i chińska firma internetowa Baidu zakończą wspólne prace nad autonomicznymi samochodami - poinformowali w piątek przedstawiciele obu podmiotów. Chińczycy rozpoczynają poszukiwania nowego partnera - dodano.

fot. Mark Blinch / / FORUM

Szef oddziału ds. samosterujących się samochodów w Baidu Wang Jing powiedział agencji Reutera, że na razie podczas amerykańskich testów będą korzystać z samochodów Lincolna.

"Jesteśmy otwarci na wszelkich partnerów, obecnie rozmawiamy z wieloma" - podkreślił Wang.

Koncerny z branży motoryzacyjnej i technologicznej oceniają, że samochody przyszłości będą samodzielnie nawigować po drogach, co zrewolucjonizuje przemysł transportowy. W wyścigu technologicznym biorą udział prawie wszystkie firmy motoryzacyjne, a także internetowi giganci tacy jak Google.

BMW i Baidu postanowiły zakończyć współpracę, która obejmowała wspólne testy technologii w Stanach Zjednoczonych i Chinach, ponieważ prezentowały odmienne stanowiska ws. kierunku przyszłych badań - tłumaczył szef BMW w Chinach Olaf Kastner. Dodał, że wcześniej razem z Baidu BMW opracowało system automatycznego wyprzedzania innych samochodów na drodze. Uznał tę technologię za ważny krok w pracach nad całkowicie autonomicznymi pojazdami.

"Odkryliśmy, że tempo rozwoju, a także pomysły obu firm trochę się różniły" - mówił Kastner nie ujawniając szczegółów dotyczących punktów spornych między dotychczasowymi partnerami. Zapewnił, że niemiecka firma nadal chce prowadzić badania w Chinach.

Podczas światowej konferencji dot. internetu w mieście Wuzhen na wschodzie Chin Baidu zademonstrowało kilka prototypów samochodów autonomicznych opracowanych z krajowymi firmami - Chery, BYD Co Ltd i BAIC Motor. Pojazdy poruszały się po zamkniętych torach unikając przy tym przeszkód i zagrożeń takich jak wyjeżdżający na drogę rowerzyści. Demonstrowały też możliwości wyprzedzania.

W piątek zapowiedziano jednocześnie, że BMW i Baidu będą dalej współpracować nad mapami wysokiej rozdzielczości, które są jednych z istotniejszych elementów przyszłych systemów autonomicznej jazdy.

Baidu planuje komercjalizację na małą skalę technologii samonawigujących samochodów do 2018 roku, oraz rozszerzenie tego projektu do 2021. BMW stawia sobie podobne cele i chce mieć w 2021 roku całkowicie autonomiczny samochód.

W zeszłym miesiącu władze Chin opublikowały tzw. mapę drogową rozwoju technologii autonomicznej jazdy. Pekin zakłada, że takie pojazdy wyjadą na drogi w latach 2021-25, a w 2030 roku każde auto będzie wyposażone w funkcje samodzielnej jazdy. (PAP)

lm/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~LG
To dopiero cios dla polskiej grupy motoryzacyjnej. Prawie są najlepsi
~motywacja
Ciekawe tylko jak te maszyny będą sobie radzić z krytycznymi sytuacjami na drogach np. jak wyjdzie duże zwierzę na drogę przy większej prędkości...
http://motywujacycytat.blogspot.com
~rtr
Akurat w tym przypadku możliwe, że lepiej niż człowiek.
~zez
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Zapewne Niemcy liczyli, że Chińczycy za miskę ryżu odwalą całą czarną robotę a tu zonk i już nie te czasy - rolę się zmieniły i teraz to już nie niemieckie firmy dyktują warunki

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki