REKLAMA

Atrem chce poprawić rentowność, nie wyklucza odnotowania zysku na koniec 2020 r.

2020-10-16 11:00
publikacja
2020-10-16 11:00
Atrem chce poprawić rentowność, nie wyklucza odnotowania zysku na koniec 2020 r.
Atrem chce poprawić rentowność, nie wyklucza odnotowania zysku na koniec 2020 r.
fot. Monster Ztudio / / Shutterstock

Celem Atremu na najbliższe miesiące jest poprawa rentowności, zarząd nie wyklucza, że na koniec 2020 r. spółka odnotuje zysk – poinformowali PAP Biznes przedstawiciele spółki, działającej w branży inżynieryjnej i wykonującej prace związane z automatyką przemysłową oraz elektroenergetyką.

"Pierwsze półrocze to pierwszy od wielu lat okres, który zamknęliśmy na plusie. Ciężko pracujemy, by za cały rok też nie odnotować straty. Gdyby nie pandemia, to moglibyśmy się tego spodziewać z dużym prawdopodobieństwem, ale mimo wszystko mamy nadzieję, że wynikowo będzie co najmniej dobrze i ten rok możemy zakończyć na plusie" – ocenił prezes Andrzej Goławski.

"Liczymy, że roczna sprzedaż będzie lekko mniejsza, niż w 2019 roku, także przez pandemię. Podstawowym celem spółki na najbliższe miesiące jest poprawa rentowności" – dodał wiceprezes Przemysław Szmyt.

Atrem w drugim kwartale 2020 r. zanotował zysk netto w wysokości 1,6 mln zł, czyli odnotował zysk netto za kwartał po raz pierwszy od czwartego kwartału 2015 r. W całym pierwszym półroczu 2020 r. zysk netto wyniósł 2 tys. zł, wobec straty 4,2 mln zł w analogicznym okresie 2019 roku. Przychody po półroczu wyniosły 38,7 mln zł (w całym 2019 r. wyniosły natomiast 123,3 mln zł).

Zdaniem zarządu, pandemia miała wpływ na spółkę, której działalność często wymaga bezpośredniego kontaktu przy np. odbiorach wykonywanych kontraktów, czy wydawania przez urzędy pozwoleń.

"Mieliśmy wiosną lockdown, ale nie miał on dużego wpływu na obszar budownictwa. Najgorsze byłoby zamykanie budów, ale mamy świadomość, że polska gospodarka nie może sobie na to pozwolić" – powiedział prezes.

Jego zdaniem, trudno ocenić, jaki wpływ może mieć druga fala pandemii, ale obecnie nie jest on duży – spółka nie straciła mocy produkcyjnych, zauważalne są natomiast przesunięcia kontraktów.

"Obserwujemy efekt pandemii w kontraktach – mamy szereg zleceń, które się przesuwają z tego roku na przyszły, ale rozumiemy decyzje zamawiających, którzy chcą zminimalizować ryzyko" – dodał Goławski.

Jak poinformowali członkowie zarządu, spółka ma obecnie rekordowy portfel zamówień, który na lata 2020-22 wynosi ponad 200 mln zł. Obecnie około 5 proc. portfela na lata 2021-2022 to zamówienia z sektora prywatnego, które mogą być wrażliwe na koniunkturę, ale na tę chwilę - zdaniem zarządu - ich realizacja nie jest zagrożona.

Większość portfela stanowią kontrakty z sektora zamówień publicznych - związane np. z przebudową przesyłu dystrybucji energii elektrycznej i gazu, czy wymiany infrastruktury. Jak ocenia zarząd, muszą być one zrealizowane ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Niedawno spółka informowała o wyborze przez Gaz System oferty konsorcjum, którego Atrem jest liderem, na wykonanie robót budowlanych dla inwestycji w zakresie rozbudowy Tłoczni Gazu w Odolanowie. Wartość prac spółki wynosi ok. 45,3 mln zł netto.

"Czekamy na datę podpisania kontraktu, ale najpierw musi się zakończyć okres na możliwe odwołania" – powiedział wiceprezes Przemysław Szmyt.

Atrem do końca roku chce jeszcze składać oferty, a w kilku otwartych postępowaniach oczekuje rozstrzygnięć.

Zarząd obserwuje zjawisko automatyzacji procesów i minimalizowania nakładów pracy ludzkiej – dotyczy to m.in. dystrybucji energii elektrycznej, czy dostarczania wody, oczyszczania ścieków – i chce w tych obszarach się rozwijać. Dodatkowo, coraz więcej projektów dotyczy farm wiatrowych, w których jako wykonawca części energetycznej Atrem może oferować rozwiązania.

Odnośnie planów na najbliższe miesiące, zarząd liczy na okres stabilizacji.

"Wydaje się, że okres restrukturyzacji mamy za sobą. Podpisane kontrakty wchodzą w fazę realizacji, więc będzie to czas pracy na budowach. Nie chcemy zwalniać z kontraktowaniem nowych tematów, ale mamy nadzieję na okres stabilizacji po restrukturyzacji" – powiedział prezes.

Dominika Antoniak (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki