REKLAMA
WEBINAR

Arabia Saudyjska i Chiny zacieśniają współpracę

2022-12-08 17:41
publikacja
2022-12-08 17:41

W czasie wizyty przywódcy Chin Xi Jinpinga w Arabii Saudyjskiej oba kraje podpisały szereg strategicznych umów, w tym z udziałem koncernu Huawei, którego ekspansja w regionie Zatoki Perskiej wywołuje obawy w USA – podała w czwartek agencja Reutera.

Arabia Saudyjska i Chiny zacieśniają współpracę
Arabia Saudyjska i Chiny zacieśniają współpracę
/ ddp images

Xi spotkał się w czwartek w Rijadzie z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem bin Abd al-Azizem al-Saudem oraz jego synem, następcą tronu, księciem Mohammedem bin Salmanem. Oba kraje zawarły porozumienie o wszechstronnym partnerstwie strategicznym – przekazała saudyjska agencja prasowa SPA, nie podając szczegółów dotyczących treści tej umowy.

Rijad poinformował też o podpisaniu listu intencyjnego z chińską firmą Huawei Technologies w sprawie usług chmurowych i budowy centrów wysokich technologii w saudyjskich miastach. Porozumienie uzgodniono, mimo że USA przestrzegały sojuszników w Zatoce Perskiej przed używaniem technologii tego chińskiego koncernu ze względów bezpieczeństwa – podkreśla Reuters.

Chiny w końcu przerywają milczenie ws. rezerw złota. Ale wielka zagadka pozostaje nierozwikłana

Po raz pierwszy od ponad trzech lat bank centralny Chin zaraportował wzrost rezerw złota. Zmiana jest jednak zdecydowanie mniejsza niż w 2009 r. i 2015 r., gdy Chińczycy przerywali wieloletnie "złote milczenie". Nie wyjaśnia również wielkiej zagadki ostatnich miesięcy, czyli gdzie podziało się przeszło 300 ton "królewskiego metalu".

Chińskie i saudyjskie firmy zawarły również 34 umowy dotyczące inwestycji, między innymi w branży zielonych energii, IT, usług w chmurze, transportowej i budowlanej – przekazała SPA. Agencja nie podała wartości umów, ale wcześniej zapowiadała podpisanie porozumień wartych 30 mld dolarów.

Xi przyleciał do Arabii Saudyjskiej w środę i – jak oceniały stacja CNN i agencja AFP – został tam przywitany z większą pompą niż prezydent USA Joe Biden podczas swojej lipcowej wizyty. Według mediów jest to wyraźny sygnał dla Waszyngtonu, który skrytykował zbliżenie Rijadu z Pekinem.

Podczas trzydniowej wizyty na Bliskim Wschodzie przywódca Chin spotka się też z przywódcami innych krajów regionu i weźmie udział w szczycie Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Stosunki między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi są ostatnio bardzo napięte, ponieważ Waszyngton oskarża Rijad o łamanie praw człowieka. Ponadto grupa OPEC+, której nieformalnym przywódcą jest to królestwo, obniżyła ostatnio produkcję ropy mimo zabiegów USA o zwiększenie podaży surowca z uwagi na zakłócenia na rynkach wywołane inwazją Rosji na Ukrainę.

Arabia Saudyjska jest największym na świecie eksporterem ropy, a Chiny są jej najważniejszym klientem i odbiorcą jednej czwartej saudyjskiego eksportu. Pekin zabiega intensywnie o rozwój współpracy z eksporterami surowców energetycznych. Teraz, ze względu na wojnę na Ukrainie i zawirowania na rynkach surowców kopalnych, robi to ze zdwojoną energią - oceniała AFP.(PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jan888
Eksporterzy ropy doskonale wiedzą, że nie ma perspektyw w handlu z Zachodem, bo ten jest owładnięty obłędem ekologizmu. Stąd powszechny ostracyzm państw OPEC+ do Zachodu, ze wszystkimi tego konsekwencjami (np. wojna na Ukrainie).
billbill85
Mogą sobie robić interesy z Chinami czy Rosją ale i tak będą je wydawać w Londynie,Paryżu czy NY.
Nie sądzę aby szejkowie jeździli na wakacje do Moskwy czy Pekinu i tam obnosili się swoim bogactwem.
Taka sama jest sytuacja z rosyjskim oligarchami.
jan888
Londyn, Paryż, czy NY i tak zaopatrują się w Chinach ;).
billbill85 odpowiada jan888
Tak masz rację ale widziałeś szejka robiącego zakupy w Pekinie albo Moskwie?
zoomek
Może kiedyś powrócimy do standardu kruszców zamiast klikanych zapisów. Ale trzeba zatopić yebany zażydziały FED.
mirek6504
Nos mi podpowiada że skończyła się tania ropa dla USA
od_redakcji
USA już wpisuje lokacje Arabskich rafinerii GPS do dronów. I oczywiście będzie, zrobił to Putin albo supportowany przez niego jakiś "szczep"
matpoz1
USA od wielu lat są samowystarczalne jeśli chodzi o surowce takie jak gaz i ropa, ponieważ wydobycie tą metodą jest dość drogie w interesie amerykanow jest by baryłka nie spadała poniżej 80$.
od_redakcji odpowiada matpoz1
To dlaczego obecnie nawet importują LPG z Rosji gaz i nam sprzedają z 4krotna nawiązką.

od_redakcji odpowiada matpoz1
Dodatkowo obecnie w dalszym ciągu importują uran z Rosji, do amerykańskich elektrowni? A my skąd będziemy uran kupować. Wiem z USA, Rosyjski. Polacy wstyd mi za was, że świat was tak w rogi wali.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki