REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Chiny w końcu przerywają milczenie ws. rezerw złota. Ale wielka zagadka pozostaje nierozwikłana

Maciej Kalwasiński2022-12-07 09:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-07 09:30

Po raz pierwszy od ponad trzech lat bank centralny Chin zaraportował wzrost rezerw złota. Zmiana jest jednak zdecydowanie mniejsza niż w 2009 r. i 2015 r., gdy Chińczycy przerywali wieloletnie "złote milczenie". Nie wyjaśnia również wielkiej zagadki ostatnich miesięcy, czyli gdzie podziało się przeszło 300 ton "królewskiego metalu".

Chiny w końcu przerywają milczenie ws. rezerw złota. Ale wielka zagadka pozostaje nierozwikłana
Chiny w końcu przerywają milczenie ws. rezerw złota. Ale wielka zagadka pozostaje nierozwikłana
fot. corlaffra / / Shutterstock

Ludowy Bank Chin co miesiąc raportuje zmianę aktywów rezerwowych. Jednak o zmianie stanu posiadania złota informuje rzadko. Wcale nie musi to jednak oznaczać, że nie gromadzi "żółtego metalu". W kwietniu 2009 r. w chińskich skarbcu oficjalnie przybyło ponad 450 ton złota, a w czerwcu 2015 r. - przeszło 600 ton. Takie zakupy w jednym miesiącu są bardzo mało prawdopodobne.

Chińskie władze okres "złotego milczenia" przerwały w ostatnich latach jeszcze raz, informując w styczniu 2019 r. o zwiększeniu rezerw metalu o niespełna 10 ton. W kolejnych 10 miesiącach oficjalne rezerwy stopniowo rosły. Ale w listopadzie 2019 r. znów zapadła cisza. I trwała aż do dziś.

Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

Bank centralny podał, że na koniec ubiegłego miesiąca chińskie rezerwy złota wynosiły 63,67 mln uncji trojańskich, czyli 1980 ton. To o blisko 32 tony więcej niż na koniec października.

Zmiana jest więc relatywnie niewielka. Szczególnie w zestawieniu z doniesieniami z ostatnich miesięcy. Pod koniec października Światowa Rada Złota poinformowała, że w III kwartale banki centralne kupiły rekordową ilość złota - niemal 400 ton. Nie podała jednak, która instytucja odpowiada za tak potężne zakupy. Niewiadomą pozostaje, kto nabył 307 ton metalu. W gronie podejrzanych znalazły się państwa notujące w ostatnich miesiącach ogromne nadwyżki handlowe, a więc m.in. eksporterzy ropy i Chiny.

Można się spodziewać, że Chińczycy będą stopniowo "odnajdować" złoto w swoim skarbcu. Oficjalnie dysponują obecnie 6. największymi rezerwami metalu na świecie. Więcej zgromadziły: USA (8133,47 t), Niemcy (3355,14 t), Włochy (2451,84 t), Francja (2436,5 t) i Rosja (2298,53 t).

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (12)

dodaj komentarz
zene
Bo zagadki byc musza

Dzisiaj przelomowa wizyta prez. Xi u Saudów
Jankesi wiele by dali, cos uslyszec :)
loool
Uwaga przekazuje wielki sekret : Oto wielka tajemnica wiary .. złoto i dolary
gdpm
złoto w ujeciu zlotowkowym stoi w miejscu, dolar stanial o 10%, zloto podrozalo o 10%, dopoki dolar bedzie silny (a nie zapowiada sie na oslabienie w najblizszych latach), to zloto nigdy nie wyjdzie po za gorke z zeszlego roku :)
socjalistyczneg
Im więcej kolorowej celulozy w obiegu, tym złoto droższe.
I tyle.
W Polsce banknot 1000pln jest już wydrukowany, i czeka na uroczysty anons przez jaszczombia.
Jak złoto ma nie drożeć, kiedy cyferki na celulozie rosną :-)

Prawdziwą cenę złota poznamy, jak będzie niedostępne ;-)
kon_
jeszcze armia usa trzyma dolara przy życiu
ale dolar to marna lokata kapitału
polonu
pewnie że tak , zamieniają dolary amerykańskie na złoto cały czas . to potrwa ,
sterl
Wyliczono ,że własne wydobycie z zakazem eksportu i import przez Chińskie banki komercyjne dla nich i dla ludności Chin to daje co najmniej 38000 ton złota w Chinach i to bez zwrotu zagrabionego w II WŚ złota i srebra przez USA i Japonię....Do tego stale napływa prywatny import ..
grzegorzkubik
Cały czas kupują a ja kupują to cena złota rośnie. Złoto ma piękne perspektywy przed sobą. Pisałem jak było po 1200 USD i pisałem o tym jak było po 1500 USD.
gdpm
o chlopie, niezly ROI masz na zlocie skoro w ciagu 5 lat wzroslo niespelna o 50%, zakup dowolnej spolki surowcowej dawal srednio 500% w tym okresie :)
pstrzezek
Pisałeś bardzo dużo różnych bzdur. Może tym razem trafisz ;) Bo nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokaże dobrą godzinę ;) Przypomnę twoją prognozę na CD Project po 500 PLN :)) Powodzenia grzesiu w tych prognozach

grzegorzkubik2021-01-13 17:41
Jeśli PO czy lewica popiera demokrację pokroju demokratów w USA to ja wolę
Pisałeś bardzo dużo różnych bzdur. Może tym razem trafisz ;) Bo nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokaże dobrą godzinę ;) Przypomnę twoją prognozę na CD Project po 500 PLN :)) Powodzenia grzesiu w tych prognozach

grzegorzkubik2021-01-13 17:41
Jeśli PO czy lewica popiera demokrację pokroju demokratów w USA to ja wolę PIS i wspieram CD Projekt

pstrzezek2021-04-06 17:24
Niedawno mówiłeś że CD Projekt będzie po 500 PLN, także jak coś przewidujesz to ja kupuje w ciemno ;))

grzegorzkubik odpowiada pstrzezek2021-04-06 18:13
Nadal tak twierdzę. Warren Buffett kupowałby dziś CD Project. Spółkę skrzywdzoną przez mało kumatych ludzi.

Powiązane: Chiny - Analizy i komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki