REKLAMA

Apator szacuje skons. EBITDA w IV kw. na 19,2 mln zł, a stratę netto na 1,5 mln zł

2022-01-24 18:00
publikacja
2022-01-24 18:00
Apator szacuje skons. EBITDA w IV kw. na 19,2 mln zł, a stratę netto na 1,5 mln zł
Apator szacuje skons. EBITDA w IV kw. na 19,2 mln zł, a stratę netto na 1,5 mln zł
/ Materiały dla mediów

Apator szacuje skonsolidowany zysk EBITDA w czwartym kwartale 2021 r. na 19,2 mln zł, przychody z sprzedaży na 238,2 mln zł, a stratę netto na 1,5 mln zł - podał Apator w komunikacie. W całym 2021 r. przychody szacowane są na 940,3 mln zł, EBITDA na 150,2 mln zł, a wynik netto na 62,7 mln zł.

Jak podano, skorygowany o wpływy ze sprzedaży nieruchomości wynik netto w 2021 r. wynosi ok. 35,1 mln zł.

Wpływ na wyniki miały - w ocenie Apatora - nasilające się w 2021 r., a szczególnie w czwartym kwartale, tendencje istotnego wzrostu kosztów wytworzenia w grupie (o dynamice wyższej niż przewidywana), odczuwane we wszystkich segmentach, jednak w największym stopniu dotyczące Energii Elektrycznej.

"Model sprzedaży, oparty w istotnej części o umowy długoterminowe, zawierane w trybie postępowań o zamówienia publiczne, daje ograniczone możliwości przełożenia inflacji kosztów na ostateczne ceny dla klienta w ramach realizowanych umów, zawieranych w większości w latach 2020-2021. Inflacja kosztów wytworzenia, szczególnie materiałów, która osiągnęła w ostatnich kwartałach niespotykaną dotąd skalę, jest efektem zaburzenia łańcuchów dostaw wskutek pandemii, a także wzrostu globalnego popytu na komponenty i materiały, co istotnie ograniczyło ich dostępność, a w efekcie podniosło ich ceny" - napisano w komunikacie.

Zarząd wskazał, że skala zjawiska ma niespotykany wymiar, więc - w jego ocenie - będzie mieć charakter przejściowy. Jednocześnie, prowadzone są aktywne działania w obszarze renegocjacji kontraktów oraz zmian cenników dla partnerów i dystrybutorów.

Jak podano, oferty składane w bieżących przetargach oraz nowe cenniki, uwzględniające mechanizmy inflacyjne, między innymi w obszarze cen komponentów, materiałów oraz innych czynników wpływających na koszty wytworzenia powinny przynieść stabilizację, a następnie stopniową poprawę marży w perspektywie 2022 r., szczególnie w biznesie związanym z energią elektryczną.

"Jednocześnie, niekorzystny wpływ na wyniki czwartego kwartału miał również wzrost kursów walut w ostatnich tygodniach 2021 roku (szczególnie USD), który przełożył się na ujemny wynik na poziomie działalności finansowej: różnice kursowe i wycena transakcji walutowych" - dodano.

Dla porównania, w czwartym kwartale 2020 r. Apator miał 228,4 mln zł przychodów, 31,16 mln zł EBITDA oraz 12,78 mln zł zysku netto.

Raport za czwarty kwartał 2021 r. Apator planuje opublikować 28 lutego, a raport roczny 28 kwietnia 2022 r. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki