Agora i SFS Ventures kupują Eurozet

Agora SA wspólnie z czeską spółką SFS Ventures kupi udziały w Eurozet, właścicielu m.in. Radia Zet. Akcje wydawcy "Gazety Wyborczej" wyraźnie tanieją.

(fot. Krzysztof Wierzbowski / FORUM)

Jak wynika z opublikowanego przez Agorę komunikatu, wydawca „Gazety Wyborczej” kupi 40 proc. udziałów w Eurozet, zaś pozostałe 60 proc. trafi do SFS Ventures. Negocjacje w sprawie przejęcia właściciela Radia Zet zakończono 20 lutego.

Podana w dokumencie cena wyjściowa za 40 proc. udziałów w Eurozet wynosi 130,75 mln zł. Zawarta umowa przedwstępna przewiduje mechanizm korekty powyższej ceny wyjściowej na podstawie zaudytowanego sprawozdania finansowego grupy Eurozet i innych parametrów ekonomiczno-finansowych.

- Transakcja jest zgodna z długoterminową strategią Grupy Agora, w szczególności z planem wzmacniania pozycji grupy kapitałowej Agory w wybranych obszarach dotychczasowej działalności. Realizacja transakcji może wpłynąć na zrewidowanie planów inwestycyjnych grupy kapitałowej Agora w biznesach pozamediowych – informuje Agora.

SFS Ventures jest spółką prawa czeskiego, której większość udziałów jest własnością spółki zależnej Sourcefabric, oferującej rozwiązania typu open source dla mediów, zaś udział mniejszościowy posiada spółka Salvatorska Ventures LCC, zarejestrowana w USA spółka zależna Media Development Investment Fund. MDIF z kolei założony został 1995 r. przez dziennikarzy Sasę Vucinicia i Stuarta Auerbacha, którzy pozyskali finansowanie w Fundacjach Społeczeństwa Otwartego, instytucji założonej przez miliardera George'a Sorosa. Media Development Investment Fund posiada także 11,5 proc. akcji samej Agory.

Agora bez wpływu na strategię programową

Jako wspólnik mniejszościowy, Agora będzie miała prawo do mianowania i odwołania jednego członka rady nadzorczej Eurozet oraz wpływ na decyzje w wybranych kluczowych sprawach dotyczących, w szczególności struktury kapitałowej, zmiany umowy spółki, zmiany kapitału zakładowego czy likwidacji spółki.

- Uprawnienia te będą przysługiwały Agorze dopóki Agora wraz z podmiotami powiązanymi będzie posiadała co najmniej 34% plus jeden udziałów / głosów w kapitale zakładowym Eurozet / na zgromadzeniu wspólników Eurozet. Jednakże, Agora jako wspólnik mniejszościowy nie będzie mieć wpływu m.in. na działalność operacyjną Eurozet, ani strategię programową radiostacji – zaznacza Agora

SFS Ventures i Agora podpisały ponadto "umowę wspólników", regulującą szczegółowe zasady inwestycji w Eurozet przez SFS Ventures, jako wspólnika większościowego, i Agorę, jako wspólnika mniejszościowego, oraz zasady współpracy tych podmiotów. Umowa wspólników przewiduje m.in. zobowiązania Agora i SFS Ventures do niezbywania udziałów Eurozet (lock-up).

Wspólnicy będą mieli prawo o przyciągnięcia drugiego wspólnika do sprzedaży w zakresie wszystkich jego udziałów (tzw. drag along right) oraz prawo przyłączenia się danego wspólnika do sprzedaży ze wszystkich udziałów posiadanych przez tego wspólnika w przypadku sprzedaży udziałów przez drugiego wspólnika (tzw. tag along right).

Dodatkowo, Agora zastrzegła sobie opcję nabycia wszystkich pozostałych udziałów Eurozet należących do SFS Ventures w okresie rozpoczynającym się po upływie 12 miesięcy, a kończącym się z upływem 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy lub do 20 czerwca 2022 r. w przypadku złożenia SFS Ventures przez Agorę oświadczenia o woli skorzystania z opcji call. Z kolei w tych samych terminach SFS nie może sprzedaż udziałów Eurozet bez zgody Agory.

Jak dodaje notowana na GPW spółka, transakcja nabycia 40 proc. udziałów w spółce Eurozet została sfinansowana przez Spółkę w części ze środków własnych, a w kwocie 75 mln złotych z sublimitu kredytowego w rachunku bieżącym, który zostanie skonwertowany na kredyt nieodnawialny w DNB Bank Polska S.A.

Koniec radiowej sagi

W styczniu Agora podała, że wspólnie z czeską spółką SFS Ventures rozpoczęła negocjacje w sprawie potencjalnego nabycia udziałów w spółce Eurozet. Do grupy Eurozet należą Radio ZET, Antyradio, Meloradio (do września ub.r. działające pod nazwą ZET Gold) i Chillizet oraz serwisy internetowe, a także spółka Studio ZET produkująca reklamy radiowe i telewizyjne oraz agencja eventowa Eurozet Live.

SFS Ventures jest spółką prawa czeskiego, której większość udziałów jest własnością spółki zależnej Sourcefabric, oferującej rozwiązania typu open source dla mediów, zaś udział mniejszościowy posiada spółka Salvatorska Ventures LCC, zarejestrowana w USA spółka zależna Media Development Investment Fund.

Eurozet był wystawiony na sprzedaż kilka miesięcy po kupnie go przez Czech Media Invest od francuskiego koncernu Lagardere. Czeska firma przejęła Eurozet razem z aktywami radiowymi Lagardere w Czechach, Rumunii i na Słowacji, płacąc 73 mln euro. Transakcję ogłoszono w kwietniu 2018 roku, a w czerwcu zgodę na jej realizację w Polsce wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W reakcji na informacje o przejęciu udziałów w Eurozet, akcje Agory wyraźnie tanieją. O 16.43 skala przeceny sięga 9 proc. przy obrotach zbliżających się do 3 mln zł.

MZ

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 35 aerk

czyli radio ZET pozostaje w rękach totalnej opozycji, szkoda

! Odpowiedz
16 3 histeryk

a co ma wspólnego Agora z PO, PSLem czy SLD? Nic zupełnie. To, że nie wychwalają PiSu jak zależne od partii media (TVP, Niezależna, Sieci, w Polityce, Gazeta Polska, TV Republika) nie oznacza, że są wielkimi zwolennikami partii opozycyjnych.

! Odpowiedz
0 3 jacyna2017 odpowiada histeryk

dzięki za 'obiektywizm' - ci z którymi się zgadzam są czyści i prawdomówni a przeciwnicy to krętacze. Patrząc wstecz to dzięki GW i TVN- azi TVP (do niedawna w rękach opozycji - wtedy była obiektywna!?) mamy tak niski poziom dyskusji - zero merytoryki, masa oskarżeń i obelg!

! Odpowiedz
17 30 grzegorzkubik

Jejku radio ZET. Tragiczna rozgłośnia. Nic tam wartościowego nie ma ani muzycznie ani informacyjnie. Pasują do siebie. GW i ZET.

! Odpowiedz
46 17 karbinadel

No i dobrze, że nie poszło w ręce Karnowskich, bo by się nie dało tego słuchać

! Odpowiedz
14 29 artur17


Bardzo dobra wiadomość. Agora stała dwa kroki nad przepaścią, teraz zrobiła duży krok naprzód.
Jedyna udana inwestycja spółki to był Helios, reszta to porażki. Teraz pozbywają się gotówki, za rok wniosek o upadłość.

! Odpowiedz
63 33 mith21

bardzo dobra wiadomość! :))

! Odpowiedz
68 30 plutarch

No, i Zetka wskakuje na playlistę :-) Żeby tylko nadawali mniej tego nowego jazzgotu (hit 1 sezonu).

! Odpowiedz
91 39 adambaginski

W końcu normalna wiadomosc....
Radio zostaje na swoim, wysokim poziomie. Nie będzie się zniżało do poziomu Goebelsa pfu... TVP.

! Odpowiedz
56 187 and00

Czyli Soros sam sobie sprzedał to radio, w wychodzi na to że raczej nikt inny poza agorą nie miał szans.
A decyzja Sorosa zrozumiała, PiS u władzy, na zmianę na razie się nie zanosi pomimo egzotycznego sojuszu KLD, UW i PZPR to i na odcinek Polski trzeba rzucić większe siły,
a jak by nie patrzeć agora ma najszersze zaplecze ekspertów, autorytetów, ogólnie przedstawicieli elyty.
Łatwiej im centralnie koordynować, daty publikacji, kampanie polityczne i propagandowe
Mam tylko nadzieję że do Antyradia nie zaczną zapraszać Żakowskiego albo Lisa
Choć Wojewódzkiego albo Owsiaka niestety pewnie tak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.