REKLAMA

5 tematów tego tygodnia ważnych dla twojego portfela

2020-02-07 16:00
publikacja
2020-02-07 16:00

Rosnąca inflacja i ceny nieruchomości, spory banków z klientami, zarobki w marketach… W mijającym tygodniu opisywaliśmy szereg tematów istotnych dla portfeli Polaków. Wybraliśmy pięć, które naszym zdaniem szczególnie warto podkreślić. Sprawdź, czy coś cię nie ominęło!

fot. Sapunkele / / Shutterstock

1. Inflacja bije po kieszeni

Ekonomicznym tematem numer jeden w tym tygodniu pozostawała inflacja. W opublikowanym we wtorek artykule „Inflacja zżera oszczędności. Będzie jeszcze gorzej” pokazaliśmy, ile obecnie (nie) zarabiamy, trzymając środki na nisko oprocentowanych lokatach i kontach bankowych.

Nad inflacją w środę pochyliła się także Rada Polityki Pieniężnej. Chociaż wzrost cen w pierwszym kwartale może okazać się wyższy niż sądzono, RPP daleka jest od decyzji o podniesieniu stóp procentowych. Odmienny pogląd prezentuje Narodowy Bank Czech, który wbrew wszelkim oczekiwaniom w czwartek podniósł stopy procentowe.

2. Ceny mieszkań wciąż rosną

Nie gasną również emocje wokół rosnących cen nieruchomości. Najnowsze dane na ten temat opublikowaliśmy we wtorek w artykule „Mieszkanie droższe niż w 2008 r., a ceny wciąż rosną”. W Warszawie za mieszkanie trzeba już płacić średnio powyżej 9000 zł za metr kwadratowy. Pomimo tak wysokich cen popyt wciąż nie hamuje.

W tle dyskusji na temat tego, czy na rynku nieruchomości mamy już bańkę cenową, w środę w mediach pojawiły się spekulacje o możliwych utrudnieniach w dostępie do kredytów hipotecznych, dzięki którym nadzorcy chcieliby ograniczyć popyt.

Sposób na ograniczenie wzrostu cen mieszkań znaleziono natomiast nad Balatonem. Nowatorski pomysł węgierskiego rządu opisaliśmy w środę w artykule „Inwestycja w mieszkanie? Węgrzy mają alternatywę”.

3. Znamy najnowsze prognozy walutowe

Jak zwykle na początku miesiąca w Bankier.pl opublikowaliśmy najnowszy zestaw prognoz walutowych. Widać w nich, że analitycy nie wierzą we wzrost kursu franka szwajcarskiego. Z kolei prognozy dla kursu euro na najbliższe kwartały wciąż oscylują blisko poziomu 4,30 zł.

Wyjeżdzającym na ferie przypominamy o podstawowych zasadach związanych z wymianą walut i płatnościami zagranicą. Zbiór konkretnych porad dostępny jest w poradniku „Jak nie stracić na wymianie walut?”.

4. Klienci kontra banki (i prowizje w tle)

Klienci spierają się z bankami o zwroty prowizji od spłaconych kredytów. Po styczniowej publikacji dotyczącej zwrotów prowizji od kredytów spłaconych przed terminem dostaliśmy lawinę wiadomości od czytelników piszących na adres alert@bankier.pl. Instrukcję, co robić w takiej sytuacji, zamieściliśmy w środowym artykule „Bank nie chce oddać prowizji? Podpowiadamy, co robić”.

Klienci banków narzekali także na opłaty pobierane przez banki za zaświadczenia wydawane kredytobiorcom. Jak wynika z analizy Bankier.pl, na polskim rynku sięgają one od kilku do nawet kilkuset złotych. Sprawą zajął się już Rzecznik Finansowy.

5. Markety walczą o pracownika. Ile zarabia się "na kasie"?

Zarobki kasjerów w Lidlu i Biedronce również budzą emocje, co regularnie potwierdzają redakcyjne statystyki artykułów. Sprawdziliśmy więc, ile w tych sklepach zarabia się na stanowisku kasjera.

Jak się okazuje, pracownicy dyskontów nierzadko otrzymują niemal tyle, ile wynosi średnia płaca w kraju, choć ich pensje zależą m.in. od stażu pracy i miejsca jej wykonywania (w dużych miastach zarabia się więcej).

W mijającym tygodniu poznaliśmy także ranking ulubionych sklepów Polaków. Pierwsze miejsce zajął Rossmann, Lidl był czwarty, zaś Biedronka spadła do drugiej dziesiątki.

Jeżeli nie widzisz poniższej ankiety, kliknij w ten link

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kaaasia1980
Co do portfela to warto przynajmniej spróbować o dotację. Bo tych bezzwrotnych (nie tylko na firmę) jest teraz duuuużo. Fajnie to opisał gościu w 1 takiej książce Sekrety 12 sposobów.. jakoś tak ten tytuł się zaczynał :) Naprawdę rewelka ta książka.

Powiązane: 5 tematów ważnych dla twojego portfela

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki