Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Skorzystaj z pomocy eksperta
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Z pozoru zwyczajne konta bankowe mogą oferować zdecydowanie więcej. Często dają możliwość pomnażania środków. W tym celu warto znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe.

Najlepsze konta oszczędnościowe

W dzisiejszych czasach posiadanie rachunku bankowego jest praktycznie normą: bez niego trudno o codzienne zakupy i regulowanie płatności. Funkcji, które daje, jest jednak zdecydowanie więcej. Wbrew pozorom współpraca z bankiem nie musi opierać się wyłącznie na spłacaniu zaciągniętych zobowiązań. Równie dobrze to bank może płacić nam za to, że decydujemy się na powierzenie mu swojego kapitału. W tym celu warto zainteresować się rankingiem kont oszczędnościowych. Pozwalają w łatwy i niezwykle bezpieczny sposób oszczędzać. Co najważniejsze – nie będą wymagać od nas praktycznie żadnej aktywności oraz dodatkowej wiedzy. Najlepsze konta oszczędnościowe działają dokładnie w taki sam sposób, jak zwykle rachunki, ale pozwalają przy tym zarabiać.

Najlepsze konta oszczędnościowe - Ranking SMART (fot. maitree rimthong / Pexels)

Konto oszczędnościowe vs. lokata

Wiele osób myli ze sobą te dwa produkty. W rzeczywistości, choć służą do tego samego, czyli oszczędzania, znacznie się od siebie różnią. Lokaty terminowe zawierane są na określony czas (np. 6 lub 12 miesięcy), a do kapitalizacji odsetek, czyli dopisania ich do naszego stanu posiadania, dochodzi najczęściej na koniec tego okresu. Jednocześnie zakładając lokatę powierzamy bankowi określone środki. Aby znów swobodnie nimi dysponować, musimy zerwać lokatę, co zwykle wiąże się z utratą wypracowanego kapitału.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku konta oszczędnościowego: wprawdzie w tym przypadku również odnosimy zyski dzięki oprocentowaniu, jednak kapitalizacja odsetek odbywa się częściej – zwykle co miesiąc, choć dostępne są nawet oferty kapitalizacji dziennej. Środkami znajdującymi się na tym rachunku można swobodnie dysponować bez obaw o to, że utracimy wszystkie wypracowane zyski. Najlepsze konta oszczędnościowe pozwalają więc jednocześnie oszczędzać i nie martwić się o dodatkowe ograniczenia.

Jak znaleźć idealne konto oszczędnościowe?

Jest jeszcze jeden czynnik, który łączy konta oszczędnościowe z lokatami: jest nim oprocentowanie. W obu przypadkach im wyższe, tym lepiej dla nas. Dokonując porównania kont oszczędnościowych, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, ile zyskamy.

Oferta oprocentowania kont oszczędnościowych i lokat jest silnie uzależniona od stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Im niższe stopy, tym mniejsze oprocentowanie. Z tego względu nawet najlepsze konta oszczędnościowe nie gwarantują bardzo wysokich zysków. Jednocześnie jednak rekompensują to niezaprzeczalnymi zaletami.

Zalety kont oszczędnościowych

To, jakie zyski uda się wypracować naszemu kapitałowi, zależy przede wszystkim od obranej przez nas strategii. Istnieją oczywiście bardzo efektywne sposoby na pomnażanie środków. Zwykle jednak wiążą się z większym ryzykiem i koniecznością zaznajomienia się z bardziej rozbudowanymi narzędziami. Tymczasem już samo zapoznanie się z rankingiem kont oszczędnościowych i wybór najlepszej propozycji umożliwia:

  • Oszczędzanie bez zbędnych ograniczeń – decydując się na konto oszczędnościowe nie zamrażamy kapitału, możemy nim swobodnie dysponować bez obaw o to, że w sytuacji awaryjnej utracimy wypracowane zyski.
  • Natychmiastowe rozpoczęcie oszczędzania – wybierając standardową lokatę będziemy musieli poczekać na moment, w którym odsetki faktycznie znajdą się na naszym koncie. Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku konta oszczędnościowego – niezależnie od sumy, która się na nim znajduje, kapitał zaczyna pracować niemal natychmiast.
  • Najwyższe bezpieczeństwo – inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z ryzykiem. Najlepsze konta oszczędnościowe są go pozbawione. Nawet jeżeli dojdzie do bankructwa banku, fundusz gwarancyjny będzie odpowiadał za zobowiązania do kwoty 100 tysięcy euro.
  • Elastyczne oszczędzanie – w przeciwieństwie do lokat terminowych konta oszczędnościowe umożliwiają wygodne przelewanie środków. To bardzo wygodne np. jeżeli chcemy co miesiąc przeznaczać w tym celu określoną część pensji.
  • Komfort psychiczny – wbrew pozorom wpływa na niego nie tylko bezpieczeństwo. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest przemawianie do naszej wyobraźni: konto oszczędnościowe może służyć jako wirtualna skarbonka, umożliwiająca zbieranie środków na określony cel. Szybko zauważymy, że nasze starania przynoszą wymierny rezultat, więc zachęci nas to do dalszego oszczędzania.

Powiązanie z kontem osobistym

Większość banków proponuje swoim klientom prowadzenie konta oszczędnościowego jako dodatkowego rachunku do konta osobistego. To bardzo dobra opcja, która ułatwia codzienne życie i zapewnia wyższe bezpieczeństwo. W takim przypadku, np. dokonując płatności w sklepie, korzystamy z ROR, na którym znajdują się środki, które chcemy przeznaczyć na codzienne płatności. Na konto oszczędnościowe trafiają natomiast nadwyżki, które spokojnie pracują. Jeżeli będziemy ich potrzebować, wystarczy jedna dyspozycja przelewu i w ciągu kilku chwil będziemy mogli dysponować środkami. Warto zapoznać się z rankingiem kont osobistych, aby znaleźć najlepszy produkt, najbardziej dostosowany do naszych preferencji i oczekiwań.

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Kiedyś niemal tradycją było zakładanie konta oszczędnościowego dla dziecka już w momencie jego narodzin. Czasy się zmieniają, zmienia się również oblicze bankowości, jednak to rozwiązanie nie straciło na znaczeniu. To znakomita opcja dla zaradnych rodziców, którzy chcą zabezpieczyć przyszłość potomka i w sposób regularny odkładać fundusze, które umożliwią mu start w dorosłość. Założenie konta dla dziecka jest niezwykle proste i wszelkie procedury w ciągu kilku chwil załatwimy online lub w oddziale banku. Później wystarczy przelewać na rachunek ustaloną kwotę. Oprócz zakumulowanego kapitału pociecha będzie w miarę potrzeb mogła korzystać również z naliczonych odsetek.

Szeroka oferta banków

Większość banków przygotowała atrakcyjne propozycje kont oszczędnościowych dla dziecka. W części z nich oprocentowanie jest uzależnione m.in. od regularności i wartości wpłat. W różny sposób możemy kształtować również dostęp do środków: obok standardowego rozwiązania, w którym zebrany kapitał staje się dostępny dla dziecka po ukończeniu 18 roku życia niektóre instytucje dają również opcję wypłaty środków po 13 urodzinach. Samo w sobie może stać się to dobrą lekcją nie tylko oszczędzania, ale również racjonalnego wydawania pieniędzy i zarządzania własnym budżetem. Niezależnie od wybranego modelu: konto bankowe dla dziecka, zwłaszcza takie rozszerzone o funkcje oszczędzania, to znakomity wybór i inwestycja w jego przyszłość.

Jak korzystać z rankingu kont oszczędnościowych?

Przygotowany ranking kont oszczędnościowych pozwala w prosty sposób odnaleźć najlepsze konto oszczędnościowe, a więc produkt, który pozwoli oszczędzać bez wyrzeczeń i ponoszenia ryzyka, oraz założyć rachunek przez Internet po przejściu bezpośrednio na stronę banku. W łatwy sposób można poznać również szczegóły i dodatkowe informacje na temat oferty. Warto skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi danymi, aby wybrać najlepszy model oszczędzania.


2020-07-01

Oszczędzanie wody się opłaca. Jak oszczędzać wodę?

Skuteczne oszczędzanie dotyczy nie tylko pieniędzy, które wędrują na nasze konto. Ważne są również zasoby, z których korzystamy. Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również zawartość portfela.

2020-06-09

Curve: jak dziala karta Curve i jak ją zdobyć?

Posiadanie wielu kart płatniczych daje więcej możliwości, z drugiej strony oznacza dodatkowe problemy. Zarządzanie plastikami i zapewnienie im bezpieczeństwa jest wówczas zdecydowanie trudniejsze. Z pomocą przychodzi jednak karta Curve.

2020-01-23

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - jaki rachunek wybrać?

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt finansowy, który pozwala na bezpieczne i elastyczne gromadzenie środków pieniężnych. Konto tego typu można założyć w dowolnym momencie życia, jednak im wcześniej tym więcej środków uda nam się zgromadzić. Dlatego warto o nim pomyśleć również pod kontem systematycznego oszczędzania dla dziecka.

Konto oszczędnościowe ranking - jakie wybrać konto oszczędnościowe?

Najlepsze konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie zbliżone do lokat terminowych. Konto oszczędnościowe ma jednak tę zaletę, że można wycofać z niego pieniądze w dowolnej chwili nie tracąc odsetek. Aktualne oprocentowanie znajdziecie zawsze w rankingu kont oszczędnościowych.

Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert

Pomnażanie pieniędzy i swoboda dokonywania wpłat i wypłat bez utraty naliczonych odsetek – to główne cechy konta oszczędnościowego. Rachunki oszczędnościowe łączą zatem walory standardowych kont osobistych oraz lokat terminowych.

Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach?

Nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może nam przynieść same korzyści. Niestety, wciąż jest bardzo dużo osób, które każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem, a czasem muszą się również borykać ze sporym zadłużeniem.

Ikona informacji
poradniki