REKLAMA

Czechy nieoczekiwanie podnoszą stopy. Polska od dawna w tyle

2020-02-06 14:26
publikacja
2020-02-06 14:26

Narodowy Bank Czech nieoczekiwanie podniósł stopy procentowe. Południowi sąsiedzi jeszcze nigdy wcześniej nie mieli stóp tak wyraźnie wyższych od polskich.

fot. PETR JOSEK / / FORUM

Decyzją czeskiego banku centralnego główna stopa procentowa w została podniesiona z 2,00 proc. do 2,25 proc., czyli o 25 punktów bazowych. O tyle samo co stopa referencyjna wzrosły także stopa lombardowa (do 3,25 proc.) oraz stopa dyskontowa banku centralnego (1,25 proc.).

Co istotne, podwyżki stóp nie spodziewał się żaden z ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera. W świecie bankowości centralnej takie niespodzianki nie zdarzają się zbyt często.

Dzisiejsze przesunięcie stóp procentowych w górę jest pierwszym od maja 2019 r. Jednocześnie jest to już w sumie 8. podwyżka kosztu kredytu przez CNB od sierpnia 2017 r., gdy CNB zerwał z polityką „technicznie zerowych” stóp procentowych. Była to wówczas pierwsza od 2012 roku podwyżka kosztów kredytu w Europie Środkowej.

Stawka referencyjna na poziomie 2,25 proc. nad Wełtawą oznacza, że stopy procentowe są tam po raz pierwszy w historii o 0,75 pkt. proc. wyższe nad Wisłą. W czasie burzliwej monetarnej historii obu krajów zdarzało się, że stopy w Polsce były dużo wyższe niż u sąsiadów. 1,5 proc. na liczniku w Polsce widnieje od marca 2015 r., co jest najdłuższym okresem monetarnej stabilizacji w historii.

Za bezpośrednią przyczynę dzisiejszej podwyżki uznać można inflację, która w Czechach wynosi 3,2 proc. Tymczasem czeski cel inflacyjny wynosi 2 proc. z tolerowanym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony. Pod tym względem Czesi są bardziej restrykcyjni od Polaków, ponieważ cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. z takim samym dopuszczalnym odchyleniem. Warto dodać, że inflacja w grudniu 2019 r. wyniosła w Polsce 3,4 proc., a więc była nieco wyższa niż w Czechach.

Odważnie prowadzony cykl podwyżek stóp procentowych może mieć jeszcze jedno, nieco bardziej nieoczywiste podłoże.

- W Czechach jest więcej osób, dla których podniesienie stóp procentowych może być korzystne. Czechy to kraj o większej stopie oszczędności niż Polska i kraj o większej liczbie bardzo zamożnych ludzi, budujących duże zasoby krajowego kapitału. Na przykład, na liście miliarderów Forbesa jest sześciu Czechów i tylko czterech Polaków. Ktoś może podnieść argument, że to nie powinno mieć na politykę pieniężną żadnego wpływu, bo banki centralne są niezależne i dbają tylko o stabilną inflację. Ale jednak układ interesów społecznych i politycznych może determinować działanie instytucji – pisał w 2018 r. Ignacy Morawski, założyciel dyrektor SpotData, w artykule „Dlaczego Czesi podnoszą stopy, a Polacy nie?”

W reakcji na nieoczekiwaną decyzję CNB kurs EUR/CZK zszedł do 24,90 korony wobec 25,07 korony przed decyzją.

Tymczasem w Polsce na pierwsze od 2015 r. podwyżki stóp procentowych będziemy musieli najprawdopodobniej jeszcze długo poczekać. Mało tego, nie brak głosów, że w obliczu nadchodzącego spowolnienia pierwszym ruchem będzie cięcie stóp.

- Jeżeli chodzi o moje osobiste zdanie to potwierdzam to, że przypuszczam, iż do końca mojej kadencji i kadencji Rady stopy pozostaną na tym samym poziomie, a generalnie w tym okresie prawdopodobieństwo obniżenia stóp będzie większe niż podwyższenia - powiedział prezes podczas konferencji po posiedzeniu RPP – powiedział w trakcie wczorajszej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

- W pierwszych kwartałach tego roku przewidujemy wzrost inflacji, trudno powiedzieć do jakiego poziomu, ale możliwe, że do górnego pułapu odchyleń celu inflacyjnego, a potem w drugiej połowie roku przewidujemy spadek – dodał szef banku centralnego.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (50)

dodaj komentarz
czytacz
Widać tam poszli po rozum do głowy,a u nas chodzą po rozum od tyłu i poniżej pasa!
karllos7799
masakra znowu przez "dojną zmianę" jesteśmy w tyle, nawet za Czechami...
zops
Czasy prusackie Polakom nie zagrażają. Amerykanski poziom wyznaczany posiadaniem samochodu osiagnelismy. Gdyz kazdy moze kupic chociaz uzywany samochod. ..... 1234567890 ..... Amerykanin uzywa jednak w domu kilku komputerow [][]. Polska jest krajem zacofanym chociaz uzywa sie systemow Live-CD, jak np. [][].ubuntu.[][], [][].puppylinux.Czasy prusackie Polakom nie zagrażają. Amerykanski poziom wyznaczany posiadaniem samochodu osiagnelismy. Gdyz kazdy moze kupic chociaz uzywany samochod. ..... 1234567890 ..... Amerykanin uzywa jednak w domu kilku komputerow [][]. Polska jest krajem zacofanym chociaz uzywa sie systemow Live-CD, jak np. [][].ubuntu.[][], [][].puppylinux.[][], [][].centos.[][], [][].debian.[][] i.in. ..... 1234567890 ..... U nas w bloku brak MAC`a i trudno stwierdzic czy w calym blokowisku sa MACeje. ..... 1234567890 ..... W SYSTEMACH Live-CD Z CZCIONKA NIE ZAWSZE JEST OK. [][] ..... 1234567890 ..... [][].wells24 . c o m
sammler
Jak to się dzieje, że mam rozkład ocen: 35+/0-, a na drugi dzień 73+/68- ? Takie cuda chyba tylko na Bankierze :(
bha
Cóż...Co się odwlecze to .......
blind-oln
Kto ma niby uwierzyć w te 3,4% inflacji w Polsce? Raczej 8-12%.
pioorek
Śmieszy mnie super ocena pepików. Zerknijcie sobie przez ile lat Czesi mieli 0%, non stop stopa oprocentowania niższa lub znacznie niższe niż u nas, jak tam musi być napompowana gospodarka tanim kredytem.

Na pewno jakiś poziom bogactwa w Czechach panuje, ale nie wmówicie mi, że ludzie nie korzystali z niskich stóp procentowych
Śmieszy mnie super ocena pepików. Zerknijcie sobie przez ile lat Czesi mieli 0%, non stop stopa oprocentowania niższa lub znacznie niższe niż u nas, jak tam musi być napompowana gospodarka tanim kredytem.

Na pewno jakiś poziom bogactwa w Czechach panuje, ale nie wmówicie mi, że ludzie nie korzystali z niskich stóp procentowych i nie brali kredytów na potęgę. Podobnie zresztą jest obecnie w strefie euro - kredyty oprocentowane na poziomie 1% (po uwzględnieniu marży banku).
sammler
W ocenie trzeba zawsze przyjmować szerszą perspektywę. Stopy banku centralnego to tylko jeden element oceny. Gdy wynosiły one 0%, praktycznie tyle samo wynosiła inflacja (od 2013 do 2017 wahała się między 0 a 1%), gdy cel wynosił 2%.

https://pl.tradingeconomics.com/czech-republic/inflation-cpi

Jeżeli poniższe dane są
W ocenie trzeba zawsze przyjmować szerszą perspektywę. Stopy banku centralnego to tylko jeden element oceny. Gdy wynosiły one 0%, praktycznie tyle samo wynosiła inflacja (od 2013 do 2017 wahała się między 0 a 1%), gdy cel wynosił 2%.

https://pl.tradingeconomics.com/czech-republic/inflation-cpi

Jeżeli poniższe dane są prawdziwe, to oprocentowanie depozytów nie schodziło poniżej 1% p.a., a kredyty kosztowały 3% p.a. U nas przy inflacji 3,9% oprocentowanie depozytów rocznych rzadko przekracza 1-1,5%, a kredyty są po 10%.

https://pl.tradingeconomics.com/czech-republic/inflation-cpi

Ich "RPP" działa aktywnie - nasza zdaje się realizować inne cele niż zapisane w konstytucji.

Czy teraz widzisz różnicę?
sammler odpowiada sammler
Kurczę - dwa razy wkleił mi się ten sam link - zmień sobie dane po prawej stronie i znajdź stopy w kategorii "Pieniądz".
angol odpowiada sammler
Rozdział X konstytucji i reguła wydatkowa.

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki