Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Skorzystaj z pomocy eksperta
Lokata "Lubię to Polecam"

Oprocentowanie
2,5%
Okres
3 mies.
Odsetki
50,9 zł
Kwota na koniec
10050,9 zł
Dodatkowe warunki
Tak

tylko dla posiadaczy konta osobistego, którzy:
a) skutecznie polecą Konto 360° lub Konto 360° Student znajomemu, który wypełni dodatkowe warunki,
lub
b) są nowymi klientami, a Konto 360° lub Konto 360° Student otworzą z polecenia oraz spełnią dodatkowe warunki.
Warunki o których mowa to wyrażenie zgód marketingowych, zrealizowanie płatności bezgotówkowych kartą lub Blikiem na kwotę 360 zł w ciągu 30 dni od otwarcia konta.
Zarówno osoba polecająca, jak i zaproszony mają obowiązek zarejestrować się w programie oraz wyrazić zgody marketingowe.

Lokata "Lubię to Polecam" szczegóły

Lokata na Nowe Środki

Oprocentowanie
0,8%
Okres
2 mies.
Odsetki
10,79 zł
Kwota na koniec
10010,79 zł
Dodatkowe warunki
Tak

Wyłącznie na nowe środki. Wymagane wyrażenie zgód marketingowych.

Lokata na Nowe Środki szczegóły

Lokata na Nowe Środki

Oprocentowanie
0,6%
Okres
3 mies.
Odsetki
12,21 zł
Kwota na koniec
10012,21 zł
Dodatkowe warunki
Tak

Wyłącznie na nowe środki. Wymagane wyrażenie zgód marketingowych.

Lokata na Nowe Środki szczegóły

Lokata Mobilna

Oprocentowanie
0,5%
Okres
3 mies.
Odsetki
10,18 zł
Kwota na koniec
10010,18 zł
Dodatkowe warunki
Nie
Lokata Mobilna szczegóły

Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Lokaty stanowią jeden z fundamentów bezpiecznego oszczędzania. Produkty poszczególnych banków oferują jednak różne warunki. Warto zapoznać się z rankingiem lokat, aby wybrać najlepszą opcję.

Osoby chcące efektywnie pomnażać swój kapitał mają do wyboru wiele różnych narzędzi. Te umożliwiające wyższe zyski wiążą się również z wyższym ryzykiem. Lokaty bankowe gwarantują natomiast najwyższy poziom bezpieczeństwa: udzielając pieniędzy bankowi zyskujemy pewność, że po określonym czasie na naszym koncie znajdzie się suma powiększona o ustalone oprocentowanie (po potrąceniu podatku od zysków kapitałowych). Z tego powodu to doskonała opcja dla osób, które dysponują wolną gotówką, nie będą potrzebowały jej przez określony czas, a jednocześnie chciałyby powiększyć swój stan posiadania bez dodatkowych starań i ryzyka. Oferta różnych banków zasadniczo się od siebie różni, warto posłużyć się rankingiem lokat, aby znaleźć tę gwarantującą najwyższe zyski.

Najlepsze lokaty - Ranking SMART (fot. theta / thetaXstock)

Ranking lokat – na czym polega?

Przed produktami oszczędnościowymi stawiamy jeden cel: efektywne pomnażanie kapitału. Najlepsze lokaty powinny więc wyróżniać się przede wszystkim jak najwyższym oprocentowaniem. Warto zwrócić jednak uwagę również na inne parametry, takie jak okres, na który można otworzyć lokatę, oraz maksymalną sumę, którą można na nią wpłacić. Od tych czynników w znacznej mierze zależeć będzie osiągnięty zysk: im wyższa kwota i oprocentowanie w skali rocznej oraz dłuższy czas aktywności lokaty, tym więcej zarobimy.

Oprócz tego należy zapoznać się ze szczegółową propozycją banku. Obecna sytuacja na rynku sprawia, że najlepsze lokaty adresowane są często do nowych klientów. W wielu przypadkach oprócz samej lokaty konieczne będzie również otwarcie konta osobistego. Jeżeli chcemy tego uniknąć, konieczne może stać się wybranie innej oferty.

Oprocentowanie lokat

To oprocentowanie wpływa na pozycję lokaty w rankingu i siłą rzeczy najbardziej interesuje klientów banków. Należy zdać sobie sprawę, że jest ono w głównej mierze uzależnione od wysokości stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Im są niższe, tym niższe będzie również oprocentowanie lokat, co ucieszy z kolei kredytobiorców. Obecna sytuacja rynkowa sprawia, że trudno o wyjątkowo korzystne oferty lokat. Nie oznacza to jednak, że nie można takich znaleźć. Banki starają się atrakcyjnymi propozycjami przede wszystkim przyciągnąć nowych klientów albo przekonać do pozostania tych, których już pozyskali. W rankingu lokat warto więc przeanalizować różne konfiguracje, uwzględniające również specjalne wymagania albo konieczność prowadzenia konta osobistego.

Ranking lokat bez konta

Przygotowany ranking lokat ułatwia również znalezienie ofert niewymagających założenia konta w konkretnym banku. Wbrew pozorom to coraz powszechniejsze rozwiązanie, które wprawdzie nie gwarantuje tak wysokich zysków jak w przypadku propozycji powiązanych z nowych rachunkiem, ale przekłada się na mniejsze formalności i wygodną formę dostępu do środków. Zazwyczaj po wybraniu konkretnej opcji z rankingu lokat zostaniemy przeniesieni na stronę banku, co umożliwi założenie lokaty online w ciągu kilku chwil. To także dobra propozycja dla osób, które lokują środki w kilku instytucjach i obawiają się dodatkowych kosztów, na jakie mogłoby ich narazić założenie nowego konta osobistego.

Najwyższe bezpieczeństwo

Z pewnością największą zaletą lokat jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Powierzając środki bankowi w tej formie, niczego nie ryzykujemy: mamy pewność, że po określonym czasie wrócą na nasze konto wzbogacone o ściśle określoną kwotę oprocentowania. Klient jest właściwie zabezpieczony nawet w tak skrajnej sytuacji, jak bankructwo banku: wówczas zobowiązania do wysokości 100 000 tysięcy euro przejmie Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Założenie lokaty może również ochronić nas przed działaniem przestępców, którzy np. przejęliby dostęp do naszej karty płatniczej: przechowując znaczne środki na przypisanym do niej rachunku osobistym, mogłoby się to wiązać ze znacznymi stratami. Lokata natomiast pozostanie poza ich zasięgiem, nawet jeżeli przejmą PIN umożliwiający wykonywanie większych transakcji.

Zerwanie lokaty

Nie musimy obawiać się, że „zamrażając” fundusze na lokacie, tracimy do nich całkowicie dostęp. Jeżeli wydarzy się sytuacja awaryjna i będziemy potrzebować natychmiastowego dostępu do środków, zawsze możemy zerwać lokatę. W takiej sytuacji pieniądze powrócą na nasze konto, jednak bez zakumulowanych odsetek. Można więc stwierdzić, że ani niczego nie tracimy, ani nie zyskujemy. Dokładnie tak, jakby środki przez ten czas spoczywały na zwykłym, nieoprocentowanym rachunku.

Zalety lokaty bankowej

  • Bezpieczne oszczędzanie – największą zaletą lokat jest bezpieczeństwo, które gwarantują. W przeciwieństwie do produktów inwestycyjnych nie wiążą się z jakimkolwiek ryzykiem, nie musimy posiadać również jakiejkolwiek wiedzy na temat finansów i rynku. Wszystko, co musimy zrobić, to otworzyć lokatę w interesującym nas banku i czekać na naliczenie odsetek.
  • Zamrożenie środków – wprawdzie wiele osób uważa to za jedną z największych wad lokat bankowych, jednak warto spojrzeć na to z drugiej strony: brak możliwości korzystania ze środków, które chcemy pomnażać, może wesprzeć nas w procesie długofalowego oszczędzania i przekonać np. do pomysłu porzucenia zbędnego zakupu. Poza tym – kapitał będzie jeszcze trudniej dostępny dla przestępców.
  • Minimum formalności – założenie lokaty bankowej jest niezwykle proste i zazwyczaj zabiera zaledwie kilka minut. Dzięki temu możemy zacząć oszczędzać niemal natychmiast, bez konieczności mierzenia się z rozbudowanymi procedurami. Wszystkie narzędzia znajdziemy w Internecie.
  • Bogata oferta – jak pokazuje ranking lokat, na rynku można znaleźć wiele produktów, oferujących różne oprocentowanie, zakres wpłat czy okres, przez który możemy oszczędzać. Dzięki temu możemy wybierać spośród wielu opcji i wybrać najlepsze lokaty, a w przypadku zmiany liderów po wybranym okresie zmienić produkt na inny i oszczędzać jeszcze więcej. Jeżeli nie chcemy wiązać się z nowym bankiem na dłużej, możemy przeanalizować również ranking lokat bez konta, co jeszcze bardziej ograniczy formalności.

2020-05-15

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-03-02

Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na regularne oszczędzanie

Oszczędzanie to coś, co już dziś może zacząć praktycznie każdy. Dowiedz się, jak zacząć oszczędzać, i poznaj sprawdzone sposoby, które ci to ułatwią!

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Lokaty krótkoterminowe - rodzaje, oferty banków, ranking

Lokaty krótkoterminowe to depozyty o okresie nieprzekraczającym kilku miesięcy. Najpopularniejsze terminy lokat krótkoterminowych to miesiąc, dwa miesiące i trzy miesiące. Ale banki oferują także lokaty na znacznie krótsze terminy np. 1 dzień.

Ikona informacji
poradniki