REKLAMA

Skargi na "rażąco wysokie" opłaty bankowe. Pod górkę frankowcom?

2020-02-04 20:27, akt.2020-02-05 07:48
publikacja
2020-02-04 20:27
aktualizacja
2020-02-05 07:48

O zbyt dużej swobodzie bankowców mówi w swoim najnowszym komunikacie Rzecznik Finansowy, przywołując wysokość opłat za niektóre czynności. Stawki mają wynosić nawet kilkaset złotych. Tego rodzaju wydatku nie unikną frankowcy, którzy przygotowują się do sądowych rozpraw w bankami.

/ Shutterstock

Kilkaset złotych za dostarczenie historii spłaty kredytu albo potwierdzenie spłaty pożyczki - na takie pozycje w cennikach skarżyć się mają do Rzecznika Finansowego klienci banków. Rzecznik podsumowuje takie praktyki jednoznacznie: banki cieszą się w tym zakresie zbyt dużą swobodą i w niekontrolowany sposób ustalają cenniki w tabelach opłat i prowizji dołączanych do umów kredytowych.

Rozjazd ceny i kosztów usługi

– W sprawach zarejestrowanych w biurze Rzecznika Finansowego banki pobrały odpowiednio 300 zł i 520 zł za jedno zaświadczenie. Te przypadki są przedmiotem zawiadomienia skierowanego do prezesa UOKIK. Ale docierają do mnie informacje, że czasem te koszty sięgają nawet 1000 zł – mówi Katarzyna Szwedo-Mackiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.

Fragment cennika PKO BP - "Wydanie zaświadczenia o aktualnym stanie zadłużenia na życzenie kredytobiorcy, pożyczkobiorcy lub poręczyciela" / PKO BP

Zdaniem Rzecznika kilkaset złotych to kwota pobierana w sposób zupełnie nieadekwatny do nakładu pracy, jaki z daną czynnością się wiąże. I podaje przykład - historia spłaty kredytu to zestaw informacji, jakie każdy bank-kredytodawca posiada w swoich systemach informatycznych, w związku z czym wygenerowanie dokumentu to czynność czysto techniczna. Opłaty w wysokości kilkuset złotych miałyby, zdaniem Rzecznika, uzasadnienie, gdyby bank posiadał rzeczone informacje wyłącznie w papierowych dokumentach i do ich przetwarzania musiał angażować dodatkowe zasoby ludzkie. Tym samym brak korelacji pomiędzy ceną a kosztem świadczenia usługi.

Opłaty dla frankowców

Rzecznik Finansowy zwraca uwagę, że wysokie stawki są dotkliwe m.in. dla posiadaczy tzw. kredytów walutowych, którzy dokumentacji dotyczącej kredytu potrzebują, przygotowując się do procesów sądowych przeciwko bankom. Jak czytamy w komunikacie biura Rzecznika Finansowego, takie praktyki można by uznać za naruszenie obowiązku współdziałania banku jako wierzyciela przy wykonaniu zobowiązania.

Walczysz o franki w sądzie czy czekasz? Weź udział w badaniu Bankier.pl. Kliknij tutaj, aby otworzyć ankietę w osobnym oknie.

– Tak wysokie opłaty pobierane z tego tytułu mogą stanowić barierę dla kredytobiorców w dochodzeniu swoich praw i ochronie interesów. Barierę tę można rozpatrywać bezpośrednio: jest to wysoka „cena" dla kredytobiorcy za proste potwierdzanie swojej sytuacji finansowej przed różnymi podmiotami. Pośrednio jest to też finansowa bariera w sporze z samym kredytodawcą np. w zakresie udzielonego kredytu. Aktualnie „frankowicze" chętniej dochodzą swoich roszczeń przed sądem z uwagi na orzecznictwo usuwające wiele wątpliwości na korzyść konsumenta – mówi Paulina Krakowska z biura RF.

Analiza spraw, które trafiły pod rozpatrzenie biura Rzecznika wykazuje, że w ostatnim czasie opłaty za zaświadczenia dotyczące spłaty kredytu były wręcz podwyższane.

Kliencie, zareklamuj

O wpływających skargach Rzecznik zawiadomił prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Klientów banków zachęca natomiast, by w podobnych przypadkach składać reklamacje do banków. Jeśli natomiast zostaną odrzucone, kolejnym krokiem może być wniosek o internwencję Rzecznika Finansowego.

Czy spotkałeś/-aś się z podobnymi praktykami banków? Jeśli tak, opisz nam swój przypadek:  

Kliknij, żeby przejść do formularza ze zgłoszeniem » / Bankier.pl

MW

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mkx
A pełny raport z BIKu kosztuje 30zł... Wszystko tam jest.
trooper
Podatek Bankowy = wyższe opłaty dla klientów banków, wyższe oprocentowanie kredytów i niższe oprocentowanie lokat. Poziom zysków/marż musi zostać zachowany, więc jest to przerzucanie kosztów z jednej beczki na inną. PIS zabrał Polakom, tylko zatrudnił BANKI do pośrednictwa w ściąganiu tej nowej daniny. A Polak głupi Podatek Bankowy = wyższe opłaty dla klientów banków, wyższe oprocentowanie kredytów i niższe oprocentowanie lokat. Poziom zysków/marż musi zostać zachowany, więc jest to przerzucanie kosztów z jednej beczki na inną. PIS zabrał Polakom, tylko zatrudnił BANKI do pośrednictwa w ściąganiu tej nowej daniny. A Polak głupi kupił tą bajeczkę, że źli bankierzy zapłacą buahaha
antybolszewik
Co rok przez polityków na banki nakładany jest nowy obowiązek, podatek, składka BFG do SKOKów lub rekomendacja. Wiele razy na tym forum pisaliśmy, że banki to nie organizacje charytatywne i przerzucą ten podatek na klientów. Teraz zdziwienie?!
trooper
Zachód Polski wiedział, wschód i południ żyją nadal w zaprzeczeniu.
czytacz
To jest właśnie przykład banksterstwa
oksymetolon
nic nie da zawyżanie opłat, i tak utopią miliardy na przyszłych odfrankowieniach i unieważnieniach tej lichwy... choć finalnie wyjdą na plus gdyż tylko część pójdzie po sprawiedliwość...

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki