REKLAMA

10 strasznych wykresów o koronawirusowym krachu, które warto zobaczyć

2020-04-09 06:00
publikacja
2020-04-09 06:00
10 strasznych wykresów o koronawirusowym krachu, które warto zobaczyć
10 strasznych wykresów o koronawirusowym krachu, które warto zobaczyć
fot. logoboom / / Shutterstock

W ostatnich tygodniach pojawił się szereg wykresów, które można oprawić w ramy i umieścić w galerii „ekonomicznych horrorów”. Oto nasza straszna dziesiątka, przez którą ekonomiści i inwestorzy gorzej ostatnio spali.

1. Wykres-symbol z amerykańskiego rynku pracy

Dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w ostatnich latach nie należały do najczęściej śledzonych raportów. Koronawirusowy kryzys zdecydowanie to zmienił.

Odczyty na poziomie 3, a potem ponad 6 milionów osób zwracających się o zasiłek nie tylko zaskoczyły ekonomistów, ale i przyćmiły wszystkie poprzednie recesje, z kryzysem 2008 r. na czele. Wykres, który wygląda jak błąd graficzny, ma wszelkie szanse zostać symbolem obecnego krachu.

2. Popłoch na GPW i giełdach światowych

Marzec zapisze się w historii rynków finansowych jako jeden z miesięcy ogromnego spadku. Czerwona fala nie ominęła także GPW – główny indeks polskiej giełdy znalazł się w pewnym momencie najniżej od 2003 r.

Silne spadki opisywały media na całym świecie, od Japonii po USA. Szkopuł jednak w tym, że o ile wiele zachodnich giełd w ciągu ostatniej dekady zanotowało potężne wzrosty, o tyle GPW poruszała się raczej w bok. Można więc powiedzieć, że gdy świat rósł, to polska giełda stała w miejscu, a gdy świat spada, to spadliśmy razem z nim.

3. Gigantyczne spadki na niektórych spółkach

Giełda to nie tylko indeksy, ale poszczególne spółki. W minionych tygodniach akcjonariusze wielu z nich obserwowali, jak wartość ich akcji spada o kilkadziesiąt procent.

Od początku krachu do końca marca blisko 70 proc. straciły akcje spółek takich, jak Rainbow (turystyka), Forte (meble), Enter Air (czarterowa linia lotnicza) czy CCC (sklepy z obuwiem). W kolejnych dniach obserwowaliśmy pewne zwyżki nawet na najmocniej poturbowanych spółkach, lecz odrobienie pełni strat to wciąż odległa historia.

4. Inwestorzy wystraszeni bardziej niż w 2008 r.

Historyczny kataklizm na giełdach wpłynął na nastroje wśród inwestorów. Indeks Sentix oddający opinię kilku tysięcy inwestorów na temat gospodarki strefy euro spadł jak kamień w wodę, do poziomu niższego niż po upadku Lehman Brothers.

5. Szok dla konsumentów

W dłuższym terminie ważniejszy od nastrojów inwestorów jest klimat panujący wśród konsumentów – ostatecznie to oni są końcowymi odbiorcami wszystkich dóbr i usług dostarczanych przez firmy.

Danych z Polski jeszcze nie mamy, ale zapewne będą podobne do tych z Niemiec. Najnowszy raport Gfk pokazał, że po drugiej stronie Odry konsumenci są w nastrojach tak złych, jak w czasie poprzedniego kryzysu.

6. Polski przemysł w kryzysie

Zamknięcie wielu zakładów pracy i nadchodzący kryzys zdołował indeksy PMI oddające oceny menadżerów odpowiadających za logistykę (którzy teoretycznie jako pierwsi wiedzą, co się w firmie dzieje) w firmach przemysłowych. Nie inaczej było w Polsce, gdzie przemysł załamał się tak, jak w 2009 roku.

Indeks PMI zazwyczaj stanowi zapowiedź dla danych takich jak dynamika produkcji przemysłowej czy PKB, więc możemy się spodziewać, że dane za marzec i pierwszy kwartał, które dopiero poznamy, będą równie fatalne.

7. Włoskie usługi zamarły

Jeszcze większe tąpnięcie odnotowano we Włoszech, które w marcu najmocniej „oberwały” na skutek epidemii. Indeks PMI dla włoskiego sektora usług przyjął wartość zaledwie 17,4 pkt., podczas gdy neutralny poziom to 50 pkt.

Przez kilkadziesiąt godzin był to najgorszy wynik PMI, jaki kiedykolwiek odnotowano w jakimkolwiek kraju. Rekord ten pobili… sami Włosi, ponieważ indeks PMI dla sektora budowlanego spadł do 15,9 pkt.

8. Słabość PLN

Kryzysowy niepokój dało się zauważyć także na rynku walutowym. Polski złoty, zaliczany do grona walut krajów rozwijających się (ang. emerging markets) solidnie osłabił się względem głównych walut, z dolarem na czele.

9. Bezrobocie po polsku

Wobec braku danych z polskiego rynku pracy – minister odpowiadająca za ten obszar mówi, że raporty za marzec nie mają większej wartości – pozostaje nam odwołanie się do zachowań Polaków. Z pomocą przychodzi Google, który wie o nas (niemal) wszystko.

W ostatnich dniach znacząco wzrosła liczba wyszukiwani hasła „zasiłek dla bezrobotnych”. Można śmiało założyć, że wiele osób nie sprawdza tego hasła z ciekawości, tylko faktycznie chce się o świadczenie ubiegać.

10. Pusto (niemal) wszędzie

Udostępnione również przez Google Dane lokalizacyjne pochodzące ze smartfonów pokazują, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach, doszło do drastycznego spadku aktywności w niektórych miejscach.

Wszystko to oczywiście przekłada się na gospodarkę – zamknięte sklepy nie zarabiają, a tylko niektórzy pracownicy mogą pracować z domu.

(Bonus) Naftowe trzęsienie ziemi

Na koniec wykres, który straszny jest tylko dla niektórych. Mowa o ropie naftowej, której gwałtowna przecena cieszy importerów i tankujących (o ile stacje odpowiednio obniżą ceny), lecz o ból głowy przyprawia kraje eksportujące, inwestorów grających na wzrosty i spółki wydobywające „czarne złoto”.

Powodem gwałtownej przeceny ropy jest zarówno spadek popytu ze względu na „zamknięcie gospodarek” i koronawirusowy krach, jak również wojna cenowa między Arabią Saudyjską a Rosją. Ten drugi czynnik może wygasnąć, jeżeli naftowe mocarstwa dojdą do porozumienia, natomiast spadku zapotrzebowania na ropę szybko nie jest w stanie zatrzymać nikt.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Wykresy, które warto zobaczyć

Komentarze (28)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
To się odbije tak samo jak giełdy.
tomekyy
Niech wydrukuja duzo $$$$$$$$$ i obliza stopy do zera.
marianpazdzioch
Ciekawy jest tez Thomson Reuters Equal Weight Commodi (ważone ceny surowców). Tam też był zawał.
gwaihiro
W 2016 roku statystycznie na zapalenie płuc umierało 57 osób na 100 tys. mieszkańców, co dla polski dałoby 57x370=21090 rocznie, co daje niecałe 57 dziennie. Czyli od 1.03.2020 do 8.04.2020 w Polsce statystycznie mogło umrzeć ~2195 osób na zapalenie płuc i jest to norma. Więc skąd ta cała panika z koronawirusem, blokowanie W 2016 roku statystycznie na zapalenie płuc umierało 57 osób na 100 tys. mieszkańców, co dla polski dałoby 57x370=21090 rocznie, co daje niecałe 57 dziennie. Czyli od 1.03.2020 do 8.04.2020 w Polsce statystycznie mogło umrzeć ~2195 osób na zapalenie płuc i jest to norma. Więc skąd ta cała panika z koronawirusem, blokowanie gospodarki i wyrzucanie ludzi na bruk???

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Causes_of_death_%E2%80%94_standardised_death_rate,_EU-28,_2016_(per_100_000_inhabitants)_HLTH19-PL.png
smallsaver
We Włoszech w całym 2014 roku (12 miesięcy) zmarło na zapalenie płuc 9100 osób. Epidemia COVID-19 trwa tam niecałe 2 miesiące i zmarło już 17 669 osób w tym prawie setka lekarzy, mimo stosowanych obecnie drastycznych restrykcji i wygaszenia znacznej części gospodarki. Doszło też do zakorkowania szpitali i zakładów We Włoszech w całym 2014 roku (12 miesięcy) zmarło na zapalenie płuc 9100 osób. Epidemia COVID-19 trwa tam niecałe 2 miesiące i zmarło już 17 669 osób w tym prawie setka lekarzy, mimo stosowanych obecnie drastycznych restrykcji i wygaszenia znacznej części gospodarki. Doszło też do zakorkowania szpitali i zakładów pogrzebowych nienadążających z odbieraniem zwłok. Gdyby wirusa puścić na żywioł, ofiary szłyby tam w miliony (ludność 60 milionów, a śmiertelność koronki około 3,5%).
gwaihiro odpowiada smallsaver
@smallsaver poproszę o źródło wskazanych danych

Jeśli założymy, że śmiertelność z powodu zapalenia płuc jest podobna w całej UE,to w 2016 roku mieliśmy we Włoszech 34200 zgonów.

Te analizy są bardzo uproszczone, ale jak wszędzie słyszymy to większość zgonów występuje w połączeniu z innymi schorzeniami,
@smallsaver poproszę o źródło wskazanych danych

Jeśli założymy, że śmiertelność z powodu zapalenia płuc jest podobna w całej UE,to w 2016 roku mieliśmy we Włoszech 34200 zgonów.

Te analizy są bardzo uproszczone, ale jak wszędzie słyszymy to większość zgonów występuje w połączeniu z innymi schorzeniami, więc jeśli w obecnych miesiącach mamy zwiększenie tych zgonów (np z powodu koronawirusa) to w kolejnych miesiącach br ta umieralność z powodu tych innych chorób będzie mniejsza.
Na razie jeszcze nie mamy twardych danych, ale ogólna śmiertelność nie powinna być znacząco większa od poprzednich lat.

Warto też tutaj przytoczyć śmiertelność w polsce z powodu nowotworów, którą szacuje się na ok 88 tys. zgonów rocznie, co daje średnio 240 zgony dziennie, czyli od 1 marca z powodu nowotworów mogło umrzeć w Polsce ponad 9 tys. osób. Jest to sytuacja tragiczna, ale nikt z tego powodu nie zamyka zakładów zatruwających środowisko i nie nakazuje ludziom siedzieć w domach.
https://pulsmedycyny.pl/jaka-jest-zachorowalnosc-i-umieralnosc-na-nowotwory-w-polsce-979333

Nie twierdzę, że należy bagatelizować koronawirusa, ale cała ta blokada wydaje się niewspółmierna do zagrożenia.
https://pulsmedycyny.pl/jaka-jest-zachorowalnosc-i-umieralnosc-na-nowotwory-w-polsce-979333
eveddd odpowiada smallsaver
drobny błąd polega na statystyce osoby hospitalizowane vs zmarłe. do myślenia daje też przepis obowiązujący we Włoszech, że ofiary COVID19 są chowane na koszt państwa (kilka tyś EUR) oraz przysługuje ich rodzinom odszkodowanie. Są pewne dowody że mafia już wyłudza takie zasiłki, stąd duża - 10x większa liczba drobny błąd polega na statystyce osoby hospitalizowane vs zmarłe. do myślenia daje też przepis obowiązujący we Włoszech, że ofiary COVID19 są chowane na koszt państwa (kilka tyś EUR) oraz przysługuje ich rodzinom odszkodowanie. Są pewne dowody że mafia już wyłudza takie zasiłki, stąd duża - 10x większa liczba zarejestrowanych jako COVID zgonów.
meryt
"Tutaj przekroj smiertelnosci w skali calych Wloch za ostatnie 5 lat
Stycznen - marzec 2015-2020
Zrodlo
strona 25
https://avatorl.org/covid-19/
"
https://pbs.twimg.com/media/EVEr5R8UwAAgqxC?format=jpg&name=large
https://twitter.com/xenosstinkriti/status/1247826844176601093

"Bergamo deaths
"Tutaj przekroj smiertelnosci w skali calych Wloch za ostatnie 5 lat
Stycznen - marzec 2015-2020
Zrodlo
strona 25
https://avatorl.org/covid-19/
"
https://pbs.twimg.com/media/EVEr5R8UwAAgqxC?format=jpg&name=large
https://twitter.com/xenosstinkriti/status/1247826844176601093

"Bergamo deaths (all causes)
10 weeks from January to March
2015-2020"
https://pbs.twimg.com/media/EU7L8VSUMAAPYmz?format=png&name=large
https://twitter.com/avatorl/status/1247158684171390977
doradca102 odpowiada eveddd
Co za bzdury wypisujesz człowieku. W Hiszpanii i w USA też mafia zawyża śmiertelność? Mafia ma takie same problemy jak większość z nas. Ale kogo to obchodzi?
Komentujmy może wreszcie to o czym mowa powyżej w artykule. Dostrzegajmy nie problemy ale szanse.
dejker
obyś miał rację chłopie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki