REKLAMA

Związkowiec z Turowa: Bez kopalni tysiące osób będzie bez pracy

2021-09-21 12:00
publikacja
2021-09-21 12:00
Związkowiec z Turowa: Bez kopalni tysiące osób będzie bez pracy
Związkowiec z Turowa: Bez kopalni tysiące osób będzie bez pracy
/ Wikipedia

Zdaniem związkowca Wojciecha Ilnickiego w walce o utrzymanie wydobycia w kopalni Turów nie chodzi tylko o kontekst gospodarczy i energetyczny, czy o brak pracy dla ok. 50 tys. osób. "Bez pracy kopalni Turów wszyscy tutaj jesteśmy skazani na śmierć" - powiedział Ilnicki.

Przewodniczący organizacji związkowej NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki we wtorek w rozmowie z PAP podkreślił, że utrzymanie wydobycia ma znaczenie nie tylko gospodarcze, ale również społeczne, a nawet istotny jest kontekst zdrowotny.

„Bez pracy kopalni Turów wszyscy tutaj jesteśmy skazani na śmierć. Mieszkańcy Bogatyni zgodnie z polityką klimatyczną Unii nie mają już pieców we własnych domach, wszyscy są przyłączeni do ciepła z elektrociepłowni, a gdy przestanie ona pracować zamarzniemy tutaj. Nasz szpital również korzysta z sieci ciepłowniczej, więc w czasie pandemii bez ciepłej wody grozi nam zaraza, zakażenia. W naszym szpitalu zaczną jako pierwsi umierać pacjenci. Pani Rosario skazuje nas na tę śmierć swoją decyzją” - powiedział Ilnicki.

Podkreślił, że absolutną nieprawdą jest sugerowanie, że węgiel będzie można kupić z czeskich lub niemieckich kopalni i dostarczyć do polskiej elektrowni.

„Dwieście tysięcy ton węgla dziennie nie można dostarczyć w żaden sposób. Np. gdyby to robić tirami to one musiałyby kursować co minutę. Nie da się tego przeładować o czasie, ten węgiel w transporcie wysycha. To po prostu nierealne. Podobnie nie udałoby się zrobić tego koleją” - ocenił związkowiec.

Podkreślił, że nie chodzi tylko o fakt, że około 50 tys. osób pozostałoby bez pracy, ponieważ jakaś część mieszkańców poradziłaby sobie z tym problemem i znalazła zatrudnienie w innych miejscach. „Wszyscy wiemy choćby po pandemii jakim dużym problemem społecznym staje się depresja. Wielu mieszkańców na pewno dotknęłaby ta choroba. Nie można wykluczyć nawet fali samobójstw” - dodał.

Ilnicki ocenił, że zamknięcie elektrowni Turów doprowadziłoby do „rozchwiania całej polskiej energetyki”.

„Teraz system energetyczny jest w miarę stabilny, więcej eksportujemy niż kupujemy prądu za granicą. Brak naszej elektrowni w systemie energetycznym kraju groziłby blackoutami, wyłączeniami. Rosłyby ceny na energię. I to wszystko z powodu decyzji pani Rosario, która przecież 7 października kończy swoją karierę w TSUE, a jak nienawidzi Polaków, dała właśnie wyraz” - mówił związkowiec.

Ilnicki zwrócił też uwagę na pogarszające się relacje transgraniczne pomiędzy Polakami i Czechami, które zaczęły się po ogłoszeniu informacji o skardze rządu czeskiego do TSUE oraz decyzji sędzi Rosario o czasowym zabezpieczeniu, które miałoby polegać na natychmiastowym wstrzymaniu wydobycia węgla w kopalni Turów.

„Wczoraj, gdy pojawiła się informacja o finansowych karach dla naszego kraju to dostałem parę fotografii, że mieszkańcy Bogatyni na niektórych lokalach naklejali kartki, że Czechów nie obsługujemy. Nastąpi tu wojenka polsko-czeska. Czesi już latem przestali przyjeżdżać do Polski, gdy pojawiła się ta pierwsza informacja o zabezpieczeniach” - powiedział Ilnicki.

Podkreślił, że jeszcze nic takiego groźnego i strasznego się nie stało, ponieważ polski rząd gwarantuje działanie kopalni Turów. Dodał, że czescy samorządowcy napisali list do swego premiera z prośbą, by jak najszybciej zakończył negocjacje rządowe z Polską.

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
endes
Olać tą UE... rządzą nią błazny.
jarunia
to Tusk knuje i spiskuje przeciw Polsce, jak każdy pruski benkart
300_pala
A gdzie jest premier ds bezpieczeństwa ???
lobotomek
A jakie znaczenie ma zdanie jakiegoś związkowca z kopalni? Oni oderwali się od rzeczywistości dawno temu. Stali się dygnitarzami, nierobami podróżującymi po świecie za cudze pieniądze. Jakie znaczenie maja zz w dzisiejszym świecie? Jeśli jakieś prawa pracownicze są łamane, niech pracownicy idą do sądu. A związki A jakie znaczenie ma zdanie jakiegoś związkowca z kopalni? Oni oderwali się od rzeczywistości dawno temu. Stali się dygnitarzami, nierobami podróżującymi po świecie za cudze pieniądze. Jakie znaczenie maja zz w dzisiejszym świecie? Jeśli jakieś prawa pracownicze są łamane, niech pracownicy idą do sądu. A związki niech wyprowadzą się z fabryk i żyją za własne pieniądze pochodzące ze składek. Jaki jest powód, że związkowcy dostają kasę za darmo i rozwalają firmy od środka korzystając z pieniędzy tych firm. Ustawy o zz, organizacjach pracodawców i rozwiązywaniu sporów zbiorowych zostały uchwalone 23.05.1991. Jaki jest powód utrzymywania ich przy życiu w obecnym kształcie? Jaki jest powód, że ustawy uchwalone za Jaruzelskiego w wiadomym celu (karta górnika, karta nauczyciela, ustawa o urzędnikach państwowych) nie zostały jeszcze zmienione lub uchylone? Tkwimy głęboko w peerelu i żaden rząd nie kiwnął w tej sprawie palcem. A pasożyty trzymają się mocno.
grab
Takie kopalnie skazują na śmierć miliony osób chorych na płuca a to oczywiście górników nie obchodzi.
jarunia
Merde !!! z węgla brunatnego wytwarza się prąd baranie, nikt nie pali nim w piecu, elektrownie emitują tylko ditlenek węgla - gaz życia
krokus12 odpowiada jarunia
Węgiel brunatny jest najbardziej szkodliwym węglem dla zdrowia podczas spalania
300_pala
Podziękujcie dobrej zmianie która od 6 lat udaje że rządzi
pancerowany
Kolega odpowiedzialny za zasoby państwowe zlał gęstym moczem pepików, tak jak zlewa wszystko i wszystkich. Teraz będzie jęczał i skowyczał o złej woli negocjacyjnej strony czeskiej :). A potem swoim zwyczajem zrzuci odpowiedzialność na jakiegoś podręcznego ciecia z partii i zacierając tłuste rączki, weźmie się za Kolega odpowiedzialny za zasoby państwowe zlał gęstym moczem pepików, tak jak zlewa wszystko i wszystkich. Teraz będzie jęczał i skowyczał o złej woli negocjacyjnej strony czeskiej :). A potem swoim zwyczajem zrzuci odpowiedzialność na jakiegoś podręcznego ciecia z partii i zacierając tłuste rączki, weźmie się za kolejną jeszcze nie spieprzoną sprawę.
qonradx
Grubjorze ze zwiazków jak zwykle pierwsi sie łzami zaleli! Nawet samobujstwem grożą heheheh!
No już dawać im szybko 300 tys zł odprawy i GWARANCJE ZATRUDNIENIA NA 5,10,15 LAT PISIOCHY bo se w łeb strzelą przez was hehehe !

Piękne, rząd dał gwarancje działania kopalni, Może i tak mojej firmie by rzad dał gwarancje
Grubjorze ze zwiazków jak zwykle pierwsi sie łzami zaleli! Nawet samobujstwem grożą heheheh!
No już dawać im szybko 300 tys zł odprawy i GWARANCJE ZATRUDNIENIA NA 5,10,15 LAT PISIOCHY bo se w łeb strzelą przez was hehehe !

Piękne, rząd dał gwarancje działania kopalni, Może i tak mojej firmie by rzad dał gwarancje bo w epidemii sie nie przelewa ale oni potrafią mi dawać tylko kolejne podatki i składki do płacenia żeby na gajerów z kopalni było!

GUS wylicza, że średnia pensja górnika w 2020 r. wyniosła niecałe 9 tys. brutto. Dla porównania w tym samym czasie średnie zarobki w budownictwie były znacznie mniejsze i wyniosły 5251,50 zł brutto. W całym sektorze przedsiębiorstw w 2020 r. średnie wynagrodzenie miesięczne wyliczono na 5411,45 zł.

Nie to żebym wzywał do zamkniecia kopalni ale moze wreszcie ktoś pałami rozgoni te pijawki społeczne i wrócą normalne rynkowe zasady do pracy w górnictwie? W czeskich kopalniach na śląsku pracują niemal wyłacznie sami polacy za polowe tego co w kraju a dojeżdzać muszą! Więc chetnych do pracy za ruynkowe stawki nie brakuje potrzeba tylko jakiegoś generała Kiszczaka z jajami ktory przepędzi tych krasnoludów z kopalni węgla które przemienili w kopalnie pieniedzy!

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki