REKLAMA

Związki zawodowe apelują o zmiany systemu wynagrodzeń pracowników medycznych

2016-03-14 11:27
publikacja
2016-03-14 11:27

O sprawiedliwy system wynagradzania pracowników służby zdrowia zaapelowało wspólnie w poniedziałek dziewięć ogólnokrajowych związków zawodowych skupiających różne zawody medyczne.

Związki zawodowe apelują o zmiany systemu wynagrodzeń pracowników medycznych / YAY Foto

W poniedziałek Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wraz z innymi związkami zorganizował konferencję "Czy dobra zmiana w ochronie zdrowia jest możliwa bez strajku?".

Zdaniem związków wynagrodzenia pracowników służby zdrowia nie mają rynkowej wartości, ponieważ ceny świadczeń zdrowotnych są ustalane dowolnie przez państwowego płatnika. Często są one zaniżane w stosunku do rzeczywistych kosztów

Zmuszanie pracowników medycznych do strajkowania o należne wynagrodzenia to ich poniżanie, niszczenie etosu ich zawodów, obniżanie ich rangi i zaufania społecznego. Pracownicy służby zdrowia chcą się porozumieć nie strajkować podkreślili związkowcy.

Wyrazili też poparcie dla inicjatywy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, aby ustawowo ustalić minimalne wartości wynagrodzeń poszczególnych grup zawodów medycznych w publicznej służbie zdrowia.

Związki ustaliły także wspólne postulaty płacowe dla wszystkich zawodów medycznych. Podkreśliły, że postulaty jednej grupy zawodowej są akceptowane i popierane przez pozostałe grupy.

Podczas konferencji przedstawiciele związków podpisali pismo do premier Beaty Szydło. Związki oczekują, że premier spotka się z nimi i rząd przygotowuje projekt ustawy określającej minimalne stawki pensji zasadniczej dla poszczególnych grup zawodowych.

Podczas konferencji związkowcy poinformowali, że w przypadku braku pozytywnej reakcji na ich postulaty skorzystają oni z prawa do organizowania akcji protestacyjnych, łącznie ze strajkiem wszystkich zawodów medycznych. (PAP)

ozk/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~polak2
jak za mało to na kasę w Tesco.............
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~wyborca
co ! Lekarze szukają leszka na kajak (inne związki zawodowe). A za PO o to kto dostał podwyżki, oczywiście lekarze a inne zawody co? ucho od śledzia
~ja
Ty wyborca kiedy lekarze dostali podwyżki za PO?

~goldman
nich sie zwiazki i ten minister hrabia wezma lepiej za komercjalizacje sluzby zdrowia i ubezpieczen z nia zwiazanych , bo tak to pieniadze znowu pojda na nowe samochdyi kominki lekarzy a mlode pielegniarki beda dalej robic laske zagranicznym lekarzom na emigracji
~ty
jak tak bedzie to domyślam się za swoj gold to bedzie Cie stac .....tylko na grabarza i tez nie wiadomo!

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki