REKLAMA

Znaczące zmiany w programie "Paszport do Eksportu" w roku 2013

2013-01-21 09:28
publikacja
2013-01-21 09:28

"Paszport do Eksportu" to bardzo popularny program, wspierający rozwój polskiego eksportu, dzięki możliwości uzyskania dofinansowania z Funduszy Europejskich. Działanie to prowadzone jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013; Priorytet 6 - Polska gospodarka na rynku międzynarodowym - i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem działalności na rynkach zagranicznych.

paszport do eksportu
foto: iStockphoto / Thinkstock

Nabór wniosków do programu "Paszport do Eksportu" prowadzony jest systematycznie od 2009 roku i praktycznie cały czas polscy przedsiębiorcy regularnie wykazują spore zainteresowanie w aplikowaniu o środki z tego działania. Należy także podkreślić, iż na przestrzeni czasu program ewoluował a pierwsza bardzo istotna zmiana, skracająca całą procedurę aplikacyjną, nastąpiła w roku 2012, kiedy to zniesiona została 2-etapowa formuła programu, co zyskało pozytywną opinię wielu przedsiębiorców.

Kolejne istotne zmiany planowane są w roku 2013 - ostatnim już roku dotacyjnym dla programów przewidzianych na lata: 2007-2013. Tym razem - jak przewiduje "Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013" z dnia 09 stycznia 2013 roku - propozycje wysuwane potencjalnym Wnioskodawcom przewidują ważne i korzystne zmiany w strukturze wydatków możliwych do refundacji w ramach działania 6.1. PO IG., co powoduje, że sam program stanie się bardziej atrakcyjny i kompleksowy.

Jak podatkowo rozliczyć dotację unijną»Jak podatkowo rozliczyć dotację unijną

Projekt zmian w odniesieniu do wdrażania działań eksportowych zakłada m.in.:

  1. zwiększenie maksymalnej kwoty dofinansowania projektu z 200 tys. złotych do 400 tys. złotych
  2. zwiększenie intensywności wsparcia na wybrane kategorie wydatków z 50% do 75% kosztów kwalifikowanych
  3. wprowadzenie nowych kategorii działań i wydatków refundowanych, w szczególności:
    • umożliwienie udziału Beneficjenta w charakterze wystawcy w międzynarodowych imprezach targowych, organizowanych na terenie Polski
    • pokrycie kosztów funkcjonowania przedstawicieli przedsiębiorcy w zakresie promocji i reklamy na rynkach docelowych (w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy, z intensywnością refundacji 20%)
    • organizacja misji gospodarczych potencjalnych partnerów zagranicznych przedsiębiorcy w siedzibie przedsiębiorcy w Polsce.

"Jeśli planowane w programie Paszport do Eksportu zmiany zostaną wprowadzone w takim kształcie jak przewiduje to projekt Rozporządzenia, polscy przedsiębiorcy mogą uzyskać wiele dodatkowych korzyści z uczestnictwa w działaniu 6.1. W szczególności na uwagę zasługuje 2-krotnie większa wartość możliwego do uzyskania dofinansowania, jak również zwiększenie o 25% intensywności wsparcia na wybrane kategorie wydatków."- mówi Rafał Pasterczyk, Dyrektor Zarządzający firmy doradczej RP CONSULTING.

"Zmiany te mogą dodatkowo zachęcić dotychczas wahających się przedsiębiorców do tego, aby podjąć decyzję o udziale w programie, a tym samym rozpocząć bardziej intensywne działania eksportowe. Możliwe do zrefundowania 75% większości istotnych wydatków to bardzo duża pomoc w dzisiejszej, często trudnej, sytuacji rynkowej" -dodaje.

 


/RP CONSULTING

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Eurolider Sp z o.o.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podała informację, iż nabór odbędzie się najprawdopodobniej w II połowie czerwca/w lipcu.
Serdecznie zapraszamy na konsultacje!
Eurolider Wrocław

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki