REKLAMA

Zmiany w podatku bankowym?

2020-02-06 17:54
publikacja
2020-02-06 17:54

Minister finansów Tadeusz Kościński ocenia jako "bardzo ciekawy" pomysł zmiany w podatku bankowym, zgodnie z którym do podstawy jego wyliczania nie byłyby uwzględniane aktywa przeznaczane na kredyty inwestycyjne dla przedsiębiorców.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Można się zastanawiać, czy nie powinniśmy zmienić podatku bankowego, tak żeby kredyty na inwestycje były łatwiejsze do uzyskania i tańsze. Banki zgłosiły pomysł, żeby nie wliczać do podatku bankowego jego aktywów, które są przeznaczane na kredyty inwestycyjne. Taka propozycja została też zgłoszona przez przedsiębiorców" - powiedział PAP Biznes minister Tadeusz Kościński.

"To pomysł bardzo ciekawy i interesujący. Trzeba popatrzeć na detale, zobaczyć, jakie to może przynieść efekty i pracować dalej. Jeśli to miałoby pomóc w rozwoju rynku, to należy o tym rozmawiać i być może dokonać zmian" - dodał.

Pomysł zmiany zasad wyliczania podatku bankowego został zgłoszony przez przedsiębiorców podczas zorganizowanego przez Ministerstwo Finansów spotkania z przedstawicielami spółek giełdowych. Odbyło się ono w czwartek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Celem był przedyskutowanie relacji między podatnikiem a administracją skarbową, a także wskazanie możliwości promowania i wspierania biznesu.

"Chcemy zmienić nasze podejście do współpracy z rynkiem. Chcieliśmy przekazać, że my jako Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa jesteśmy dla rynku, podatników i wszystkich obywateli" - powiedział minister Kościński.

"Wiemy, że potrzebne jest inne podejście, chcemy rozmawiać z rynkiem, słuchać go i dostosowywać się do jego potrzeb. Czekamy na propozycje i pomysły, gdy się pojawią, możliwe będzie powoływanie zespołów roboczych, żeby wypracować konkretne rozwiązania" - dodał.

Minister finansów jest zdania, że MF i KAS powinny kierować się założeniem, że przedsiębiorcy są jako grupa z zasady uczciwi.

"Wiadomo, że zawsze znajdą się czarne owce, ale nie można wszelkich regulacji pisać tylko pod ich kątem. Zakładam, że również sam rynek będzie eliminować takie jednostki ze swojego grona" - powiedział Tadeusz Kościński.

Spotkanie na GPW było pierwszym z cyklu spotkań z przedsiębiorcami. Ministerstwo Finansów w ramach warsztatów chce wypracować kierunki zmian, zainicjować nowe projekty, które w przyszłości wyraźnie ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorstwom. (PAP Biznes)

pr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (10)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Więcej to komuistyczne tumaństwo ma z tytułu tego podatku strat niż zysków. Po pierwsze odstrasza to inwestorów. Bez inwestycji nie ma rozwoju, albo jest on słabszy. Nie wpływają podatki, mniej ludzi pracuje. Jest słabsza konkurencja, bo zagranica boi się tego typu traktowania, wprowadzania jakich podatków sektorowych wywracjaacych Więcej to komuistyczne tumaństwo ma z tytułu tego podatku strat niż zysków. Po pierwsze odstrasza to inwestorów. Bez inwestycji nie ma rozwoju, albo jest on słabszy. Nie wpływają podatki, mniej ludzi pracuje. Jest słabsza konkurencja, bo zagranica boi się tego typu traktowania, wprowadzania jakich podatków sektorowych wywracjaacych model biznesowy, tak jak to stało się choćby z bankami. Czemu nie ma chętnych np. na mBank?
Po drugie działają efekty mnożnikowe. A w zasadzie działają słabiej niż by mogły. Więc zabieranie bankom pieniędzy na kredyty oraz zmuszanie jednoczesne do finansowania nieefektywnych wydatków państwa poprzez zakup obligacji pozbawia efektywną, wydajną stronę gospodarki, która finansuje cała resztę, taniego kredytu. I znów pozbawia to fiskusa dodatkowego vatu, podatków od nieruchomości, PIT, CIT itd. Pogłebia strukturalny deficyt ZUS, bo wpływają niższe składki niż by mogły, jest wolniejszy rozwój.
sammler
Zwolnić depozyty pod inwestycje, za to objąć nimi zakupy obligacji skarbu państwa. To wystarczy, by zaktywizować banki.
trooper
A z czego Morawiecki dostawałby wypłatę, co? :)
trooper
Ten cały podatek bankowy to pic na wodę, a przynajmniej ta część w której obiecywali, że zapłacą go banki a nie klienci. Płacą oczywiście klienci, jak ktoś nie wierzy to proszę spojrzeć na raporty kwartalne banków gdzie raportują zyski i marże. Banki nie straciły nic, podatek przerzuciły na klientów (wyżej oprocentowane kredyty, Ten cały podatek bankowy to pic na wodę, a przynajmniej ta część w której obiecywali, że zapłacą go banki a nie klienci. Płacą oczywiście klienci, jak ktoś nie wierzy to proszę spojrzeć na raporty kwartalne banków gdzie raportują zyski i marże. Banki nie straciły nic, podatek przerzuciły na klientów (wyżej oprocentowane kredyty, niżej oprocentowane lokaty, wyższe opłaty bankowe)
trooper
Każdy kto posiada kredyt mieszkaniowy w Polsce płaci ten podatek 'bankowy' za banki.
pdox
Nie po to bankierzy finansują polityków, żeby coś komuś netto płacić, tylko żeby wykorzystywać państwowy aparat przymusu do dojenia. To inwestycje. Te przekomarzania dotyczą wyłącznie podziału łupów.
pralkaboga
taaa zmiany w podatku bankowym, po to, żeby banki mogły płacić mniej ;) dobre sobie. skoro podatek bankowy płaci się za aktywa, które są poza terytorium RP i nie zostało to przez rząd zmienione, to tym bardziej aktywa inwestycyjne nie zostaną z podatku wyłączone.
mdebowski
Cały podatek już od zarania jest bublem prawnym.

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki