REKLAMA

ZUS ma nową wizję. Mamy go polubić

Łukasz Piechowiak2013-07-26 16:48główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2013-07-26 16:48

Utrzymanie ZUS-u kosztuje nas 3,4 mld zł rocznie. Pieniądze te idą na pensje, remonty, budowę nowych oddziałów oraz unowocześnienie systemów informatycznych. Wszystko po to, by „klient” był zadowolony. Pozostaje pytanie, czy płatników składek i świadczeniobiorców można traktować jak klientów?

Co miesiąc do ZUS-u składki wpłaca 14,5 mln osób w łącznej kwocie ok. 11 mld zł. Liczba aktywnych płatników składek, czyli firm, to 1,7 mln. Ponadto ZUS wypłaca emerytury, renty i inne świadczenia 7,7 mln osób miesięcznie. Z kolei lekarze orzecznicy wydają 120 tys. decyzji odnośnie do wypłaty np. zasiłków chorobowych. Równocześnie przeprowadzają 45 tys. kontroli zwolnień lekarskich. ZUS co miesiąc pobiera także składkę zdrowotną od 24 mln ubezpieczonych na kwotę ok. 5 mld zł.

Petent to nie klient

Przede wszystkim klient to konsument. Konsument ma swoje prawa, a jednym z nich jest możliwość wyboru. Większość obywateli Polski wyboru nie posiada i chcąc nie chcąc musi płacić składki do ZUS-u i korzystać z jego usług, które regulowane są przez prawo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może zmieniać oferty, cennika, dodawać nowych produktów lub rezygnować z tych niepopularnych, bo cała jego działalność opiera się na prawie ustanowionym przez ustawodawcę. Słowem, nazywanie petenta klientem to duże nieporozumienie.

Kolejne kontrowersyjne działanie ZUS-u» Kolejne kontrowersyjne działanie ZUS-u

Niemniej ZUS bardzo się stara, aby polepszyć jakość świadczonych przez siebie usług. Całość sprowadzać się będzie do zminimalizowania przykrości, jaką odczuwa petent w kontaktach z tą instytucją. Z danych przedstawionych przez tę instytucję wynika, że poziom zaufania obywateli do Zakładu rośnie. W latach 2009-2012 odsetek badanych wyrażających dobrą opinię o ZUS wzrósł z 20% do 32%.

ZUS odkryje karty

Wizją Zakładu na lata 2013-2015 jest osiągnięcie statusu innowacyjnej instytucji zaufania publicznego. Ma to się odbyć poprzez poprawę stopnia informatyzacji, która usprawni przebieg procesów wewnętrznych. Ponadto ZUS będzie kładł nacisk na edukację, tak by obywatele lepiej rozumieli rolę tej instytucji – to jest w zasadzie proste – rolą ZUS-u jest skuteczne pobieranie składek i sprawny transfer środków pomiędzy uprawnionych świadczeniobiorców. ZUS chce być także bardziej transparentny finansowo, czyli dokładnie pokazywać, na co wydaje pieniądze i w jakiej wysokości.

Być może uda nam się w końcu dowiedzieć, kto zatwierdza projekty budowy „pałaców” i podejmuje decyzje o wdrażaniu nowych procedur, w tym zakupu np. nowych samochodów lub zleca przetargi na budowę nowych systemów informatycznych.

ZUS robi dobrą minę do złej gry. Nie ma absolutnie żadnej szansy na to, by obywatele, którzy co miesiąc wpłacają na konto ZUS 30% swojego wynagrodzenia, kiedykolwiek polubili ZUS. Jedynym usprawiedliwieniem dla Zakładu jest fakt, że to nie on stworzył system emerytalny. O tym, czy kiedykolwiek polubimy ZUS nie zdecyduje przyjęcie i nawet zrealizowanie nowej wizji zakładu, tylko posłowie, którzy w końcu zreformują system emerytalny.

Łukasz Piechowiak
Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~Nowa
Wszyscy się rozwodzą na temat zarobków premii nowo budowanych obiektów ale nikt dokładnie nie sprawdził ile zarabia zwykły pracownik ( ale nie w W-wie) np. w Łodzi ile ma pracy jaki ma sprzęt czyli ogólnie warunki pracy i płacy .Po co tyle gadania i nakręcania klientów ZUS- MOŹE KTOŚ SIĘ ODWAŻY.NP PO CICHU
~Baca
ZUS jaki jest każdy widzi, mają zebrać składkę i ją rozdać emerytom i wszystko, za finanse odpowiada Rząd, skoro rabuje wszystkich a konto ZUS, zwalnia z POdatków uprzywilejowanych, pozbywa się źródeł finansowania w imię jakichś mrzonek o wyższości sektora prywatnego nad Państwowym,.......... Społeczeństwa dlatego ZUS jaki jest każdy widzi, mają zebrać składkę i ją rozdać emerytom i wszystko, za finanse odpowiada Rząd, skoro rabuje wszystkich a konto ZUS, zwalnia z POdatków uprzywilejowanych, pozbywa się źródeł finansowania w imię jakichś mrzonek o wyższości sektora prywatnego nad Państwowym,.......... Społeczeństwa dlatego tworzą Rządy, aby te dbały o życie społeczności, a nie prowadziły własną zdradziecką POlitykę. Tusk niech się nauczy zarabiać, a wtedy nie będzie problemów z emerytami, bezrobotnymi i itp. Nieudacznik zawsze zaciska pasa lub bankrutuje, i tak teraz mamy My, trzeba zakończyć ten fatalny stan jak najprędzej.
~Alex
Podatek na ZUS - ja tak to nazywam - jest i będzie tylko podatkiem.
Tym bardziej, że nic z tego mieć nie będę.
Tzw. ,,reforma Tuska" mnie nie obejmuje, bo ja już 20 lat temu wiedziałem, że będę pracował do śmierci, bo z tego co mam sobie ,,wypracować" to nie przeżyję.
Więc ,, kasę" co miesiąc
Podatek na ZUS - ja tak to nazywam - jest i będzie tylko podatkiem.
Tym bardziej, że nic z tego mieć nie będę.
Tzw. ,,reforma Tuska" mnie nie obejmuje, bo ja już 20 lat temu wiedziałem, że będę pracował do śmierci, bo z tego co mam sobie ,,wypracować" to nie przeżyję.
Więc ,, kasę" co miesiąc oddaję do ZUS - a nic z tego nie będę miał w przyszłości.
Jak mam więc polubić grabieżcę?.
~rer
Tylko emerytura obywatelska ma sens. ZUS to Bizancjum, kosztuje majątek, pęcznieje w sobie, mnoży papiery i problemy a dzieli dochody.
~tomi
Dnia 2013-07-27 o godz. 07:50 ~rer napisał(a):
> Tylko emerytura obywatelska ma sens. ZUS to Bizancjum,
> kosztuje majątek, pęcznieje w sobie, mnoży papiery i
> problemy a dzieli dochody.

...o tuż to ! ! ! popieram 100/100, ,,,
prowadzę działalność gospodarczą już 30 lat i wiem co piszę
Dnia 2013-07-27 o godz. 07:50 ~rer napisał(a):
> Tylko emerytura obywatelska ma sens. ZUS to Bizancjum,
> kosztuje majątek, pęcznieje w sobie, mnoży papiery i
> problemy a dzieli dochody.

...o tuż to ! ! ! popieram 100/100, ,,,
prowadzę działalność gospodarczą już 30 lat i wiem co piszę ,,,"emerytury obywatelskie"-dobrym przykładem jest Kanada ( byłem-widziałem) ,

....''oszczędzają bogaci - i biednym to się opłaci ! ''
===================
....tylko jak tu odciąć od koryta ? jak takie mocne ryje rządzą ?
~JJ
Trzeba w Polsce zaczac komputeryzowac urzedy i zaczac zwalniac urzednikow. Ich ilosci i pieniadze, ktore ida na pensje/nagrody/trzynastki dla nich przyprawiaja o zawrot glowy. To niegospodarnosc w czystej formie, ktora juz ciagnie caly kraj na dno.
~Asdf!
Jaki znowu "klient"? Przecież ZUS jest przymusowy, my nie jesteśmy tutaj klientami tylko uczestnikami w tym absurdalnym, niewolniczym systemie.
~fdas
jak nie polubisz zusu to do pierdla pójdziesz.. musisz
~Jagermeister
zlikwidować tą parszywą instytucje, darmozjadów rozrzutnych, wywalić ten rząd skorumpowany
~dr Zaraza
Niech zlikwiduja to scierwo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki